Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богдан Милчев: АПИ трябва да бъде закрита. Има нужда от напълно нова пътна агенция

2
Богдан Милчев
Снимка: БГНЕС

"Агенция „Пътна инфраструктура“ трябва да бъде закрита и да бъде съзнадена напълно нова структура, която да отговаря за пътищата в страната". Това каза за Радио Варна Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. От неправителствената организация обявиха доклад за състоянието на магистралите у нас, озаглавен „Магистрали на смъртта“. В документа се посочва, че аутобаните са опасни, не само заради плачевното състояние на асфалтовата настилка, но и заради липсата на адекватна вертикална и хоризонтална маркировка и сигнализация.

„АПИ е проявило тотална безстопанственост, като през 2022 г. е извършила основен ремонт на едва 7 км. път в Смолянска област и е ремонтирала един селскостопански надлез в Бургаска област“, каза още Богдан Милчев.

От Института за пътна безопасност започват национална инициатива за подобряване на състоянието на пътищата в страната. В различни градове ще се събират подписи в подкрепа на инициативата, а гражданите ще могат да споделят какви са проблемите с инфраструктурата в съответния регион. Очаква се представителите на института да бъдат във Варна през месец февруари.



Ето какво още пише в доклада на  Института за пътна безопасност:

"Общата дължина на пътищата от републиканската пътна мрежа на България към 18 октомври 2022 г. е 19 907 км, от които 846 км автомагистрали. През 2022 година е извършен текущ ремонт на 230 км при планирани 3000 км съгласно мащабната програма за текущ ремонт на РПМ от Агенция пътна инфраструктура.

Съгласно чл. 8, ал. 2 от  Закона за пътищата републиканските пътища са изключителна държавна собственост. Съгласно чл. 19 от същия закон Агенция „Пътна инфраструктура“ има задължението да управлява републиканските пътища, което освен събиране на винетни и тол такси включва и оперативно планиране на изграждането - проектиране и строителство, и поддържането на пътищата. От получен отговор по ЗДОИ на 14.12. 2022 г. става ясно, че АПИ е проявило тотална безстопанственост, като е отговорила, че 2022 г. е извършила основен ремонт на едва 7 км. път в Смолянска област и е ремонтирала един селскостопански надлез в Бургаска област.

Тук е редно да поясним, че заложената мащабна програма за ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа в началото на годината АПИ заяви проектна готовност за основен ремонт на над 230 км пътища. От публикуваната на сайта на АПИ става ясно, че се предвижда текущ ремонт на около 1300 км пътища, а за над 1200 км се предвижда завършване на  ремонтните дейности, започнали през миналата 2021 година. При обявяване на програмата в началото на 2022 година АПИ заяви още, че разработва технически проекти за ремонт на около 660 км, както и, че ще бъдат обявени процедурите за възлагане проектирането при ремонта на над 2600 км пътища. Бюджетът на АПИ за 2022 година е 2,5 млрд. лв. и е с три пъти по-висока стойност спрямо предходната 2021 година. За извършените ремонти през 2022 г. са разплатени 59,6 милиона лева, което е видно от предоставения отговор по ЗДОИ.

АМОт предоставените данни става ясно, че АПИ е проявила престъпна безстопанственост, която вероятно е и една от основните причини за загубени човешки животи по републиканските ни пътища! От публикуваните задания на сайта на АПИ става ясно, че Агенцията е заплатила огромни средства за косене на тревни площи, които ако бяха третирани с Рандъп, щяха да спестят милиони левове на данъкоплатците, а ефектът щеше да е видим, но явно чрез безконтролно косене добре се печели?

Бърза справка и проверка на отговорите предоставяни от АПИ за парламентарен контрол, показа, че пред депутатите се отчитат за ремонтирани пътища, които липсват в отговора по ЗДОИ.

Експерти на ИПБ извършиха инспекция относно състоянието на автомагистралите в България към 15 декември 2022 г.. Констатирано е, че незабавно трябва да се обезопасят над 350 км автомагистрали поради висок риск от настъпване на тежки ПТП. Ограничителните системи за пътищата са увредени на 415 места вследствие ПТП. Около 80% от положената маркировка не отговаря на минималните изисквания за светлоотразителност през тъмната част на денонощието. Приблизително 250 км от отводнителните съоръжения се нуждаят от възстановяване, рехабилитация и почистване. Констатирано е на 31 места неправилно поставени знаци, на 18 места не е премахната временната организация за движение. Необходимо е било извършването на текущ ремонт на пътната настилка на  480 км.

