Продължава експедицията на колегите Доротея Николова и Румен Сарандев, които в рамките на три дни са в бесарабската част на Украйна. Проектът "България за Украйна" е иницииран от една от дигиталните агенции у нас, създадени от бесарабски българи. Той цели събирането и предаването на офис техника, която не се използва в офисите, за да може да се даде нов живот за образователния процес в украинските села и градове. Даренията се предоставят на различни училища в района.
Заради промени в програмата за предоставянето на тези дарения на българските села обаче (бусът е престоял на митницата в Орливка за около 7-8 часа), Румен и Доротея решават да организират собствена програма и да посетят част от селата, планирани в графика. В следващите дни населените места ще получат своите дарения от ръководителите на проекта "България за Украйна".
Вторият ден от посещението в Украйна за нашия екип е посветено на няколко населени места, едно от които се казва Чийший. Името на населеното място в буквален превод означава "урожай", "плодородие". На четири села - половината гагаузки, половината - български, е кмет Никола Богоев. Във Варна можем да завидим искрено за начина, по който се организират нещата в това село в Бесарабия, както и за енергията и размаха, по който се работи в него.
Селското училище в Чийший е изключително. В него учат почти 300 деца (по списък - 297). В учебното заведение функционира лингафонски кабинет. Това е място, в което се учат чужди езици. На такава технология могат да завиждат много български училища, включително и някои от елитните варненски гимназии.
Гордост за селото е и музикалната група.
Румен Сарандев и Доротея Николова видяха и предприятието в Чийший, в което преди войната са работили около 15 души. Негов собственик е Пьотр Михайлич. Преди войната там се преработвала вълна и са се шили завивки, но сега в етапа на военните действия Пьотр шие спални чували и якета за военните. Казва, че до момента е направил около 50 – доста леки, доста големи и доста ефикасни.
Голяма гордост за кмета на Чийший е местният музей. Оказва се, че първите изповедални книги в населеното място са от 1820 г. За това свидетелстват запазените регистри за това кой от жителите тогава - от 1820 г., се е изповядвал заедно със семейството си.
Другата голяма гордост е църквата в селото. Тя е оцеляла по време на големите гонения в бившия Съветски съюз. Тогава този храм се спасява. Още една църква - тази в Болград, благодарение на жителите си, които застават пред тракторите, е оцеляла в тези години. Населението е изключително вярващо и почитащо старите традиции. От тук - село Чийший, и от храма в Болград, е преминавало цялото черкуване на българското население в Бесарабия.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Една от спирките днес, 11 май, когато отбелязваме Деня на светите братя Кирил и Методий, е село Каракурт. Това е единственото албанско село на територията на Бесарабия.
Българи, албанци, гагаузи и украинци, децата с флаговете си... Там всички празнуват заедно делото на равноапостолите.
Как посрещнаха екипа там? Чуйте документалния запис от празника:
Екипът ни присъства на тържество за дарението на 10 компютъра, с които ще се оборудва един кабинет в училището.
В поредицата от дарения по украинските села Румен Сарандев и Доротея Николова отидоха и до село Банивка. Това е родното село на Генерал Иван Колев. Там е издигнат паметник в негова чест. В Банивка се намира най-големият културен дом на територията на Бесарабия. Атракция в населеното място са кукерите на Банивка. Впечатляващ е и музеят там.
Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..