Георги Ангелов е арендатор в района на Вълчи дол от дълго време. Той присъства на протеста, който се проведе вчера във Вълчи дол.
Защо зеленчуците са скъпи, каква е съдбата на земеделските производители и какви рисковете, които поемат те, за да продължават да работят?
"Ако хората си мислят, че който гледа земеделски култури е богат човек, да стане земеделец и да види как е. Да печели пари и да си мисли, че те идват от небето", коментира Георги Ангелов.
От 20 години той гледа царевица, пшеница, слънчоглед и ечемик. Не се е отказал не защото му е леко, а защото това е начин на живот. "Това ни е работата, иначе трябва да ходим да работим за някой друг", каза още Ангелов.
Според него вносът на украински яйца и зърно у нас ще унищожи и последното, което е останало в българското земеделие. "Това подбива нашия пазар. С тези европейски изисквания... Ако си мислят, че от Украйна ще се вкарва вечно, грешат. Да не се чудят после, че доматите и краставиците са скъпи. Унищожиха животновъдството, унищожиха зеленчукопроизводството, остана и земеделието", допълни той.
Родно производство почти няма, смята арендаторът. По думите му, зеленчукопроизводителите се отказват главно заради липсата на работна ръка и вноса на продукция от други държави. "Вкарват от Полша картофи на по 20 стотинки, защото на поляците им дават субсидии. За да се реши проблемът при нас, трябва държавата да подпомогне родните производители. Да вземат пример от германските институции - щом хората могат, значи и при нас може", каза Георги Ангелов.
Ангелов беше на вчерашния протест във Вълчи дол. Той е против изграждането на ветропарк в района. "Една перка взема 3 дка от мястото. Тези вибрации се предават с километри", допълни Ангелов.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Варна е домакин на литературния фестивал „Море от книги“. Събитието започна в събота и ще продължи до 10 август на централната пешеходна зона на бул. „Княз Борис I“. Организатор е варненско издателство за детски книжки и игри, с подкрепата на Община Варна. Целта им е да не остава градът без такова събитие изобщо. Специално внимание е отделено на..
Йонка Господинова е педагог и културолог, преподава в българското училище в Париж, преди това дългогодишен учител в България. Това лято тя представя у нас своята образователна програма „Слънчеви руни“ за българските деца и за децата, посещаващи български училища в чужбина, която се радва на топъл прием от колегите й в различни държави. Йонка..
Август месец няма да се различава съществено от предходния – юли и ще е доста топъл и с изключително малко валежи, каза в интервю за Радио Варна Венета Тодорова, ръководител „Прогнози“ в НИМХ-Варна. Ще е горещо, като второто и третото десетдневие се очакват температури на въздуха до 39 градуса, особено около 20-23 август...
Международният джаз фестивал „Варненско лято“ ще се проведе от 1 до 3 август в двора на Археологическия музей, съобщи за Радио Варна Вероника Вапирова, дъщеря на Анатолий Вапиров – основател на фестивала. Събитието започва в 20:30 часа. В рамките на тридневната програма любителите на музиката ще чуят 6 концерта. Както винаги, ще..
Графит, посветен на пожарникарите, е изобразен на трафопост във варненския квартал "Вл. Варненчик". В контекста на пожарите, обхванали различни градове в страната, от сдружение "Българско графити училище" решава чрез изкуство отдават почит към огнеборците, рискуващи всекидневно живота си. Артистите Дамян Николов и София Тарасенко разказват..
Балчиклията Симеон Нейчев - Вибути с първа изложба "ОТВЪД ЗВЕЗДИТЕ В СЪРЦЕТО". Мястото е "Учебен център по изкуства", до главния горен вход на Двореца в Балчик и може да се види от 2 до 16 август, откриването е на 2 август от 18.00 часа. Срещата ще започне с кратка беседа за изкуството и медитацията, последвана от концерт с медитативна музика,..
През август морето се променя и става опасно, припомня спасителят Стефан Калинков, който допълни, че по това време се появява т.нар. мъртво вълнение, а явлението е често срещано. Където има мъртво вълнение, няма вълна, така хората се подлъгват и влизат в капана на теченията, които дърпат навътре, обясни спасителят. Най-много опасности крият зоните около..