Светъл празник! Възкресението. Някои пречиства душата си от тежки мисли, друг намира енергия за ново начало, трети осъзнава, че успехът и щастието не трябва да бъдат преследвани, защото самите те са следствие и се посвещава на добра кауза.
Такива неща се случват по Възкресение.
Освен, че домашният козунак е много вкусен. А добавиш ли горещ шоколад и сладка приказка, става неустоимо.
По Великден често се питаме: „Какъв е човекът, който мога да бъда? Дали е по-великодушен? Лесно ли прощава? По-щастливо ли живее?“
По Великден се стремим към по-добрите си версии.
Какво би се случило, ако има рестарт?
Това ми припомня една изключителна, много силна книга на Васил Попов - „Мамник“. Любимите ми герои от нея са Митко и Лазар. Митко гледа с ведър поглед и свежо чувство за хумор на ужасиите, които се случват, а Лазар? Лазар е точно по темата ни. Той възкръсва. Останала му е недовършена работа на този свят; задача, която никой друг не може да изпълни.
Навремето имах една история, която намирах за страшна и едва, когато я затворих, установих колко комична е всъщност.
На тръгване от Коломбо, Шри Ланка, в три часа сутринта излязохме от хотела и се качихме на един тук-тук, за да стигнем до летището. Тук-тук е закрит триколесен мотоциклет, иначе казано - авторикша. Беше безкрайно дълго пътуване в тъмнината, покрай непознати, призрачни места. Шофьорът ни разпитваше за абсолютно всичко и колкото повече време минаваше по пустите пътища, обвити с мистично сияние, толкова повече аз убеждавах себе си, че нещо не е наред в тази криминална история, че крайната цел не е летището, а вероятно отвличането ни.
Най-много ме ужаси място, което още е пред очите ми. Призрачни скални очертания. В основата им - вход на пещера, който ме подсети за Али Баба и разбойниците. Реших, че пътуването ще свърши тук...
Тогава си представих сина си и като на филмова лента видях моментите с него: блестящите му очи, очарователната усмивка, която разтапя сърцата на всички, горещите речи, които изнасяше в парка пред случайни хора, когато беше на четири годинки и поучителните беседи, с които ме образоваше за всичко, научено от детските енциклопедии. Помолих се това да не е краят, да се прибера при детето си и да го прегърна.
Сега си давам сметка колко безпочвени са били страховете ми.
Човекът беше общителен и любопитен, а вероятно е поддържал разговора и от учтивост. Но нощем, на непознато място, където впрочем ни бяха посрещнали с обискиране на летището... Добавям малко фантазия... и ето ти Али Баба.
Оттогава зная, че стигнеш ли края, мислиш единствено за хората, които обичаш. Всичко друго, което си смятал за важно, се оказва незначително.
Ами добре! Какво ще направите, ако животът ви започва отначало?
Ще се смеете ли повече? Ще се радвате ли повече на морето? Ще се наслаждавате ли на повече хубави мигове, чудни гледки, изгреви, залези, празници? Ще обичате ли повече? Ще прегръщате ли по-често любимите хора и ще им повтаряте ли колко са важни за вас?
По Възкресение идва преосмислянето. Сигурно в него е силата на великите дни, великите планове, великите дела. Впрочем, за последните майка Тереза казва така: „Няма велики дела. Има само малки дела, извършвани с много любов“.
Пожелавам на всички нас да правим нещата с много любов.
И светът ще е по-добър, а животът – по-хубав.
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..