Бедствие! Втори ден Турция страда. Земетресение с магнитуд 7,8 по Рихтер унищожи сгради, затрупа хиляди под развалини.
Дениз Тунджер от Турция разкрива апокалиптичната картина.
Земетресението удари Югоизточна Турция. Най-засегнатите места са Кахраманмараш, където е епицентърът, Хатай, Адъяман, Газиантеп, Малатя, Шанлъурфа, Адана. Също така частично засегнати са Диярбекир и Мерсин.
Чести ли са земетресенията в тази част на Турция?
Вчера в този район имаше две големи земетресения. Първото беше с магнитуд 7,8, а второто – 7,5. Преди това последното земетресение в този район, за което се знае със сигурност по исторически записки и по думите на експерти, е било преди 500 години. Земните пластове, са акумулирали напрежение 500 години и това е отприщило ужаса. За Турция обаче това не е първото подобно бедствие. Голяма част от Мала Азия се намира върху зона със сеизмична активност. Земетресенията са нещо постоянно там. И би трябвало да сме подготвени. Но ясно се вижда, че дори новите сгради, които се строят там, не отговарят на никакви противоземетръсни норми, дори и строителите да твърдят, че ги спазват. В това отношение държавата се грижи повече за интересите на богатите, отколкото на обикновените хора.
Жертвите на земетресението непрекъснато се увеличават
До момента техният брой не е известен. Много хора все още са живи, заклещени под отломките. До момента официалните данни сочат за 3 500 жертви, но се страхувам, че броят им ще се увеличи много. Спасителните операции се бавят. Правителството все още не успява да реагира. Спасителните операции се извършват основно от местните, от доброволци и от неправителствени благотворителни организации. Надявам се, че много миньори от различни части на страната ще се притекат като доброволци за спасяването на затрупаните.
Какви са първоначалните данни за разрушенията?
Все ще е много рано да се правят обобщения, но прогнозните данни са, че близо 20 000 сгради са разрушени до основи. Но това са предварителни оценки. Все още никой не вярва на официалната информация. Получаваме различна информация от различни частни източници. Все още липсва официална информация, но както казах, според различни източници са разрушени близо 20 000 сгради.
Какво е най-необходимото, от което се нуждаят пострадалите?
Разбира се на първо място те се нуждаят от палатки, одеяла, фенерчета, спални чували, пакети за първа помощ, санитарни принадлежности, памперси. По последна информация в засегнатите райони имат спешна нужда от памук, шини, турникети, антисептични и болкоуспокояващи препарати и кремове на антибиотична основа. Това е последната ни информация от Антакия.
Разбира се, че хората там постоянно имат нужда от вода и храна. В момента много доброволци се опитват да доставят храна и вода да засегнатите райони.
Започнаха ли да пристигат спасителни екипи от други страни?
Да, току-що прочетох, че медицински екипи то Гърция и Швейцария са вече в Турция. Надявам се, че на помощ ще ни се притекат екипи то всичките ни съседни държави. Нямам обаче информация дали тези, които са вече пристигнали са успели да стигнат до пострадалите зони. Скоро се надявам, че ще бъдат повече.
Навсякъде в Турция е създадена организация за помощ на пострадалите. Това са основни местни хора, доброволци, които са наистина много. Все още, както казах, правителствени организации, не са успели да се организират.
Новата инициатива на „Международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..
Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..
На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година. В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..
Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..
„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..
Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..