Март месец е доста променлив месец, но с него идва краят на зимата. Март е кръстен на древноримския бог на войната Марс, а всъщност е женски месец. Март месец е на двете крайности, като отражение на живота у нас. Амплитудата е голяма - от бяло до червено. Това коментира репортерът на Радио Варна Мартин Николов, който празнува имения си ден първо на 1 март, и втори път - на 14 април св. Мартин.
Баба Марта е фолклорен персонаж, който олицетворява пролетта. Традицията за закичване с мартеници е на векове. Според легендата първата мартеница е направен от жената на хан Аспарух - Ахинора, през втората половина на VII век, когато Аспарух преминал Дунав. Ахинора, която дълго нямала вест от любимия си, усукала бял и червен конец и го вързала на крачето на лястовица, която изпратила да му отнесе послание за здраве.
По думите на Мартин през последните години се правят опити да бъдат противопоставени различни традиции, като например навлизането на Хелоуин, но това според него е напълно излишно.
Много хора се притесняват, че традициите ни ще бъдат заличени и това ни се налага отвън, но всъщност ние сами си заличаваме традициите, смята Мартин.
1 март се превърна в много комерсиален ден, смята той. Мартениците вече се правят от машини, много от тях и в Китай, а е хубаво мартеницата да носи пожелание за здраве и да е собственоръчно направена, какъвто е първоначалният замисъл, убеден е още именикът.
Не мартеница, а маркетинг.
Всеки купува мартеници, всеки закичва, но въпросът е как са направени, навремето просто са се преплитали бял и червен конец, а днес се добавят всякакви елементи, което обезсмисля традицията, каза още той.
Чуйте още в звуковия файл:
Ученици, настанени в Средношколско общежитие "Михаил Колони" във Варна, почетоха 208 години от рождението на патрона си. Те положиха цветя пред паметника му. Средношколско общежитие „Михаил Колони“ а е основано през 1959 г. В общежитието се настаняват за живеене ученици от 8 до 12 клас от цялата страна, които се обучават във всички професионални..
Въпреки забраните в интернет, деца имат лесен достъп до хазартни залагания. 12-13-годишни деца използват личните карти на по-големите си братя, сестри или родители, за да правят залагания. За това алармира в предаването "Новият ден" на Радио Варна Сирма Георгиева от Асоциацията на специалистите по зависимости. Хазартната зависимост се развива..
Община Варна за 18-а поредна година участва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН – 1 декември. Инициативите, организирани от дирекция "Превенции" и Регионалната здравна инспекция – Варна, са насочени към младите хора в града и имат за цел да повишат информираността относно ХИВ/СПИН и други инфекции, предавани по кръвен..
Студените месеци не са причина да жертваме стила си в името на комфорта. Съвременната мъжка мода предлага многобройни възможности за създаване на визии, които съчетават функционалност, топлина и естетика. Ключът към успешния зимен гардероб се крие в избора на качествени базови елементи и умелото им комбиниране. Независимо дали..
20 ученици-доброволци към дирекция „Превенции“ в Община Варна, започнаха двудневно обучение на тема „Ролята на връстниците в разпознаването и превенцията на рисково поведение: Независими в мрежата“. То е в изпълнение на Програмата за дейността на Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ) – Варна за 2025 г., Раздел III „Обучение и квалификация..
Понякога най-интересните истории се раждат далеч от големия шум — в малките села, където традициите още дишат, а хората говорят като от стари книги. Именно към такива места поемаме и ние, по следите на един занаят, който мирише на огън, плод и памет. Каня ви на едно пътешествие, в което дъждовна Варна ни изпраща по пътя на ракията през селата..
Училищният изследователски екип на Средното училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" във Варна спечели първа награда на 12-ата научна сесия на Ученическия институт на Българската академия на науките. Проектът "Истории с карта" впечатли журито в секция "Обществени науки и изкуство" и беше отличен сред 110 проекта,..