Продължава експедицията на колегите Доротея Николова и Румен Сарандев, които в рамките на три дни са в бесарабската част на Украйна. Проектът "България за Украйна" е иницииран от една от дигиталните агенции у нас, създадени от бесарабски българи. Той цели събирането и предаването на офис техника, която не се използва в офисите, за да може да се даде нов живот за образователния процес в украинските села и градове. Даренията се предоставят на различни училища в района.
Заради промени в програмата за предоставянето на тези дарения на българските села обаче (бусът е престоял на митницата в Орливка за около 7-8 часа), Румен и Доротея решават да организират собствена програма и да посетят част от селата, планирани в графика. В следващите дни населените места ще получат своите дарения от ръководителите на проекта "България за Украйна".
Вторият ден от посещението в Украйна за нашия екип е посветено на няколко населени места, едно от които се казва Чийший. Името на населеното място в буквален превод означава "урожай", "плодородие". На четири села - половината гагаузки, половината - български, е кмет Никола Богоев. Във Варна можем да завидим искрено за начина, по който се организират нещата в това село в Бесарабия, както и за енергията и размаха, по който се работи в него.
Селското училище в Чийший е изключително. В него учат почти 300 деца (по списък - 297). В учебното заведение функционира лингафонски кабинет. Това е място, в което се учат чужди езици. На такава технология могат да завиждат много български училища, включително и някои от елитните варненски гимназии.
Гордост за селото е и музикалната група.
Румен Сарандев и Доротея Николова видяха и предприятието в Чийший, в което преди войната са работили около 15 души. Негов собственик е Пьотр Михайлич. Преди войната там се преработвала вълна и са се шили завивки, но сега в етапа на военните действия Пьотр шие спални чували и якета за военните. Казва, че до момента е направил около 50 – доста леки, доста големи и доста ефикасни.
Голяма гордост за кмета на Чийший е местният музей. Оказва се, че първите изповедални книги в населеното място са от 1820 г. За това свидетелстват запазените регистри за това кой от жителите тогава - от 1820 г., се е изповядвал заедно със семейството си.
Другата голяма гордост е църквата в селото. Тя е оцеляла по време на големите гонения в бившия Съветски съюз. Тогава този храм се спасява. Още една църква - тази в Болград, благодарение на жителите си, които застават пред тракторите, е оцеляла в тези години. Населението е изключително вярващо и почитащо старите традиции. От тук - село Чийший, и от храма в Болград, е преминавало цялото черкуване на българското население в Бесарабия.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Една от спирките днес, 11 май, когато отбелязваме Деня на светите братя Кирил и Методий, е село Каракурт. Това е единственото албанско село на територията на Бесарабия.
Българи, албанци, гагаузи и украинци, децата с флаговете си... Там всички празнуват заедно делото на равноапостолите.
Как посрещнаха екипа там? Чуйте документалния запис от празника:
Екипът ни присъства на тържество за дарението на 10 компютъра, с които ще се оборудва един кабинет в училището.
В поредицата от дарения по украинските села Румен Сарандев и Доротея Николова отидоха и до село Банивка. Това е родното село на Генерал Иван Колев. Там е издигнат паметник в негова чест. В Банивка се намира най-големият културен дом на територията на Бесарабия. Атракция в населеното място са кукерите на Банивка. Впечатляващ е и музеят там.
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...
142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..
Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..
На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на..
Общинският Зоопарк във Варна напомня за своята дългогодишна инициатива „Второ приложение на коледните и новогодишни дръвчета” и призовава гражданите, които са използвали живи дръвчета за украса да ги дарят за храна на животните. Кампанията се провежда за единадесета поредна година и е с цел да намери най-подходящото и полезно приложение на елхичките,..
18 768 варненци празнуват на Ивановден, сочи справка на дирекция "Информационно и административно обслужване" към Община Варна. Името Иван носят 5743 варненци, а 2043 дами са с името Иванка. Сред празнуващите имен ден са още: с името Ивайло – 2582 души, Калоян – 1707, Ивелина – 1603, Йоана – 999, Ивелин – 776, Ваня – 750, Йоанна – 379, Ивайла – 342..
Варненският зевзек Росен Марков с поредна нестандартна форма на протест. Този път недоволството на варненеца е провокирано от връщането на 20% Данък общ доход върху хляба, както и поскъпването на тока и природния газ. Председателят на партията на българските мъже заяви, че в знак на протест ще татуира мъжкото си достойнство или казано с латинското му..