Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книги-културни ценности показват в централната библиотека на Балчик

11 май е денят на светите братя Кирил и Методий, а също и ден на българския библиотекар. Този месец – на 24 май, отбелязваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. По този повод в централната библиотека при Народно читалище „Паисий Хилендарски 1870“ в Балчик са обособени специални кътове за посетителите, представящи фототипни издания на първите български книги и антикварни книги, които представляват подвижни културни ценности, защитени от закона за културното наследство. Повечето са единични екземпляри или ограничен брой, разказа библиотекарят Магдалена Върбанова. Днес, когато без усилия имаме достъп до книги, то в миналото един ръкопис е струвал цяло съкровище, подчертава тя, че за нея библиотеката е храм. С голямо желание и любов започва работа преди 12 години – споделя тя.

Библиотеката е най-голямото съкровище на града

Професионалния си празник посреща с гордост и приповдигнато настроение. „Това е един много български празник и повод да говорим повече за културата и истински ценните неща, книгите са едни от тях. Сега е време да се върнем в миналото, към книгопечатането и трудностите, които са преодолели нашите предци, за да бъдат толкова достъпни днес книгите за нас“ – припомня Върбанова разказите, че стойността на един ръкопис е била колкото стадо овце.

Културата на четене се възпитава от най-ранна детска възраст. Някои родители дори водят новородените си деца, защото споделят веруюто на библиотекарите, че ранното посещение оказва голямо влияние върху изграждането на положително отношение към библиотеката. Разполагаме и с издания, адаптирани за малки деца - казва Магдалена, че могат да предложат четиво за всички възрасти.

„Клетниците“ на Виктор Юго (второ издание от 1926 година) е една от най-ценните стари книги. Фототипни издания на Рибния буквар, Първата българска енциклопедия също могат да видят читателите.

На една библиотеката винаги книгохранилищата и са с малък размер. Имаме нужда от още, но засега се справяме“, споделя главният библиотекар Миланка Банкова. Централната библиотека разполага с над 55 хиляди тома.

Напоследък все повече българинът чете – дали онлайн, или с книга в ръка. Който обича, го прави – опровергава клишето, че не се чете. Тя се надява, че скоро, по подобие на националната и регионални библиотеки, в малките читалищни центрове ще може да се предлагат издания чрез дигитални устройства.

„Нека да продължаваме да сме все така упорити пред трудностите и предизвикателствата в нашето дело. Нека любовта към професията вдъхва сили на всички колеги като мисия на пазители на българския дух, знания и култура“ – честити на библиотечната общност празника 11 май Миланка Банкова.

Подробностите чуйте в звуковия файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34
kokicheta

Днес имен ден празнуват всички, които носят в името си светлина

Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..

публикувано на 06.02.25 в 08:30

И Балчик се присъединява към кампанията "Дари книга, подари любов“

Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център.  Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..

публикувано на 05.02.25 в 14:26

Медиатор съдейства за работа и обучения сред младежите до 29 години в Балчик

От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено  работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..

публикувано на 05.02.25 в 10:58

Откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан

Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..

публикувано на 05.02.25 в 07:03