За периода 2020-2022 година на автомагистралите в България са загинали 150 души вследствие ПТП /не са включени 45 души македонски граждани загинали на АМ Струма/. Това прави средно по 50 човека годишно при 846 км обща дължина на АМ или средно на 17 км магистрала имаме по един загинал. За сравнение в Австрия има 1720 км. магистрали, а за периода 2020-2022 година загиналите са 88 души или средно на година загиват по 29,3 души. Съотносимо към километрите магистрали това означава че на 59 км магистрала загива един човек средно годишно. Риска да загинеш на автомагистрала в България е 3,5 пъти по-голям от колкото в ЕС.

Изводът е, че има пряка зависимост от поддръжката на автомагистралите и пътнотранспортния травматизъм по тях. Налице е безотговорно поведение от страна на длъжностните лица в АПИ. Системно не е упражняван контрол от страна на Министерски съвет върху планираните и изразходвани средства за текущ и основен ремонт на републиканската пътна мрежа. Небрежното отношение на длъжностните лица относно стопанисването на поверената им пътна инфраструктура може да се квалифицират като безстопанственост съгласно НК."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Белгия ще осигури 61 милиона евро тази година за подобряване на киберсигурността

Белгия ще осигури тази година 61 милиона евро за подобряване на киберсигурността, съобщи министърът на отбраната Тео Франкен, цитиран от местни медии. Предвижда се с част от средствата да бъде въведено съхранение в облак на данните на въоръжените сили. Неведнъж Белгия пострада от сложни кибератаки, а последиците са още по-тежки заради присъствието в..

публикувано на 10.04.25 в 12:05

Среща „Дезинформацията – как да я разпознаваме, еврото – предимства, факти, митове“ в Балчик

Среща „Дезинформацията – как да я разпознаваме, еврото – предимства, факти, митове“ предстои на 15 април от 13:30ч. в Учебния център на Двореца в Балчик.  Тя е организирана от Европа Директно Добрич и Държавен културен институт "Двореца" в Белия град и цели да развие критично мислене при ползване на средства за осведомяване, предоставяне на факти..

публикувано на 10.04.25 в 11:35

Почти всички училища в Англия са забранили използването на мобилни телефони от ученицит

Почти всички училища в Англия са забранили използването на мобилни телефони от учениците, според първото проведено национално проучване, след като лидерът на най-големия учителски синдикат призова за законова забрана поради "вредното въздействие" върху младите хора. Националното проучване, поръчано от комисаря по въпросите на децата Рейчъл де Соуза,..

публикувано на 10.04.25 в 11:35

В област Варна за 2024 г. 91.8% от домакинствата имат достъп до интернет в домовете си

В периода април - юни 2025 г. на територията на цялата страна Националният статистически институт, чрез териториалните статистически бюра, стартира провеждането на анкетно изследване „Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2025 година“.  Изследването се провежда във всички държави-членки на..

публикувано на 10.04.25 в 11:45

Традиционна седмица на правото в Икономически университет – Варна

Седмица на правото в Икономически университет – Варна ще се проведе от 14 до 17 април 2025 г. Тя се организира традиционно от катедра „Правни науки“ по случай 16 април – Ден на българската Конституция. ПРОГРАМА: 14 април 2025 г. – 9:30 ч., читалня на Университетска библиотека – Откриване на изложба под наслов „По пътя на законите“ от фонда на ИУ –..

публикувано на 10.04.25 в 11:20
Доц. Антоанета Петрова с усмивка разказва за цъфналите видове

"Пролетни срещи с растенията" организира Ботаническата градина на БАН

В юбилейната седмица на гората в Ботаническата градина на Българската академия на науките (БАН) от 10 до 17 април се организират традиционните "Пролетни срещи с растенията", които са посветени на мушкатата - от градината на баба до съвременните сортове, съобщиха от научната институция. На посетителите ще бъде представена голяма част от колекцията с..

публикувано на 10.04.25 в 11:13

Условията за туризъм в планините са лоши

Лоши са атмосферните условия за туризъм, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Облачно и ветровито е, на места с ураганен вятър. Температурите са до минус 10°. Сняг има около 40 - 50 сантиметра във високата част на планините над 1500 метра. Не е имало инциденти с туристи през последното денонощие,..

публикувано на 10.04.25 в 10:41