С измененията в Закона за медиацията, които ще влязат в сила от 2024 година, все повече трудови спорове ще бъдат насочвани към медиацията и ще намират решенията си по този път, каза за Радио Варна доц. Андрей Александров от Института за държавата и правото при БАН. Той участва в Третата национална конференция на тема "Медиацията в различните обществени сфери", която се провежда днес в Икономическия университет във Варна. Конференцията се организира от Институт „Итера“, Университетския център по медиация към Икономически университет-Варна и Камара на медиаторите в България.
Медиацията придобива все по-широто разпространение, като това е и идеята на последните промени на Гражданския процесуален кодекс, в Закона за медиацията и в Кодекса на труда, уточни доц. Андрей Александров. Като алтернативен вариант за решаване на извънсъдебни спорове, тя трябва да доведе до намаляване на разноските, до постигане на по-бърз и по-справедлив, от гледна точка на спорещите страни, краен резултат.
По думите на доц. Александров е трудно да се каже от сега дали промените в Закона за медиацията са добри, но той посочи своите резерви към промените, които ще влязат в сила, които касаят трудовите спорове:
„Трудовите спорове по принцип трудно се потдават на уреждане по доброволен път, защото при тях отношенията са много изострени. Става дума за трудовите спорове за прекратяване на трудовото правоотношение за споровете за незаконно уволнение. При тях работодателя вече ясно е изразил позицията си, че не желае да поддържа трудово-правната връзка с този служител, а от гледна точка на служителя – това, за което настоява е уволнението да бъде обявено за незаконно, да бъде възстановен на работа и да му бъде присъдено обезщетение. Трудно може да се намери някакъв компромисен вариант между тези две непримирими позиции. Така че, аз лично не мисля, че трудовите спорове за незаконно уволнение, са най-подходящия тип трудови спорове за насочване към медиация.“
Подготовката на медиатори е в основата на Университетския център по медиация към Икономическия университет във Варна. Той е първият в страната и работи от 4 години след проучване на необходимостта от обучени медиатори, каза доц. д-р Андрияна Андреева,ръководител на Катедра "Правни науки" в Икономически университет-Варна. Конкретната дисциплина, която се изучава в универистета, е „Медиация извънсъдебни спорове“, към която интересът расте с всяка година. Обучават и сертифицирани медиатори – преподаватели, служители и студенти, които са вписани в регистъра на университетския център.
„Работи се повече по посока на превенция, т.е. да се познават методите на медиация, за да може да се управляват конфликтите и да не се достига до ситуация, в която страните не могат да постигнат извънсъдебно споразумение. Разбира се, не всички казуси, не всички случаи могат да попаднат, но голяма част от тях да успеем да овладеем е едно добро начало.“, каза доц. Андрияна Андреева.
Своето място сред медиаторите тепърва ще заеме Татяна Попова от Варна. По професия е IT специалист, но се увлича от психологията и е взела решение да работи като медиатор. Затова се включва и в националната конференция, за да придобие повече знания, а за избора си сподели:
„Много искам да помагам на хората. Смятам, че съм подходящ човек, защото умея да изслушвам и да чуват това, което са ми казали. Искам да намеря път за двете страни, за да се случат по-добре нещата. Имам много примери около мен на достатъчно интелигентни и образовани хора, които нямат идея за това, че един медиатор би могъл да им спести време, пари, енергия и да помогне по-бързо да се случат по най-добрия начин за тях нещата.“
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е..
Министерството на туризма инициира създаването на карта на важни, но недостъпни и труднодостъпни туристически и културно-исторически обекти. От ведомството ще настояват за финансиране на необходимите ремонти и подобрения, които ще улеснят достъпа на посетители и ще подпомогнат развитието на местния туризъм. От туристическото министерство ще работят..
Слаб сняг вали във Варна и региона, пътищата са проходими при зимни условия. Проблеми с натрупването на повече сняг е имало на обръщачите на автобусите в квартал "Владислав Варненчик" и в квартал "Галата" в район "Аспарухово", но са изпратени на място фирмите за снегопочистване и автобусите излизат нормално-съобщи дежурния в община Варна...
30 процента е избирателната активност в село Ягнило, община Ветрино на частичните местни избори за кмет, които се провеждат днес. Гласуването протична нормално, каза за Радио Варна председателят на Общинската избирателна комисия във Ветрино Георги Андреев. В селото има една избирателна секция. Около 130 души имат право на глас. От тях до 11:30 са..
Европейският съюз планира да блокира вноса на определени хранителни продукти, изготвени по различни стандарти, в опит да защити фермерите си, повтаряйки реципрочната търговска политика на американския президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация на в. "Файненшъл таймс". Следващата седмица Европейската комисия ще съгласува..
Четирима души са загинали, други са ранени при тежка катастрофа край Видин на разклона за град Дунавци, съобщава агенция БГНЕС, цитирана от БНР . На главен път Е79 са се удирили пътнически бус с пловдивска регистрация, управляван от 48-годишен мъж от гр. Хасково и товарен автомобил с прикачено полуремарке със софийска регистрация, шофиран от 55-годишен..
Цените на повечето зеленчуци са по-ниски на борсите у нас тази седмица, докато плодовете са по-скоро в посока нагоре, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните..