Единайсетото издание на многолюдното събитие тази година е под мотото „Да на българското производство!“. Според данните на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, организатор на събора, за година стадата с овце у нас са намалели с 9 на сто. Овцевъдите разказаха:
„Марин Маринов от Велики Преслав съм, отглеждам 540 овце. Аз постоянно ги намалявам – от 1500, защото липсва работна ръка. Мандрата ни плаща млякото на два лева, коректни са. Вълната ми е абсолютен разход, защото не можем да я запалим, не можем да я изхвърлим. Вълната ми е около 4-5000 лева на година разход . Месото е 9 лева на килограм живо тегло на едро и 10 лева на дребно. Успях да продам всичко“.
„Светла Бахова съм, от Веселие, община Приморско. От 13 години отглеждаме 300 каракачански овце и на това ниво са от три-четири години, това е оптималното, което едно семейство може да отгледа. Пазар има, цените са сравнително ниски, но се намират потребители. Гледаме овцете от любов към животните основно“.
По време на сбора на овцевъдите има фермерски състезания по доене и стрижба, по майсторско обезкостяване на агнета, ще бъде определена и козата с най-дълга козина.
Една от основните цели на най-голямото браншово събитие у нас е насърчаване на потреблението на родни овчи и кози продукти директно от фермата. Своята продукция предлагат 30 производители, цените са нагоре:
„Теодора Вълова съм от Писарово, Плевенско. Отглеждаме 1000 овце, затворили сме цикъла, произвеждаме кашкавал и сирене от овче мляко и овче кисело мляко. Инфлацията се отрази доста зле на всички колеги, засегна и крайния потребител. Овчият кашкавала е 28 лв./кг, кашкавалът от краве мляко е 25 лв./кг. Овчето сирене е на 20 лв./кг. Кравето сирене е на 18 лв./кг. Горе-долу 30-40 % е ръст нагоре в цената“.
Съборът на овцевъдите край Петропавловския манастир продължава до 8 май, включително. Целият репортаж може да чуете тук
На събор не може без чеверме. Майсторитене успяват да го обезкостят, тавите се разпродават за минути:
„Николай Луканов съм от Смолян, приготвили сме хиляди чевермета. Сега печем над 40 чевермета. Агнето трябва да е 20-23 кг, да е по-дебеличко, за да си остане сок в него и да има какво да печем. На външни условия се пече 8 до 12 часа, ако е на камина е 3-4 часа. Цената е 6,50 лв. за 100 грама или 65 лева за килограм чеверме, обезкостено с малки кокалчета в него“.
Край Петропавловския манастир се провеждат и демонстрации на производството на бутикови млечни продукти. Някои от тях до преди век са били традиционни за трапезата на българина, а днес са редки специалитети. Има кулинарни зони, където врят чорбици, пекат се баници, разказва леля Дешка от Горно Драглище:
„Убави моми са сътворили клинове, баници, пататници, боб с манатарка, агнешка чорбица. Много емоции и усмивки. Пълни ми душата, защото всички са усмихнати. Пожелавам да сме смирени и да си прощаваме, това е най-важното, за да ни е мирна душата. Ние сме сърцатата група“.
До сърцатата група посетителите може да видят как се меси кашкавал:
„Мина Върджиева съм и правим кашкавал, както едно време са го правили овчарите на поляната. Между 6 и 7 литра овче мляко влиза в 1 кг кашкавал. Зреенето вече е въпрос на вкус. Хубаво е да зрее поне 40-50 дни. Хубавият балкански кашкавал се оставя 2-3 месеца, но зависи с каква закваска се работи. Може да го ядем абсолютно пресен, което се казва гьобек, или зрял. Вече има много голям интерес към домашните храни. Затварянето на цикъла е единствения начин за оцеляване на малкия и средния фермер“.
На събора е и пазителят на старото мандраджийство в Родопите Салих Паша от село Бориково:
„Правим брънза сирене. Подсирили сме го, но не е готово още. Не трябва да го прегряваш. Изпуснеш ли го, това, което е отдолу, скърца като го ядеш. При нас на кого да продаваш, мечките са повече от хората. Държавата помага на нас, старите майстори, земеделски производител съм, но защо в Гърция помощта е два пъти повече и защо те имат право да излязат на пътя да продават, а аз – не?“.
Много фолклорни изпълнения, нестинари, детска творителница, изложби за бита и традициите на овчарите допълват атракциите на събора. Тук са и над 70 занаятчии – майсторката на фолклорни кукли като Мария Робева от Горна Оряховица, кожарят Денислав Денев от Силистра, майсторът на гайди Илия Очиков от Чепеларе.
Бюст-паметник на проф. д-р Иван Шишманов ще бъде поставен в двора на Специалното училище за ученици с нарушено зрение, което носи името му, съобщи за Радио Варна директорът на учебното заведение Жулиета Петкова. Решението е взето от целия колектив на училището във връзка със 120-годишнината му. Очаква се откриването на монумента да бъде през месец юни..
Изпълнението на капиталовата програма на Община Балчик продължава до края на годината с основен ремонт на ул. "Дионисополис". Дейностите включват подмяна на два пласта от асфалтовата настилка, замяна на старите бордюри с нови и изграждане на нови тротоари и зелени площи към тях. Общата дължина на улицата и отклоненията към съседните отсечки е около..
Очаквам до Нова година да има ясен резултат дали партиите ще си сътрудничат. Това заяви президентът Румен Радев, от чийто думи стана ясно, че ГЕРБ-СДС ще получи първи проучвателен мандат в началото на 2025 година. Попитан колко време е поискал лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, Радев не отговори конкретно. Президентът направи обаче, че уговорката, че..
Синята зона във Варна временно няма да работи, докато тече осъвременяване на системата и интеграция на нови модули, съобщава кметът на Варна Благомир Коцев в профила си в социална мрежа. Ползвателите могат да са спокойни, че няма да бъдат глобявани и колите им няма да бъдат отстранявани от движение от служителите на общинското предприятие,..
От председателя на Национална гражданска инициатива „Бялата лястовица“ и Местна гражданска инициатива – Соколово адвокат Владимир Калчев е внесен апел до председателя на Общински съвет и общинските съветници в Балчик, съдържащ становище защо не трябва да се допуска изграждането на ветрогенераторни паркове върху плодородна земеделска земя в..
Община Варна предприема допълнителни действия по обезопасяване на колонадата на входа на Морската градина. Осемте колони на арката ще бъдат покрити с мрежа от поцинкован метал и затегнати с чембер ленти (метални обръчи). Ще се използва неръждаем материал, за да се избегне оцветяване на камъка, което би попречило при последващата реставрация на..
"Няма основание да бъде вдигната цената на хляба на база цената на пшеницата. На пшеницата не се начислява ДДС, така че не влизаме в тази пътека." Това каза за Радио Варна Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. Според нея са се натрупали увеличения на разходите, догодина се вдига минималната работна заплата,..