Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Евгений Дайнов:

Очаквам България да преоткрие влечението си към демокрацията, а не към племенния вождизъм

Евгений Дайнов
Снимка: БГНЕС

Българите са половинчати хора, затова всичко остава наполовина. Доброто винаги става наполовина, но и лошото, Слава Богу, става наполовина. Българите трябва да станат по-решителни. Очаквам България да преоткрие демократичната си същност, влечението към демокрацията, а не към племенния вождизъм. Но очаквам това да продължи по-дълго, поради половинчатите решения в България.

Това коментира политологът проф. Евгений Дайнов в контекста на предстоящите избори, политическата обстановка в страната и войната в Украйна и влошената международна обстановка.

Според Дайнов начинът, по който българите могат да излязат от своята боязливост е, когато първо се научат да отчитат собствените си постижения, и второ - да се научат да им се радват.

Къде сме днес една година след 24 февруари - след промените в света, в политиката?

Ако говорим за "ние" - цивилизованите държави в света - ние сме "ние". За жалост украинците плащат цената затова ние да сме много по-добре много по-наясно със себе си с възстановено разбиране кои сме и защо сме такива, отколкото бяхме преди една година. Ние сме много много по-добре от тази гледна точка. Много по-ясно самоосъзнати и уверени в себе си. За жалост украинците плащат с човешки животи за този наш лукс да намерим себе си.

Защо свикнахме с войната и с промените? Защото е по-лесно?

Аз не виждам някой да е свикнал с войната, напротив, цивилизованият свят непрекъснато увеличава помощта си. Някакви много шумни хора, политически невежи, много от тях с проруски дневен ред, вдигат някаква шумотевица в обществото и медиите. Аз не виждам ние, българите, да сме приели, че войната е там някъде. Особено пък вие във Варна. Тук не виждам на основата на какво смятате, че тая война не ви засяга.

Ей сега като се появят 1000 зелени човечета, какво правим? Те няма да дойдат в София. Те ще дойдат тук. Аз знам, но няма да ви кажа, защото варненци ще се обидят. В  края на тази война, а нейният изход Украйна ще я спечели, тя ще победи по простата причина, не само че целият свят - цивилизованият, военно напреднал, е зад Украйна, а по простата проста причинна, че украинците водят война от 21-ви век, а руснаците водят война от 19-ти. 21-ви век ще победи 19-ти век. Оттам нататък ще бъде сложно - как да се направи така, че в процесите на разпад, който е тръгват в Русия, различните фракции да не започнат да се замерят един другиго с атомни бомби. Това много интимно ще ни касае всички. 

Вие опасявате ли се от хардлайнерите, които излизат по-напред в Русия?

Опасявам се от това, че в момента върви една политико-военно каша , която не е за това, кой ще наследи Путин, а за парчетата от разпадането на Путиновата власт. Аз се тревожа от това, че Русия ще направи това, което прави всеки път, когато се разпада империята. Най-ясно е през 1917г.... когато различни атамани ще се появят. А те вече се появиха! Те със собствените си въоръжени сили ще искат да контролират собствени територии и ще воюват с всички останали. Това е тревожното, затова трябва да внимава Международната общност - защото този път ще воюват с атомни бомби, ако докопат такива. Това е големият въпрос. Не стои въпросът кой ще победи на бойното поле - това е очевидно.

Да приемем, че в Източна Европа има хора, които познават мисленето на Русия, генезиса на конфликта. Обаче увеличиха ли се познанията на Запада?

На Запада се увеличиха познанията не само за Украйна и за Източна Европа, но и за себе си. Това увеличи уважението към това, че ние източноевропейците разбираме от Русия повече, отколкото те на Запад. Да си спомним, имаше реч на Мартин Шулц и на Урсула фон дер Лайен, в която двамата казаха едно и също  - покайваме се, че когато източноевропейците 20 години ни обясняваха, че Русия е опасна, ние им обяснявахме, че те са параноици и са останали в Студената война. Ние се покайваме. Те казаха: "Трябваше да слушаме източноевропейците". Това покаяние, че не са ни слушали, когато е трябвало, е част от онова възстановяване на себе си - темата, с която започнахме.

Какво очаквате за България? Чака ни поредица от избори - две години...

Очаквам за България това, което за много други страни се случва - преоткриване на демократичната си същност, на влечението към демокрацията, а не към племенния вождизъм, какъвто имахме и към който залитахме не само ние. Очаквам това да продължи в България по-дълго, отколкото другаде, поради половинчатия характер на българските решения. Българите са половинчати хора, затова в България всичко остава наполовина -  доброто става наполовина и лошото винаги става наполовина, Слава Богу.  Българите трябва да станат по-решителни. Познавам доста народи, живял съм на много места,. Единственият по-страхлив народ от нашия е беларуският.  Време е за решителност и самоуважение. Ти, ако си страхлив, нямаш самоуважение.

Как можем да го постигнем на по-глобално ниво?

Българите ще излязат от тази своя боязливост и половинчатост, като се научат да отчитат собствените си постижения и второ да им се радват.

Цялото интервю с Евгений Дайнов може да чуете в звуковия файл.












По публикацията работиха: Елисавета Илиева, Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 27.01.25 в 08:30