Едно от най-големите предизвикателства пред проектантите на сгради са детските градини и яслите. Или казано с други думи – проектирането на пространства за деца. Те трябва да се съобразяват с много повече изисквания в сравнение с една обикновена жилищна или офис сграда например, които също носят своите специфики. За това с Диляна Христова, генерален мениджър на строително-инвестиционна компания, подвигаме завесата към тази дейност.
Проектирането на пространства за деца е доста сложна материя, започва Диляна Христова. В този случай проектантите не могат да дадат полет на фантазията си, защото съществуват много стриктни изисквания, наредби и регулации.
"Които следва да се спазват при проектирането на детски градини, училищ, детски площадки. Независимо дали става въпрос за открито или закрито пространство. Регулациите са доста строги."
Едно от задължителните изисквания например е помещенията, в които децата пребивават по време на активните си часове – т.е. играят, пеят, учат, трябва да бъдат с южно или югоизточно изложение.
Когато се пристъпи към създаването на пространство за деца – открито или закрито, трябва да се постигне пълно единодушие между проектанта, инвеститора, собственика и изискванията на министерството на образованието, коментира Диляна Христова, генерален мениджър на строително-инвестиционна компания.
"Да има определена площ на квадратен метъл за всяко дете. Изисква се да се продоставии двор. Има много изисквания, които са свързани с наредбата за достъпна среда."
На първо място обаче е безопасността. И фокусът е към индивидуалните потребности на децата.
Повече чуйте в звуковия файл.
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..
Във Варна ще учат хората как да рециклират и да участват в кръговата икономика. Екофестивал „Варна - Морето“ откриват днес ( 3 юли ) на сцена „Раковина“. Инициативата ще продължи до 20 юли. Акцентите на фестивала са поставени върху екологичните практики, устойчивия живот и отговорността към природата. Датата за откриването е избрана..
Ледената пързалка в "Младост" ще работи до 28 юли, след което започват ремонтни дейности и отваря отново врати на 15 септември. Съоръжението работи до 13.00 ч. заради топлото време и нагряването на покрива, което размразява леда и възпрепятства пързалянето, обясни Борис Георгиев, главен организатор на ледената пързалка от 15 години. Съоръжението..
И днес ще е слънчево, следобед - още по-горещо. Ще духа слаб северен вятър, по Черноморието следобед до умерен от изток-североизток. Максимални температури 30°-35°, по Черноморието 26°-31°, за Варна около 30°. Вълнение на морето 2, следобед 2-3 бала. Температура на морската вода между 22° и 25°. Изгрев на Слънцето за Варна в 5 часа и 36 минути, залез..
Новината за уловена риба балон край бреговете на Севастопол предизвика широк обществен интерес. Причината – този вид е тропически и не е характерен за Черно море. Присъствието му повдига въпроси за промените в морската екосистема и потенциалните рискове за рибарите и околната среда. Рибата балон произхожда от Червено море и е навлязла в..