Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 2 милиона лева социална помощ за украинците в Добричко

2
Снимка: Румен Сарандев

Над 4600 украинци, ползващи временна закрила, в област Добрич са получили еднократна помощ от 375 лева за периода от февруари м.г. досега, съгласно Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане за посрещане на инцидентно възникнали жизненоважни потребности. Те са предимно от територията на община Балчик - 4100. 306 души са подпомогнатите на територията на община Каварна, обобщи директорът на регионалната дирекция „Социално подпомагане“ Ирена Баирова.

По другия вид помощ, осигурявана от Агенцията за социално подпомагане по проект от ноември м.г. до февруари т.г., ваучери от по 100 лева на човек за продукти и вещи от първа необходимост, са обхванати над 3000 души, като около 2800 са от община Балчик.

Баирова обобщи, че това са предимно украинци от хотели в Кранево и Балчик, а през лятото и от Албена, които от септември са отишли на други места.

На друго основание социални помощи не са отпускани в област Добрич, тъй като не са отговаряли на условията. След пререгистрацията за хората, които се установяват за по-дълго, и това ще е възможно според изискванията на нашето законодателство.

Тази седмица започна пререгистрацията на лицата, пристигнали от Украйна и получили временна закрила на територията на Република България, чиято валидност се удължава до 04.03.2024 г.

Новите регистрационни карти се издават от тази седмица до 31.03.2023 г., докогато ще важат старите регистрационни карти. В този период лицата с временна закрила трябва да се явят и да представят: - заявление по образец за подновяване на Регистрационната карта на чужденец с предоставена временна закрила, съдържащо актуален адрес на пребиваване; национален документ за самоличност; регистрационна карта с валидност до 23.02.2023 г. Пререгистрацията се извършва в най-близката районна дирекция на МВР или регистрационно-приемателните центрове на Държавната агенция за бежанците.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проверяват хранителни вериги у нас за необосновано повишение на цените

Националната агенция за приходите, Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите започнаха съвместни проверки за необосновано повишаване на цените от търговци, които използват въвеждането на еврото за спекула. Първата проверка се е състояла в началото на юни, в момента тече втора, каза пред Радио София директорът на Главна..

публикувано на 17.06.25 в 19:30

Близо 56 000 седмокласници се явяват утре на НВО по БЕЛ

Близо 56 000 седмокласници се явяват на национално външно оценяване - по български език и литература утре, 18 юни, и по математика на 20 юни. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката. Изпитите започват в 09:00 часа. Те ще се проведат в 1675 училища, а за тях ще следят малко над 17 000 квестори.  Резултатите ще бъдат обявени до 1 юли..

публикувано на 17.06.25 в 18:34

Предупреждават за онлайн игра, която учи децата как да продават кокаин

За онлайн игра, която учи децата как да продават и употребяват кокаин, предупреждават от институцията на омбудсмана. Поводът е сигнал от родители, които са притеснени от нова мода сред учениците - игра, симулираща употреба на кокаин и ефекта от него. Тя се разпространява онлайн, а абонаментът й струва 84 лв. В писмо до министъра на образованието, до..

публикувано на 17.06.25 в 18:01

ВиК-Варна и жители на Манастирски рид заедно ще уточняват обходните маршрути по време на прокарването на канализацията

ВиК - Варна и жители на местността Манастирски рид заедно ще уточняват обходните маршрути в района, докато текат дейностите по прокарване на канализация. Това са се договорили по време на срещата с управителя на ВиК- Варна, ръководителя на проекта и представители на фирмите изпълнители живеещите в квартала, каза Даниела Михалева. Схемата на..

публикувано на 17.06.25 в 17:14

Варна няма да има недостиг на вода през лятото

През това лято не се очаква да има смущения във водоподаването във Варна и курортите. В язовир "Камчия" има достатъчно водни количества, за да има нормално водоподаване до края на тази година.  Това съобщи  Веселин Русев-управител на ВИК-Варна, който се срещна с областния управител проф. Андрияна Андреева и кметове на общини от Варненска област. Три..

публикувано на 17.06.25 в 16:55

Ново ръководство на ГЕРБ-Варна

Бившият председател на Общинския съвет във Варна и настоящ общински съветник Тодор Балабанов е новият председател на градския съвет на ГЕРБ във Варна. Той заема поста на Николай Костадинов, научи Радио Варна. Информацията беше потвърдена и от самия Тодор Балабанов. Той съобщи още, че са сменени ръководствата на ГЕРБ в районите  "Младост", "Одесос" и..

публикувано на 17.06.25 в 16:53

Спряха строителни работи в имот до плаж Шкорпиловци-север, част от Натура 2000

„На северния плаж в к.к. Шкорпиловци тази година директно строят! Зоната е в Натура 2000, но... заравняват, копаят и строят с бетониране цяла къща!“ Това написа в писмо до редакцията на Радио Варна Димитър Борисов, с уточнението, че е сезирал РИОСВ – Варна, РДНСК и Община Долни Чифлик, но „от седмици никой не реагира“. Обектът е зад северния..

публикувано на 17.06.25 в 16:50