Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За много винили"! На грамофонната плоча - с любов

Знаете ли как се поздравяват феновете на плочите по Нова година? С израза „За много винили!”. Звучи като шега, но всъщност е самата истина. Доказват го и последните данни от края на 2022 година. Според тях в САЩ до 22 декември са продадени 2,2 милиона музикални плочи. От 1991 година това е вторият случай, когато продажбите на винили надхвърлят 2 милиона. Говорим само за Съединените американски щати...

За страничния наблюдател това сигурно изглежда нереално. Все пак с появата на касетките и дисковете, в края на 80-те години на миналия век беше обявено, че основният музикален носител е мъртъв. Изказване, което не издържа във времето. За Красимир Делийски, който се занимава с продажбата на плочи, няма нищо изненадващо. "Тенденцията си продължава от няколко години насам - от 6-7 години се наблюдава този ренесанс на грамофонната плоча", коментира за Радио Варна Делийски. Интересен факт е, че ренесансът е толкова голям, че продажбите на плочи започнаха да надхвърлят тези на компактдисковете.


Продажбите на винили се увеличават навсякъде. Във Великобритания манията по плочите расте буквално с месеци, коментира Крис Каскет от британската група "Стригои". Според него само по такъв начин съвременната музика може да постигне дълголетие. "Надявам се, че феновете ще продължат да си купуват винили. Ако хората продължат да си купуват музика по този начин, за да притежават голямоформатно издание с всички екстри, това ще ги накара повече да ценят музиката и по този начин една от стъпките за постигане на дълголетието на един запис вече е направена. Ако слушаш музика на телефона си от плейлисти, процесът е непостижим. Така музиката се превръща в такава за еднократна употреба. В създаването на една песен се влагат много усилия, независимо от стила, и това трябва да бъде уважавано", посочи Крис Каскет.

Български банди също издават албумите си на винил. "Контрол" през 80-те години започнаха с плоча, спомня си барабанистът Оги Кьосовски. "Винилът се възобнови в световен мащаб", категоричен е той.  30 години по-късно групата изкара най-новото си издание "Червената книга" и на плоча.

Варненската пънк група "Аборт", на която Красимир Делийски е бил барбанист, също издадоха записите си от 90-те години на винил. Той има емоционална, сантиментална стойност. "За мен беше мечта да държа един ден винила си в ръце", спомня си Делийски.

Слушането на плочи може да се сравни с ритуал, съгласен е винил маниакът от Радио Варна, звукорежисьорът Добромир Мързов. "Лично за мен това е невероятна терапия - особено в забързания свят, в който живеем. В края на безумно препускащия ден да се върнеш вкъщи, да извадиш от опаковката любимата си плоча, да си седнеш с питие в ръка, е нещо невероятно. И всичко това е озвучено с музиката, която не можеш и не искаш да превъртиш... А докосването на иглата до винила - това е просто едно прещракване, с което изключваш света от себе си, включваш музиката и твоето общуване с нея", коментира Мързов. Той е категоричен, че звукът на винила е недостижим за останалите носители. "Аналоговият саунд е много близък до всичко заобикалящо ни. А всяка пуканка на плочата е някаква история, която си преживял с тази плоча - това е също част от магията", допълни той.

За ренесанса на грамофонните плочи и отношението към тях - чуйте в репортажа, подготвен от Мартин Николов:



По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изчистиха незаконното сметище до Тубдиспансера

Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..

публикувано на 17.01.25 в 15:25

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 17.01.25 в 14:12

Веселина Илиева е новият ръководител на Ботаническата градина в Балчик

В средата на месеца дългогодишният директор Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка, след като през 1991 година започва работа като биолог в УБГ Балчик, а впоследствие и ръководител. В периода от 2007 до 2014 г. застава начело на Екопарк – Варна, а от 2014-а досега ръководи Университетската ботаническа градина в Балчик. За 33 години трудов стаж в..

публикувано на 17.01.25 в 13:42

Именичката Антоанета Петрова: Обичам този ден повече от рождения си

Днес православната църква чества Антоновден. Св. Антоний е  първият от т. нар. Пустинни отци. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Според народните представи Антон и Атанас са двама братя близнаци, които..

публикувано на 17.01.25 в 10:50

Ще скочи ли с 20% цената на новите жилища

През тази година се очаква ново повишаване на цените на имотите заради предстоящи промени в Закона за ДДС, които бяха одобрени от служебното правителство и внесени в Народното събрание. Според предложените изменения физическите лица ще трябва да плащат 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище. Това важи за имоти, продадени в рамките на..

публикувано на 17.01.25 в 10:11

Отбелязваме Антоновден

На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. В житието му е написано, че прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия..

публикувано на 17.01.25 в 06:00

Зов за помощ: Варненката Росица Торк се нуждае спешно от средства, за да пребори болестта

Между 500 и 600 хиляди лева са нужни на семейството на варненката Росица Торк, която се бори с тежка диагноза. Росица в момента е в турска клиника, следва лечение и в Съединените американски щати, където ѝ дават надежда за живот. Много малка част от сумата е събрана към този момент, а средствата са непосилни за близките на Росица Торк. Тя работи като..

публикувано на 16.01.25 в 17:30