Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължаваме да не вярваме на политиците, партиите нямат допирни точки

В последните две години се наблюдава интерес към работата на Народното събрание, въпреки че това е една от институциите у нас с най-нисък рейтинг. "Имаме често нови парламенти, има дебати, докато преди това водещата роля в политиката беше основно на министерски съвет. Гледах една статистика наскоро, в която парламентът се ползваше едва със 7% доверие".

Това коментира за Радио Варна Благослав Михайлов, един от създателите на платформата "Стража", която следи работата на депутатите – изказвания, гласувания и пр., и на политическите партии.

"Идеята за "Стража" се роди през средата на 2021 г., тогава, както и сега политическата ситуация у нас беше доста турбулентна. Искахме да направим проект, в който да укрепим връзките между хората и народните представители. Мислим, че това трябва да се промени постепенно - чрез платформи, които дават повече прозрачност. Името е вдъхновено от немския проект „Abgeordneten Watch“, което буквално означава нещо като „гледай народните представители“, но друг възможен превод на думата „Watch“ е „стража“ и затова решихме да кръстим проекта така, пояснява Михайлов.

Понастоящем "Стража" предоставя информация за парламентите от 2001 г. досега, народните представители, групите, партийните финанси, бюджетни плащания от 2006 до края на юни 2022 в размер над 5000 лева и др. Всички данни са публични и официални и лесно групирани, за да по-лесно разбиране.

"Промяната в доверието към работата на парламента е дългосрочен процес, тя изисква и по-голяма достъпност до нея, както и самите граждани да знаят за нея, дори да си променят светогледа, защото има много хора, които вярват в конспирации и в това, че решенията се вземат някъде другаде", пояснява Михайлов.

По думите му, най-голям интерес в платформата предизвикват самите народни представители - средно на ден около 100 души се интересуват от тях, а не толкова финансирането на партиите, което е представено като обща сума и брой дарители.

Защо не вярваме на политиците?

Не е само заради силният български скептицизъм. "Има много хора, които не вярват е представителната демокрация, т.е. не вярват, че някой упълномощен ще защитава наистина техните интереси. Мисля, че чувства като недоверие, като параноя - те идват от незнание. Дори някой да се опитва ад ги държи в течение за процесите в Народното събрание - медиите примерно, много хора не вярват на медиите", допълва Михайлов.

След толкова информация за дейността на българските парламенти, Михайлов не е оптимист за следващото 49-то НС, което ще избираме на 2 април. Възможно е да има изненади, поява на нови политически формации, но по-скоро след това, след местните избори, които по план се очаква да бъдат през есента.

Целият разговор с Благослав Михайлов може да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Почивката в Гърция остава по-скъпа, но и по-предпочитана от българите

Почивката в Гърция все още остава по-скъпа пред тази по родното Черноморие. Много по-изгодни оферти могат да се намерят в нашите хотели. Това каза за Радио Варна шеф Марианна Александрова – асистент в Колежа по туризъм във Варна.  При сравнителен анализ на цените в двете туристически дестинации нощувка за двама в луксозен хотел по родното Черноморие..

публикувано на 30.07.25 в 12:30

Започва инициативата „Опознай Варна“ – посети петте забележителности от 100-те национални туристически обекта

От 1 август започва инициативата „Опознай Варна“ – посети петте забележителности от 100-те национални туристически обекта, организирана от Община Варна. Кампанията  има за цел да популяризира културно-историческите забележителности на територията на общината и се организира по повод 130 години от началото на организирания туризъм в България...

публикувано на 30.07.25 в 12:22

Как да спестим от „Гражданска отговорност“: Нашият поглед върху Boleron

Всяка година хиляди шофьори в България се изправят пред една и съща задача: подновяването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. За мнозина това е досаден процес, свързан с проучване на различни оферти и административни стъпки. Но дали трябва да е така? В търсене на по-интелигентен подход, решихме да разгледаме отблизо една от..

публикувано на 30.07.25 в 09:00

Започва Международният фолклорен фестивал "Варненско лято"

Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал (МФФ) „Варненско лято“. Събитието е от 30 юли до 2 август. Фестивалът тази година е посветен на приятелството. Публиката ще може да види четири концерта в Летния театър, които са със свободен вход. Началото..

публикувано на 30.07.25 в 08:08

Безплатните концерти на сцена „Раковина“ продължават и през август

Разнообразна музикална програма и фолклорни танцови изпълнения от български и чуждестранни артисти очакват варненци и гостите на града и през целия месец август. В безплатните концерти на сцена „Раковина“ в Морската градина ще звучат класика, стари градски песни, изпълнения на участници от МФФ „Варненско лято“, певчески групи към различни социални..

публикувано на 29.07.25 в 19:57

Пожарникари от Варна помагат в борбата с огъня в Тополовградско

Трима пожарникари от Първа районна служба във Варна помагат в гасенето на пожарите в Тополовградско. Ивайло Янчев посреща 42-рия си рожден ден на терен. Половината от живота му досега е преминал в борба с пламъците. Избира благородната професия преди 21 години. Обстановката около село Срем остава сложна, сподели той. Работят по график. Нямат пълен поглед..

публикувано на 29.07.25 в 14:49

„Децата избират“ – проект на двама братя за здравословно хранене в училище

В средата на лятната ваканция двама братя създадоха лична, но и обществена кауза „Децата избират“. В основата й е здравословното хранене в училищата, нещо, което липсва, за сметка на всички вредни храни и напитки, които могат да се купят в близост до образователните институции. „Децата избират“ е лична и обществена кауза, родена от..

публикувано на 29.07.25 в 13:55