Почитателите на Евстати Маринов могат отново да се насладят на смелата му и запомняща се живопис. Година след неговата кончина, синът му – художникът Ивайло Евстатиев, инициира серия от изложби в цялата страна, в галериите, които през годините са представяли творчеството на маестро Маринов. На 6 март галерия „Никола Петров” във Видин, градът, в който преминава детството и по-голямата част от творческия му и професионален път, откри голяма експозиция. Творчеството на Евстати Маринов остава завинаги свързано с този град и със символичния му учител Жул Паскин. Неслучайно той е определян като „видинския Паскин“.
Евстати Маринов е творец с модерен и свободен изказ. Характерното му амплоа и начин на себеизразяване е деформацията и гротеската. Чрез тях успява да постигне провокация, психологическа дълбочина и характерност на образа. Фигуралните композиции и портретите му създават атмосфера на общуване, в която ярко се усещат настроенията и специфичните характери на персонажите му. Неговият живописен език, им придава интригуващо излъчване и определена типажност, подсказана в някои от заглавията на творбите: „Лисичката”, Куртизанките”, „С фас” и т.н. Галеристът Ваня Маркова:
"Евстати Маринов е познат на варненската публика. Той е правил няколко изложби тук. Но това, което и мен наистина ме изненада, защото тогава не сме показвали толкова много рисунки, колкото сега донесе Ивайло Евстатиев. И аз се чувствам малко привелигирована за това, защото Варна е един от малкото градове, в който се връщаме към ярките следи, които остави този невероятен художник."
Евстати Маринов работи в много жанрове и стилове – живопис, пастел, акварел, рисунка – туш и въглен, графит, пластика, скулптура. Част от творбите, които галерия „Арт Маркони” показва, са участвали в неговите предишни изложба. Експозицията включва маслени картини и рисунки. Ивайло Евстатиев, син на художника:
"Аз може би чувствам платната по-близки. Но за художника, сам по себе си, рисунката е нещо по-интимно. За мен като външен наблюдател платната са по-силни. В тях е повече изкарана материята. Сложно ми е да говоря за него. Говорим за изкуството, но аз веднага си ги свързвам нещата. Примерно портретите, на които съм нарисуван аз. За страничен наблюдател те са просто картини. Но аз се връщам във времето, когато съм позирал за тези портрети. За мен те са най-интимното нещо от тези картини.
Евстати Маринов има над 50 самостоятелни изложби. Носител е на първа награда за живопис на Първия Национален конкурс за живопис и скулптура „Габрово 99“.
Художникът Станислав Станчев-Бебето заедно със своята дъщеря арх.Татяна Станчева са се захванали с предизвикателна и за двамата творческа работа – възстановяване на стари къщи. Работили са в цялата страна, но най-много са завършените им проекти в родопски села. Имам афинитет към дървото и специално към стари дъбови дъски,..
С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..
Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..