Третата национална конференция на тема "Медиацията в различните обществени сфери" ще се проведе на 11 май в зала 1 на Икономическия университет във Варна. Конференцията се организира от Институт „Итера“, Университетския център по медиация към Икономически университет-Варна и Камара на медиаторите в България.
За трета поредна година събитието ще събере под един покрив представители на държавната и местната власт, представители на съдебните институции, адвокатските колегии, университетската общност, представители от основното и средното образование, неправителствените организации и бизнес организации, медиатори и др.
11 май 2023 г.
10:00 – 10:30 ч. Откриване на дискусионния форум Зала 1 ИУ-Варна/ Дистанционно присъединяване в Google meet
meet.google.com/apm-hinq-hpr
1. Приветствие от организаторите
2. Приветствие от академичното ръководство
3. Приветствия от официални гости
10:30 – 12:00 ч. Пленарен панел Зала 1, конферентна връзка
12:00 – 13:30 ч. Обедна почивка
13:30 – 16:00 ч. Заседания по модули Зала 1, конферентна връзка
16:00 ч. Закриване на конференцията, Зала 1, конферентна връзка
ОФИЦИАЛЕН ПАНЕЛ
Приветствие от академичното ръководство на ИУ-Варна
Приветствия от официални гости
ДОКЛАДИ И ПАНЕЛИ ЗА ДИСКУСИИ
Модератори: доц. д-р Андрияна Андреева- ИУ-Варна, Университетски център по медиация, Лиляна Савова - Институт “Итера“ и Камара на медиаторите в България
Пленарен панел:
Проф. д-р Мария Славова, Юридически факултет, Софийски университет „Климент Охридски“, „Българската перспектива на медиацията“.
Доц. д-р Андрей Александров, Институт за държавата и правото при Българската академия на науките, Югозападен университет „Неофит Рилски“, „За бъдещето на медиацията по индивидуални трудови спорове в светлината на последните промени в Закона за медиацията, Гражданския процесуален кодекс и Кодекса на труда“.
Модул „Медиация в образованието“:
Лиляна Савова, Венета Иванова, Институт „Итера“, Камара на медиаторите в България, „Въздействие на „Мост на мира“ в контекста на формиране на нови умения за саморегулация и управление на конфликти във възрастта 7-9 г.“
гл. ас. д-р Петя Ангелова, Икономически университет – Варна, " Бариери в комуникацията между преподаватели и студенти ".
Д-р Даниела Петрова, Технически университет – Варна, „Медиацията в социалната сфера-перспективи и предизвикателства“.
Румяна Толева, Йога преподавател; Адвокат; Вписан медиатор, "Медиация и медитация (по класическата йога на Патанджали)".
Ивелина Стоянова Русева, Експерт в отдел „Образование и младежки дейности“, „Медиацията в образователните институции – начин за намаляване на агресията сред децата“
Тодор Милков, докторант – отчислен с право на защита Варненски Свободен университет „Черноризец Храбър”, Факултет „Международна икономика и администрация“ Катедра „Администрация, управление и политически науки“, „Място и роля на съвременния образователен медиатор“.
Модул „Медиация в публичния сектор“:
Проф. д-р Таня Йосифова - Юридически факултет, УНСС, "Приложението на медиацията при доставчиците на посреднически он-лайн услуги".
Доц. д-р Драгомир Кръстев, ВМУ „Никола Йонков Вапцаров“, „Посредничеството като инструмент за регулиране на военни конфликти“.
Доц. д-р Елица Куманова, Данаил Куманов, Русенски университет „Ангел Кънчев“, „Изследване на приложимостта на процедури по медиация в областта на националната сигурност“.
Доц. д-р Катя Антонова, гл. ас. д-р Павлина Иванова, Икономически университет – Варна, „Медиация на работното място: възможности и ефекти“.
Доц. д-р Андрияна Андреева, Икономически университет – Варна, „Е-медиация и изкуствен интелект – иновативни способи за превенция и разрешаване на индивидуални трудови спорове“.
Доц. д-р Андрияна Андреева, Икономически университет – Варна, Венета Иванова, Институт „Итера“, Камара на медиаторите в България, „Азбука на конфликта и на примирието в трудовите отношения“.
Гл. ас. д-р Пламена Недялкова, Икономически университет – Варна, „Проблеми на медиацията при трудови спорове в организациите от публичния сектор“.
