На 20 април отбелязваме Международния ден на канабиса. Инициативата възниква в канадския град Ванкувър в началото на 90-те години на миналия век и включва различни събития, организирани от движенията за легализация на марихуаната.
Германия е последната европейска държава, която декриминализира производството и употребата на канабис. В България те са забранени от закона и наказуеми, включително и за медицински цели. Изключение прави конопът.
Според проф. Христо Кожухаров, председател на Българската психиатрична асоциация, страната ни все още не е готова да легализира канабиса.
"Преди няколко дни легалиризираха марихуаната в Германия. Там свързаните с легализацията разрешения и продажби ще вкарат огромно количество пари в брутния вътрешен продукт на страната. В България не сме готови да легализираме каквото и да е, да не говорим за марихуаната. За разлика от държави като Германия и Швейцария, у нас никой няма да може да осъществи контрол на местата за производство, употреба и продажба на канабиса. Ние няма да можем да спазваме тези правила", коментира проф. Кожухаров и даде пример със слабия контрол по спазването на забраната за тютюнопушене на закрито.
Проф. Кожухаров, който от дълги години лекува пациенти с тежки зависимости, е на мнение, че марихуаната е "вратата" към по-тежките наркотици и легализирането й само ще задълбочи проблема със зависимостите.
Според експерта, злоупотребата с марихуана може да доведе до негативни последици за организма ни, а още по-опасният момент е когато тя се смеси с други наркотични вещества. Това, по думите му, може да доведе до сериозни психически увреждания, шизофренни състояния, депресия и дори склонност към самонараняване.
В България канабисът е най-разпространения нелегален наркотик. Приложението му в медицината също е незаконно. Според биохимика д-р Юлиан Караджов, канабисът има противовъзпалителни свойства може да помогне при не едно заболяване, включително автоимунни и онкологични заболявания и ревматизъм.
В лекарските среди обаче мненията относно медицинските ползи от канабиса са разнопосочни.
От години, както в България, така и по света, има различни движения и организации за легализирането на канабиса. У нас има и създадена петиция. Анкета сред варненци показа, че подобно на специалистите и лекарското съсловие, мненията за или против легализирането на марихуаната са различни.
Чуйте репортажа на Иван Барбов:
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...