Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За много винили"! На грамофонната плоча - с любов

Знаете ли как се поздравяват феновете на плочите по Нова година? С израза „За много винили!”. Звучи като шега, но всъщност е самата истина. Доказват го и последните данни от края на 2022 година. Според тях в САЩ до 22 декември са продадени 2,2 милиона музикални плочи. От 1991 година това е вторият случай, когато продажбите на винили надхвърлят 2 милиона. Говорим само за Съединените американски щати...

За страничния наблюдател това сигурно изглежда нереално. Все пак с появата на касетките и дисковете, в края на 80-те години на миналия век беше обявено, че основният музикален носител е мъртъв. Изказване, което не издържа във времето. За Красимир Делийски, който се занимава с продажбата на плочи, няма нищо изненадващо. "Тенденцията си продължава от няколко години насам - от 6-7 години се наблюдава този ренесанс на грамофонната плоча", коментира за Радио Варна Делийски. Интересен факт е, че ренесансът е толкова голям, че продажбите на плочи започнаха да надхвърлят тези на компактдисковете.


Продажбите на винили се увеличават навсякъде. Във Великобритания манията по плочите расте буквално с месеци, коментира Крис Каскет от британската група "Стригои". Според него само по такъв начин съвременната музика може да постигне дълголетие. "Надявам се, че феновете ще продължат да си купуват винили. Ако хората продължат да си купуват музика по този начин, за да притежават голямоформатно издание с всички екстри, това ще ги накара повече да ценят музиката и по този начин една от стъпките за постигане на дълголетието на един запис вече е направена. Ако слушаш музика на телефона си от плейлисти, процесът е непостижим. Така музиката се превръща в такава за еднократна употреба. В създаването на една песен се влагат много усилия, независимо от стила, и това трябва да бъде уважавано", посочи Крис Каскет.

Български банди също издават албумите си на винил. "Контрол" през 80-те години започнаха с плоча, спомня си барабанистът Оги Кьосовски. "Винилът се възобнови в световен мащаб", категоричен е той.  30 години по-късно групата изкара най-новото си издание "Червената книга" и на плоча.

Варненската пънк група "Аборт", на която Красимир Делийски е бил барбанист, също издадоха записите си от 90-те години на винил. Той има емоционална, сантиментална стойност. "За мен беше мечта да държа един ден винила си в ръце", спомня си Делийски.

Слушането на плочи може да се сравни с ритуал, съгласен е винил маниакът от Радио Варна, звукорежисьорът Добромир Мързов. "Лично за мен това е невероятна терапия - особено в забързания свят, в който живеем. В края на безумно препускащия ден да се върнеш вкъщи, да извадиш от опаковката любимата си плоча, да си седнеш с питие в ръка, е нещо невероятно. И всичко това е озвучено с музиката, която не можеш и не искаш да превъртиш... А докосването на иглата до винила - това е просто едно прещракване, с което изключваш света от себе си, включваш музиката и твоето общуване с нея", коментира Мързов. Той е категоричен, че звукът на винила е недостижим за останалите носители. "Аналоговият саунд е много близък до всичко заобикалящо ни. А всяка пуканка на плочата е някаква история, която си преживял с тази плоча - това е също част от магията", допълни той.

За ренесанса на грамофонните плочи и отношението към тях - чуйте в репортажа, подготвен от Мартин Николов:



По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00