Юлия Стоева, Юрисконсулт, Медиатор, Фондация "Гея", „Медиация при бежански кризи, бедствия, аварии и други екстремални ситуации. Роля и значимост за предотвратяване на конфликти, облекчаване на страданията на пострадалите и подпомагане на възстановяването на засегнатите общности.
Юлия Стоева, Юрисконсулт, Медиатор, Фондация "Гея", „Методика за овладяване на конфликти в екстремални ситуации в контекста на медиацията“.
Виктория Атанасова, докторант Икономически университет – Варна, „Ролята на гражданското общество в процеса на вземане на решения за градската среда“.
Йоанна Нинова, студент ВСУ „Черноризец Храбър“, „Медиацията в наказателния процес в Европа и у нас“.
Модул „Медиация в здравеопазването“:
Доц. д-р Галина Йолова, Икономически университет – Варна, „Медиационни практики при разрешаване на конфликти лекар-пациент“.
Антон Тодоров, Център от семеен тип. „Медиацията в социалните дейности“.
Тодор Милков, докторант отчислен с право на защита Варненски свободен университет „Черноризец Храбър”, Факултет „Международна икономика и администрация“, Катедра „Администрация, управление и политически науки“, Диана Алатова – студент Медицински Университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“, Филиал Шумен, Катедра „Здравни Грижи“, „Здравният медиатор-ключов фактор за българското модерно здравеопазване“.
Модул „Медиация в съдебната система“:
Албена Пенова, медиатор, обучител на медиатори, Председател на УС на СНЦ "Българска асоциация за медиация", „Съдебна и извънсъдебна медиация – етапи в процедурата“
Ас. д-р Недялка Александрова, Икономически университет-Варна, „Приложение на медиацията в спорове за интелектуална собственост"
Д-р Даниела Петрова, Технически университет – Варна, „Правна рамка на задължителната медиация у нас и страните членки на ЕС. Перспективи и предизвикателства“.
Петя Стоянова, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, „Как медиацията изгражда правна култура?“
Едва ли има варненец или гост на града, който, разхождайки се в Морската градина, да не е забалязал преобразеното пространство на алеята пред сцена "Раковина". От 1 до 16 август базарът за изкуство, занаяти и вдъхновение МАЯК пренася душата на Капана от Пловдив в морската столица, а организаторите - екипът на пловдивския Базар Капана - са си..
Развитието на туризма в Провадия бе основна тема на инициираната от министър Мирослав Боршош среща с кмета на един от най-старите градове в Североизточна България Димо Димов. Обсъдени бяха както потенциала на природните и културни забележителности на Провадия, така и конкретни намерения и проекти, свързани със социализацията, реставрацията,..
30 военнослужещи от Военноморските сили на България бяха наградени с почетни монети от командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов по случай 146-годишнината от създаването на военния ни флот. Контраадмирал Михайлов поздрави всички военнослужещи и цивилни в редиците на ВМС по случай празника и подчерта задачите и ролята на флота в..
Литературният фестивал „Море от книги“, който се провежда във Варна до 10 август и Районният център по трансфузионна хематология - Варна организират съвместна кръводарителска акция. Тя се провежда под наслов „Море от книги - капка живот“ с посланието, че доброто е най-ценният подарък, който можем да направим един на друг. Всеки, който дари кръв в РЦТХ..
56 новобранци прекрачиха прага на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Младите курсанти бяха посрещнати с официална церемония и приветствани от началника на Морско училище – флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов. След обща снимка пред паметника на патрона на Морско училище – Никола Й. Вапцаров, новите попълнения получиха своите униформи и си взеха довиждане с..
Повечето от търговците на пазар "Чаталджа" не са срещнали затруднения при превалутирането на продуктите. Вече имат цени в лева и евро, благодарение на приложение. Други път вярват, че с въвеждането на еврото ще има много объркване. Според търговец на градински инструменти на човек му трябва акъл, за да се опълчи срещу властта, която не взема мерки срещу..
Среща с граждани по повод ремонта на пътя Варна – кв. „Галата“ се проведе вчера вечерта в сградата на Община Варна. В дискусията участваха заместник-кметът по инфраструктура Димитър Кирчев, директорът на дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ Тихомир Тимов, кметът на район „Аспарухово“ Ивайло Маринов, представител на фирмата-изпълнител на..