Среща с жителите на село Ветрино относно въздейстивето на вятърните турбини върху здравето на хората и животните и въздействието им върху природата ще се проведе от 16.30 часа днес (26.04.2023 г.) в читалището в селото.
Срещата е организирана от Сдружение "Човек - Природа - Живот" и специално за нея са поканени семейство Мари и Стефан Льобешек - френски фермери, фалирали поради съжителството си с вятърните турбини и заплашвани от инвеститорите да мълчат, френската писателка и журналист Сиу Берже и председателят на френската Федерация за устойчива околна среда Жан-Луи Ремуит, който е специалист в техническите аспекти на вредните въздействия.
Идеята на срещата следобед е френските гости да представят от първо лице и личен опит за вредата от вятърните турбини в близост до хората и на плодородна земя. Ще бъдат във Ветрино, защото там се подготвя строежа на ветрогенераторен парк, срещу който се обявиха още миналата година много от местните жители. Това каза Красимира Катинчарова, която организира срещата:
„Зелената енергия има няколко тъмнозелени нюанса, които българите трябва да знаят. Това, което нас ни мотивира в това посещение и в тази близка среща с хората, е че досега ние сме били информирани много едностранно – само за ползите от зелената енергия, само за ползите от соларни панели и изграждане на ветрогенератори. Хората, които са тук, ще говорят лично. Истината е, че вредните въздействия от тази близост с такива съоръжения, има опасност не само за човешкото здраве, за здравето на животните, за здравето на почвения микробиом, за здравето на плодородието, но има и много социални и икономически аспекти.
Аз разбирам прокарването на държавен интерес, но в интерес на държавата е общините да се развиват добре. В община, в която нещата се възраждат и работят, няма смисъл да се съсипва като се наложи силово инсталирането на нещо, което ще попречи на това развитие.
Повечето такива съоръжения са собственост на чужди фирми. Тук имаме изтичане на национално богатство, използване на национален ресурс, а печалбата от всичко това изтича навън. За нас остава да погребем индустриалния боклук, да понесем всички вредни въздействия и да предоставим безплатно ресурс.“
Френската журналистка Сиу Берже ще представи на срещата книгата си ,преведeна на български език „Цената на вятъра“. В нея авторката представя лични свидетелства на пострадали от съжителството си с вятърни турбини хора. Събрани са историите на стотици хора, които са идентични – заболели животни, негодна продукция (мляко и млечни продукти), раждания на животни с увреждания, замърсена земя, отровени почви и води.
Въздействието върху здравето на човека е много сериозно и почти идентично с това върху животните, заяви председателят на френската Федерация за устойчива околна среда Жан-Луи Ремуит. Той посочи, че се започва с шум в ушите, загуба на сън и равновесие. Единият от звуците е нискочестотен и не се улавя от човешко ухо, но разболява тялото. След време вибрациите от перките на ветрогенераторите водят до болести на щитовидната жлеза, екземи и др. В районите с ветрогенератори в близост до населени места сред населението се наблюдава повишаване на броя на онкологичните заболявания, има също така и косвени ефекти върху бременността и развитието на плода поради вибрациите на матката.
Въздействието на перките е до 30 км.
На свой гръб усещат всички негативи семейство Стефан и Мари Льобешек, които отглеждат 274 крави в село в Западна Франция. Вятърните турбини са на 10 км. от селото и са поставени през 2006 г. без да питат местните жители. През 2016 година семейството започва да отглежда крави, но скоро след това животните започват масово да измират и днес имат само две.
Стефан Льобешек започва да боледува от сърце, получава инфаркт, но оцелява. Когато започват да разказват публично за връзката между измрелите животни и ветрогенераторите, получават заплахи от местните власти, че ще изземат цялото им стопанство, но това не ги спира.
Днес семейството е разорено. Иска да продаде имота си, но никой не желае да купи ферма в близост до ветрогенератори, а инвеститори са обявили, че ще слагат още 150 перки в близост до селото. Семейство Льобешек разказа, че е загубило всичко, започнали са да водят дела, искат обезщетение, искат и промяна в европейското законодателство относно зелената енергия и поставянето на ветрогенератори в близост до хората. Ще се борят до край, а на жителите на село Ветрино искат да кажат да помислят много добре за последствията и тогава да вземат решения.
„Защитете нашите и вашите деца и внуци. Няма само пари в живота. Здраве и семейство – нямат цена.“
ПС Долапкулак е с авария и ще остави без водоподаване с. Драганово, с. Войсил, с. Опанец, с. Богдан и с. Дончево.
• 8:00 ч. до 16:30 ч.- с. Водица. • 9:00 ч. до 17:00 ч.- Дългопол – ул. Здравко Бомбов • 9:00 ч. до 11:00 ч. и от 13:00 ч. до 17:00 ч.- с. Кривня, с. Равна, с. Неново, с. Черковна, с. Овчага и в района на Вилна зона Провадия и Фазанария. • 9:00 ч. до 17:00 ч. - с. Снежина и с. Градинарово. • 8:00 ч. до 17:00 ч. - Варна: ул. Братя..
Днес ще e предимно слънчево и топло за периода. Вятърът ще е слаб до умерен от запад-северозапад, но постепенно до края на деня ще се обърне от югозапад и юг и почти ще стихне. Максималните температури ще са между 10° и 15°, за Варна около 12°. Вълнение на морето 1-2 бала. Температура на морската вода 9°-12°.
До края на седмицата цялата документация за обявяването на обществената поръчка за новата сграда на Математическата гимназия във Варна ще бъде комплектована. Това каза по време на благотворително събитие на фондация МГ Д-р Петър Бврон арх. Ива Динева от българските партньори на австрийското архитектурно бюро, които направиха проекта за сградата...
Синята зона работи. Могат да се изпращат СМС-и на номер 1352, абонаментите също са валидни. Това съобщава кметът на Варна Благомир Коцев във Facebook. Предстои да възстановим пълната функционалност на системата, която включва ново мобилно приложение и електронни портфейли, посочва той. Гражданите могат да са спокойни, че средствата в електронните им..
Увеличение на такса „Битови отпадъци“ прие на днешното си заседание Общинският съвет в Добрич. През месец ноември съветниците одобриха и двойно увеличение на данък „Сгради“. Предложението на кмета на община Добрич Йордан Йорданов беше увеличението на такса "Битови отпадъци" да е с 30%, като при 100% събираемост приходите за местната..
Няма опасност от замърсяване на Черно море в района на нашата изключителна икономическа зона от разлива на мазут в Керченския пролив, след като два руски танкера аварираха там. Това съобщи във Варна флотилен адмирал професор Калин Калинов, началник на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров". Центърът в учебното заведение провежда от..