Маруся Маринова е личен коуч и биофийдбек терапевт. В практиката си отскоро включва и т. нар. неврологичен дизайн. Инструментът, който използва, е разработеният от д-р Андре Вермюлен NAP™- въпросник за самооценка на неврологичната гъвкавост или невропластичност (Neuro Agility Profile™). В предаването „Златното сечение“ Маруся Маринова коментира отделните характеристики на неврологичния профил като баланса между двете мозъчни полукълба, индивидуалния стил на обработка на информацията, предпочитания начин на учене и мислене – визуален, аудио или чрез действие и преживяване, интелектуалните предпочитания въз основа на теорията на Хауърд Гарднър за множествената интелигентност и др. Анализът дава възможност за оценка и на мозъчната дейност и доколко оптимално реагираме под влияние на фактори като стрес, движение, нагласа, хранене, гимнастика за ума, сън. Неврологичната гъвкавост е изключително важна за адаптивното ни поведение в стресови ситуации, в конкурентна среда или когато сме изправени пред сложни за разрешаване проблеми в процеса на учене или работа.
Кое Ви предизвика да включите подобен инструмент за самооценка и обратна връзка относно неврологичните особености в своята работа? Какво се случва най-често, възникват някакви специфични бариери ли, съпротиви може би?
Това не е просто тест, а инструмент за личностно развитие. В началото след създаването му е използван повече за подобряване на атмосферата в екипи, за откриване талантите на служителите, но аз лично намерих приложението му и в коучинга. Помага ни да разберем по-добре себе си – начин, по който възприемаме света, кои са водещите ни сетива, как общуваме и мн. др., а това е важно, защото само когато познаваме себе си, тогава можем да опознаем другите и да подобрим комуникацията си.
Когато започнах да работя с коучинг техниките забелязах, че много хора предпочитат да свършат нещо, което им е актуално в момента и после някак си да забравят. Истината е, че много често започнаха да се връщат с други проблеми. Това ме накара да се замисля по какъв начин да им дам възможност да видят себе си от всички страни, във всички сфери на живота, което включва абсолютно всичко, за което се сещаме – навици, общуване с приятели, работа, учене, качество на съня и пр. – да видят живота си в неговата цялост. Първото, което използвах беше НЛП (невролингвистично програмиране), което ни насочва към много важни аспекти на комуникацията, след това включих биофийдбека, който ни показва как реагираме в стресови ситуации, но не и защо реагираме по съответния начин. И в един момент естествено възникна и въпросът „Защо?“. Защо реагираме по определен начин? Защо при някои хора промените се получават бързо, а при други е необходим по-бавен начин на учене и промяна? Тогава потърсих инструмент, който може да даде отговори, да помогне да разберем и емоциите си и да ни предложи насоки за себеразвитие в тази посока. И установих в практиката си, че дори и аз да вижда напред възможностите на клиентите си, важното е да ги оставя те сами да ги осъзнаят и опознаят и да достигнат до целта, която са си поставили.
Каква е логиката на изследване и подобряване на неврологичната ни гъвкавост - ако имаме някакво доминиращо състояние, започваме да работим с него или напротив, започваме от нещата, където имаме някакъв дефицит?
Логиката е да развиваме тези показатели, които най-бързо можем да повлияем. Инструментът, за който говорим, дава възможност първо да определим своята относителна латералност – дали работим повече с ляво или с дясно полукълбо, дали сме повече експресивни или приемащи, доколко успяваме да рационализираме емоциите, защото това е един от начините за благоприятно излизане от стреса – да включим рационалния мозък, къде са неврологичните блокажи и т. н. Щом имаме това знание за водещите ни сетива, можем много по-бързо и качествено да учим. Първо започваме от всички ресурси и положителни качества, които имаме и след това доразвиваме там, където има дефицит. Част от въпросите са свързани със стреса и как го преживяваме. Върху това оказва влияние доколко е пълноценен сънят, движим ли се и то не просто да се разходим в парка, но да се движим с емоция, като практикуваме танци, любим спорт и пр. Важно е също да знаем доколко позитивно мислим, къде е фокусът ни, защото където е фокусът ни – това ще виждаме и приемаме в живота си.
Относно емоциите и движението, има една интересна история, свързана с американката невробиолог Уенди Сузуки, автор на книгата „Момичето, което се влюби в своя мозък“, която до 40-ата си година изучава мозъка и има много големи научни постижения, преподава в Нюйоркския университет, но в личния си живот установява, че трябва да направи големи промени. Тя прави и и едно много показателно изследване със свои студенти – разделя ги в две групи, едната има интензивни спортни тренировки прези лекциите по невробиология, а другата – не. Оказва се, че първата група усвоява много по-лесно материала, отколкото втората, която се занимава само с интелектуални дейности, т.е. движението храни мозъка. Върху всичко това можем да действаме така, че да се чувстваме по-добре, без да сме свръхкритични към себе си. Няма негативна оценка, ние просто сме различни и сме добри в различни области, идеята е да намерим своето място. Този дизайн може да ни бъде много полезен в тази посока, включително и ако искаме, например, да сменим професията си. Много мои клиенти в годините след 2019-а започнаха да се занимават със съвсем различни неща от тези, които са привили винаги. Годините на пандемията бяха много тежки, но сякаш ни дадоха и време да се огледаме в себе си и да открием какво е онова, което ни прави истински щастливи...
Цялото интервю с Маруся Маринова можете да чуете в звуковия файл.
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г. Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..