Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

140 години Регионална библиотека "Пенчо Славейков" във Варна

"За мен библиотеката е любов от пръв поглед", подчерта директорът й Радка Калчева

Снимка: Йоан Константинов

На днешния ден, 21 март, най-старият културен институт във Варна - Регионалната библиотека "Пенчо Славейков", отбелязва своята 140-годишнина.

По повод юбилея през цялата календарна година са планирани поредица разнообразни събития, като основен акцент е Националната дискусионна среща „Библиотеката – идея и реалност“, която се провежда днес във Варна.
"Идеята е да съберем на едно място хора, които от една страна имат поглед към библиотеките отвътре, и от друга - имат поглед към библиотеките отвън. Да дискутираме проблеми, които са от обществен интерес за всички. Искаме да обсъдим какво би било бъдещето на библиотеките в ерата на изкуствения интелект, имат ли бъдеще, как ще се справяме с нашествието на машините. Форумът дава място за среща и дебати на различни специалисти, свързани с книгите, библиотеките и четенето, както и на изявени културни деятели, пишещи и четящи хора от цялата страна. Дискусионната среща цели да постави на масата горещите въпроси за мястото на библиотеката в информационното общество и социалната инфраструктура, както и да представи различните роли на библиотеката в днешния глобализиран, дигитален и технологичен свят", подчерта в интервю за предаването "Гравитация 0" Радка Калчева, директор на РБ "Пенчо Славейков".

Цялата година е посветена на юбилея на културната институция, а програмата, подготвена от специалистите, е богата. Във фоайето е подредена изложба със стари и ценни книги. Сред тях е най-старото издание, което се съхранява във варненската библиотека - "История на Александър Македонски" от 1687 г. Тя е дарена от частен дарител и е влязла във фондовете й на 15 март.

С редките и ценни книги работят само специалисти. Съхраняват се при специална температура и влажност на въздуха. "В  момента нямаме такива помещения, но правим всичко възможно да съхраняваме тези стари и ценни книги, които не са малко в нашата библиотека", каза още Калчева.

Как се простират възможностите на изкуствения интелект - това са част от предизвикателствата на библиотекарите днес. "Изкуственият интелект трябва да стъпи на информацията, която влиза в библиотеката. Изкуственият интелект не е вездесъщ, той не е интелигентен дотолкова, че да може да прецени дали дадена информация е истинска или фалшива", каза още Радка Калчева.

Дигитализацията на библиотеката е огромна крачка в културната институция, реализирана преди 15 години. "Тогава започнахме да цифровизираме периодичния печат на Варна, който е уникален", допълни Калчева.

Повече от 135 хиляди са дигитализираните библиотечни документи в момента.

"За мен библиотеката е любов от пръв поглед. Когато започнах работа там, смятах, че е временно. Но после се оказа, че библиотеката е институция, която те увлича! Хората мислят, че тази работа е скучна или традиционна. Не, работата в библиотека в момента е динамична, интересна", допълни Радка Калчева.

Сред събитията, които предстоят още във варненската библиотека, е "Библиоарт Предизвикателство" - провокация от библиотекарите към няколко млади художници от Варна. Те в момента изрисуват част от пространството в Читалнята в основната сграда на библиотеката. Тези рисунки ще представят отношението на артистите към книгата и библиотеката. Читалнята ще бъде обновена, а мебелите й - разместени, за удобство на посетителите.

Дарителският дух е жив и днес, подчерта директорката на варненската библиотека. "Да, дарения получаваме непрекъснато, много хора имат желание да дарят личните си фондове и библиотеки, непрекъснато имаме запитвания. Но моля Ви, не ни дарявайте книги от 70-те и 80-те години със сантиментална стойност. Дарявайте ни нови неща! Имаме нужда от нови книги, от детски книги, от плочи, от ноти, които отговарят на съвремието", каза още Калчева.

"Надявам се това, което правим, да прави хората щастливи", подчерта директорът на РБ "Пенчо Славейков" във Варна.

Още чуйте в прикачения звуков файл:






По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00
Снимка: Facebook/Master of Art Film Festival

Филмовият фестивал "Master of Art" започва във Варна

14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..

публикувано на 13.02.25 в 18:40