Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книги-културни ценности показват в централната библиотека на Балчик

11 май е денят на светите братя Кирил и Методий, а също и ден на българския библиотекар. Този месец – на 24 май, отбелязваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. По този повод в централната библиотека при Народно читалище „Паисий Хилендарски 1870“ в Балчик са обособени специални кътове за посетителите, представящи фототипни издания на първите български книги и антикварни книги, които представляват подвижни културни ценности, защитени от закона за културното наследство. Повечето са единични екземпляри или ограничен брой, разказа библиотекарят Магдалена Върбанова. Днес, когато без усилия имаме достъп до книги, то в миналото един ръкопис е струвал цяло съкровище, подчертава тя, че за нея библиотеката е храм. С голямо желание и любов започва работа преди 12 години – споделя тя.

Библиотеката е най-голямото съкровище на града

Професионалния си празник посреща с гордост и приповдигнато настроение. „Това е един много български празник и повод да говорим повече за културата и истински ценните неща, книгите са едни от тях. Сега е време да се върнем в миналото, към книгопечатането и трудностите, които са преодолели нашите предци, за да бъдат толкова достъпни днес книгите за нас“ – припомня Върбанова разказите, че стойността на един ръкопис е била колкото стадо овце.

Културата на четене се възпитава от най-ранна детска възраст. Някои родители дори водят новородените си деца, защото споделят веруюто на библиотекарите, че ранното посещение оказва голямо влияние върху изграждането на положително отношение към библиотеката. Разполагаме и с издания, адаптирани за малки деца - казва Магдалена, че могат да предложат четиво за всички възрасти.

„Клетниците“ на Виктор Юго (второ издание от 1926 година) е една от най-ценните стари книги. Фототипни издания на Рибния буквар, Първата българска енциклопедия също могат да видят читателите.

На една библиотеката винаги книгохранилищата и са с малък размер. Имаме нужда от още, но засега се справяме“, споделя главният библиотекар Миланка Банкова. Централната библиотека разполага с над 55 хиляди тома.

Напоследък все повече българинът чете – дали онлайн, или с книга в ръка. Който обича, го прави – опровергава клишето, че не се чете. Тя се надява, че скоро, по подобие на националната и регионални библиотеки, в малките читалищни центрове ще може да се предлагат издания чрез дигитални устройства.

„Нека да продължаваме да сме все така упорити пред трудностите и предизвикателствата в нашето дело. Нека любовта към професията вдъхва сили на всички колеги като мисия на пазители на българския дух, знания и култура“ – честити на библиотечната общност празника 11 май Миланка Банкова.

Подробностите чуйте в звуковия файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

5 октомври - Международен ден на учителя

На 5 октомври в България и още над 100 държави по света се отбелязва Деня на учителя. Идеята за празника идва от състоялата се през 1966 г. в Париж Специална междуправителствена конференция за статута на учителите, в резултат на която е подписан документът „Препоръки, касаещи статуса на учителя“. По повод годишнина от приемането на..

публикувано на 05.10.24 в 07:00

Фестивал на занаятите и изкуствата се провежда в Добрич

В рамките на три дни в Добрич се провежда петото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“. Организатор на събитието е Фондацията „Добруджа – история, традиции, култура“, в сътрудничество с Фондация „Добруджанска задруга“ и с финансовата подкрепа на Община Добрич. На фестивала се представят майстори, занаятчии и творци от цялата страна...

публикувано на 04.10.24 в 17:05

Срамежливата Марго - малкото леопардче в зоопарка във Варна, се показа на света (СНИМКИ)

Малкото леопардче Марго - най-новият обитател на Варненския зоопарк, което се роди през юли, придоби смелост и вече не се крие. Тя обаче се чувства по-сигурна, докато е около майка си Киара. Марго има и осиновители, които ще дават своя принос за отглеждането ѝ. Днес малкото диво коте направи своята първа изява пред медиите и влезе в обектива на Радио..

публикувано на 04.10.24 в 15:35

Събития и във Варна в Световната седмица на Космоса

Редица събития и интересни дейности ще се проведат със студенти и курсанти в Планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" в Световната седмица на Космоса. Ученици от няколко града също ще се включат в инициативите. Това каза доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във ВВМУ във Варна.  В дните, посветени на Космоса в цял..

публикувано на 04.10.24 в 10:18

Музиканти и занаятчии ще омаят жителите на квартал Галата през уикенда

На 5 и 6 октомври в читалище “Васил Левски” в квартал Галата ще се проведе първото издание на Омая Етно Фест.  Фестивалът ще представи на публиката специално подбрана програма от занаятчии и музиканти , а деца, младежи и възрастни ще се гмурнат в чудния свят на народното творчество. Публиката е поканена да свие ръкави и да извае..

публикувано на 04.10.24 в 09:54

Забраната за внос на слънчоглед срива производителите на олио у нас

По-малко от една трета от мощностите на преработвателите на слънчоглед у нас са натоварени. Това каза за Радио Варна Яни Янев – председател на Асоциацията на преработвателите. Причината е в липсата на суровина. Още повече, че тазгодишната реколта на слънчоглед е с около 50 на сто от нормалните за страната. Икономистът Димитър Събев:..

публикувано на 04.10.24 в 08:33

Над денонощие блокирани на летището - кой носи отговорност и как да потърсим правата си?

Преди няколко дни гръмна новината за над 80 българските туристи, които останаха блокирани повече от денонощие на летището на гръцкия остров Корфу. Технически проблем със самолета забавя полетът с няколко часа, после с още няколко и така повече от 30 часа, както пише в публикация в социалните мрежи един от чакащите българи, с който опитахме,..

публикувано на 04.10.24 в 08:26