Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зорница София: "Майка" е филм за цели семейства, докосва силно определени хора

| обновено на 06.02.23 в 16:00

Филмът "Майка" на Зорница София бе големият победител на 40-ия юбилеен фестивал на българския игрален филм "Златна роза". Историята, която разказва за майчинството като избор и начин да направиш света по-добро място, имаше своята световна премиера именно във Варна. "Майка" беше и първото българско предложение за чуждоезичен "Оскар" тази година.

Филмът се базира на факти от живота на Елена Панайотова – театрален режисьор, педагог и продуцент, основател на "Лятна театрална академия за деца в риск" в Широка лъка и международната програма "Артисти за деца" в Кения. Проектите ѝ, които тя ръководи в сферата на изкуството и образованието, въвличат над 200 артисти и 5000 деца и младежи от четири континента. В тази нейна реалност ни въвлича и сюжетът на "Майка". Филмът е игрална драма с елемент на документалност.

Прожекция на филма "Майка" и среща с част от екипа му се проведе в петък във Варна.

 "Майка" е филм за цели семейства - на прожекциите идват родители, които водят дете/деца със себе си, което е доста необичайно. Някои мъже дори плачат на филма. Явно "Майка" докосва много силно определени хора. Срещаме уникална обратна връзка, за което съм благодарна", подчерта за Радио Варна режисьорката на филма "Майка" Зорница София.

Тя съобщи новината, че в началото на седмицата министърът на образованието е препоръчал "Майка" да бъде прожектиран пред ученици от горните класове на българските училища като изнесен час на класния ръководител, по усмотрение на учителите. Живот с кауза, благотворителност, трансформиращата сила на изкуството - това са част от темите, предложени от проф. д-р Сашо Пенов за обсъждане в учебните часове.

 "Майка" е първият български игрален филм, сниман в Африка. Има кадри от голямо африканско гето в Кения - място, в което са приели екипа като част от тяхната общност, каза Зорница София.

Специфични трудности срещат от продукцията, каза още режисьорката. "Това е гето - има си своите особености. За мен това беше най-вдъхновяващият снимачен процес - главно заради децата, които се отвориха към нас", посочи тя.

Футболът е разковничето към връзката с децата. В Африка нямат възможност да си купят футболни топки. Можем само да си представим радостта в очите им, когато екипът им носи истински топки, с които да играят заедно. "Работата с изкуство с тези деца отвори цяла една Вселена пред нас", каза Зорница София.

Филмът "Майка" беше големият победител на наградите "Златна роза" през 2022 г. Варна е мястото, на което е първата му прожекция. "Варна е мое много любимо място! Ние започнахме турнето си тук", допълни Зорница София.

Няколко са новите проекти, по които вече работи режисьорката. Следващият ще се казва "Три килограма щастие" и ще представя неконвенциална форма на родителство. Филмът ще бъде сниман основно на морето, издаде Зорница София.

Повече чуйте в звуковия файл:



По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12