Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студентските съвети на над 20 ВУЗ-а на извънреден съвет заради исканото увеличение на таксите

Снимка: БГНЕС

Студентските съвети на над 20 държавни висши училища се събират на извънреден съвет в събота в Пловдив във връзка с поисканото от ръководствата на  университетите увеличение средно с 20 на сто на таксите за обучение от есента, предаде БНР.

Проекторешението на правителството за увеличение на таксите бе оповестено преди дни и е в процес на обществено обсъждане до 18 април. Увеличението касае основно областите „Педагогически науки“, „Хуманитарни науки“, „Социални-, стопански- и правни науки“, „Природни науки“, „Технически науки“ и „Здравеопазване“. 

Целта на срещата на студентските съвети в събота е да се разбере дали те са били уведомени от ръководствата на университетите за предстоящото вдигане на таксите и дали е потърсено мнението им по тази тема, обясни за „Хоризонт“ Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети в България.

Тази тема е дискусионна за нас и, бих казал, притеснителна, защото през последните години увеличението е между 5 и 7%. В момента говорим за 20. В някои специалности говорим за 30, включително в техническите университети. Ние сме наясно с инфлацията, но смятаме, че такси трябва да се увеличават, единствено когато това наистина е нужно или да се прави с по-малки темпове“, посочи Парушев.

Според него увеличението на таксите може да бъде избегнато. „Софийския университет и УНСС не увеличават своите такси. Таксите на УАСГ също остават непроменени“, подчерта председателят на Националното представителство на студентските съвети.



По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хотелиер: Не може да говорим за ръст на туристите, на база приходи, инфлацията е висока

Сезонът е добър, но не може да се говори за ръст. Трудно е да се съпоставят данните от миналата година с тази, на база приходи от туризма, тъй като заради повишаването на цените, и разходите са по-големи.  Това каза Атанас Крагеоргиев, хотелиер от Варна. Според него инфлацията е много по-висока, отколкото сочат официалните данни.  Всеки ден плащам..

публикувано на 08.08.25 в 14:45

Тридневна празнична програма за Деня на Варна

Богата и разнообразна програма за празника на Варна - 15 август Свето Успение Богородично, очакват варненци и гости на града. Тя обхваща дните от 15 до 17 август, а събитията са на няколко различни локации и включват музика, спорт, изобразително изкуство. Всички прояви от празничния афиш са напълно безплатни за варненци и гостите на града. В основната..

публикувано на 08.08.25 в 12:35

Буйове измерват вълнението на морето и температурата на водата на шест места по Черноморието ни

Буйове, които измерват вълнението на морето и температурата на водата, са инсталирани на шест места по Българското Черноморие.  Проектът за създаване на системата е на НИМХ, информира директорът на института - Иван Иванов. Националният институт по метеорология и хидрология във Варна участва в консорциум от осем научни институти и университети, които..

публикувано на 08.08.25 в 12:00

Д-р Тасков: Очакванията са за силен летен сезон, може да надминем предпандемичната 2019

Очакванията са да имаме най-силния сезон и да надминем предпандемичната 2019 година. До края на лятото ще бъде отчетен 60% ръст на немските туристи по Черноморието ни. Това коментира д-р Десислав Тасков, председател на парламентарната комисия по туризъм. Той посочи, че равносметката за сезона ще може да се направи в края на септември, но добрите резултати..

публикувано на 08.08.25 в 11:15

Цените днес вече в евро и лева

От днес е задължително двойното обозначение на цените на стоки и услуги в лева и в евро. Двете трябва да са изписани с еднакъв шрифт върху етикетите, а търговците получават два месеца гратисен период, за да приведат в съответствие софтуера на касовите си апарати, предаде БНР. Законът за въвеждане на еврото предвижда задължително от 8 август тази..

публикувано на 08.08.25 в 10:02

Специалист за фишинг атаките: SMS, изпратен в час, извън стандартното работно време, е сигнал за имама

Нова измама - фишинг офанзива със SMS в България се представя от името на куриерски компании. Целта е да се източат лични данни, както и финансова информация на потребителите. Новите измами се засичат все по-трудно, предупреждават експерти, тъй като новите технологии в комбинацията с изкуствения интелект дават все по-голяма преднина на престъпните групи...

публикувано на 08.08.25 в 09:05
Снимката е илюстративна.

Четвърти ден продължава ликвидирането на пожара до летището край Балчик

Четвърти ден продължава ликвидирането на пожара до Летището край Балчик , засегнал стотици декари борови гори и сухи треви. Произшествието е регистрирано в 12,33 ч. на 5 август, работата по него продължава близо 70 часа, като все още остава неприключено, отбелязва началникът на Районната служба Пожарна безопасност и защита на населението - Балчик..

публикувано на 08.08.25 в 08:35