24 ученици от 8. до 12. клас от Средно училище „Гео Милев“ във Варна , които са участници в проект ACTIVE, програма „Еразъм+“, повече от два месеца подготвят своята благотворителна кауза „Доброто в действие“. Тя е насочена към намирането на дом на безстопанствени животни, настанени в два приюта във Варна, съобщиха от учебното заведение.
В продължение на две години варненските ученици се учиха на медийна и дигитална грамотност, запознаха се с работата на различни институции, дискутираха човешките права и отговорности.
Проектът завършва с кауза, която те сами са избрали - да помогнат за осиновяването на безстопанствени животни, настанени в приюти. Каузата е наречена „Доброто в действие“.
„Всяка кауза, на която човек е готов да се посвети, заслужава внимание. Няма значение колко е важна тя за другите хора, от значение е да е важна за вас. Ако всеки има своя кауза и работи за нея, тогава ще променим средата, в която живеем. Ние силно вярваме в това! Дали ще засадите дърво, дали ще спасите бездомно животно, дали ще помагате на хора в нужда, направете го! И не питайте - точно това ли е най-важното сега. Да! Всичко е важно, ако не за вас – за някого е важно. Дори едно от безстопанствените животни да намери своя дом, ние сме променили за него всичко- целия му живот", посочват учениците.
В продължение на две седмици пред всеки клас в училище те представиха проекта и своята кауза, и раздадоха брошури.
Във фоайето на училището е подредена изложба със снимки на всички предложени за осиновяване кученца и едно коте, както и рисувани портрети на някои от животните.
За да стигне каузата до повече хора, учениците отправиха послание към родителите на всички ученици в училище да ги подкрепят и да споделят информацията, публикувана в социалните медии. Целта е ученици, родители и учители да действат като общност и подпомогнат със своята активност каузата на своите деца и ученици.
В рамките на три дни в училището бе организирана акция за събиране на различни предмети - купички за храна, завивки, играчки и др., които участниците в проекта ще предоставят на "Animal Hope Varna".
Партньори по проект ACTIVE са ученици от Италия, Испания и Полша. Те също завършват проекта с каузи. Полските ученици отделиха време и средства за украинските бежанци и дом за стари хора; испанските – за бездомници и интегрирането им в обществото, а италианските – за дом, където са настанени жени, преживели насилие.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..