Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трудовите спорове при незаконно уволнение не са подходящи за насочване към медиация, според експерт

| обновено на 11.05.23 в 14:43
4
ИУ-Варна



С измененията в Закона за медиацията, които ще влязат в сила от 2024 година, все повече трудови спорове ще бъдат насочвани към медиацията и ще намират решенията си по този път, каза за Радио Варна доц. Андрей Александров от Института за държавата и правото при БАН. Той участва в Третата национална конференция на тема "Медиацията в различните обществени сфери", която се провежда днес в Икономическия университет във Варна. Конференцията се организира от Институт „Итера“, Университетския център по медиация към Икономически университет-Варна и Камара на медиаторите в България.

Медиацията придобива все по-широто разпространение, като това е и идеята на последните промени на Гражданския процесуален кодекс, в Закона за медиацията и в Кодекса на труда, уточни доц. Андрей Александров. Като алтернативен вариант за решаване на извънсъдебни спорове, тя трябва да доведе до намаляване на разноските, до постигане на по-бърз и по-справедлив, от гледна точка на спорещите страни, краен резултат.

По думите на доц. Александров е трудно да се каже от сега дали промените в Закона за медиацията са добри, но той посочи своите резерви към промените, които ще влязат в сила, които касаят трудовите спорове:

„Трудовите спорове по принцип трудно се потдават на уреждане по доброволен път, защото при тях отношенията са много изострени. Става дума за трудовите спорове за прекратяване на трудовото правоотношение за споровете за незаконно уволнение. При тях работодателя вече ясно е изразил позицията си, че не желае да поддържа трудово-правната връзка с този служител, а от гледна точка на служителя – това, за което настоява е уволнението да бъде обявено за незаконно, да бъде възстановен на работа и да му бъде присъдено обезщетение. Трудно може да се намери някакъв компромисен вариант между тези две непримирими позиции. Така че, аз лично не мисля, че трудовите спорове за незаконно уволнение, са най-подходящия тип трудови спорове за насочване към медиация.“

Подготовката на медиатори е в основата на Университетския център по медиация към Икономическия университет във Варна. Той е първият в страната и работи от 4 години след проучване на необходимостта от обучени медиатори, каза доц. д-р Андрияна Андреева,ръководител на Катедра "Правни науки" в Икономически университет-Варна. Конкретната дисциплина, която се изучава в универистета, е „Медиация извънсъдебни спорове“, към която интересът расте с всяка година. Обучават и сертифицирани медиатори – преподаватели, служители и студенти, които са вписани в регистъра на университетския център.

„Работи се повече по посока на превенция, т.е. да се познават методите на медиация, за да може да се управляват конфликтите и да не се достига до ситуация, в която страните не могат да постигнат извънсъдебно споразумение. Разбира се, не всички казуси, не всички случаи могат да попаднат, но голяма част от тях да успеем да овладеем е едно добро начало.“, каза доц. Андрияна Андреева.


Своето място сред медиаторите тепърва ще заеме Татяна Попова от Варна. По професия е IT специалист, но се увлича от психологията и е взела решение да работи като медиатор. Затова се включва и в националната конференция, за да придобие повече знания, а за избора си сподели:

„Много искам да помагам на хората. Смятам, че съм подходящ човек, защото умея да изслушвам и да чуват това, което са ми казали. Искам да намеря път за двете страни, за да се случат по-добре нещата. Имам много примери около мен на достатъчно интелигентни и образовани хора, които нямат идея за това, че един медиатор би могъл да им спести време, пари, енергия и да помогне по-бързо да се случат по най-добрия начин за тях нещата.“

Татяна Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

23-годишен подсъдим за кражба е осъден на 2 години лишаване от свобода

Състав на Окръжния съд в Добрич потвърди присъда на Балчишкия районен съд, с която 23-годишен подсъдим е признат за виновен по повдигнатото му обвинение за кражба, извършена в условията на опасен рецидив и при продължавано престъпление. В периода от 6 до 21 август 2024 г., в Балчик, чрез извършване на три деяния, подсъдимият отнел пари, два мобилни..

публикувано на 22.07.25 в 14:46

Петя Йончева: "Алея на книгата" няма да се състои поради липса на комуникация с Община Варна

Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...

публикувано на 22.07.25 в 14:40

Балчик е домакин на Ден на полето

От 22 до 24 юли зем­ли­ще­то на Бал­чик ще бъ­де цен­тър на най-ма­щаб­но­то аг­ро­съ­би­тие на ля­то­то "Ден на по­ле­то 2025", ор­га­ни­зи­ра­но от Доб­руд­жан­ски съюз на зър­ноп­роиз­во­ди­те­ли­те. За три дни ин­тен­зи­вен об­мен на опит и идеи на ед­но мяс­то ще съ­бе­ре во­де­щи ком­па­нии от аг­роин­дус­трия­та, фер­ме­ри, спе­циа­лис­ти и..

публикувано на 22.07.25 в 14:25
Тодор Славков

Прокуратурата: Тодор Славков се е самопрострелял, няма данни за насилствена смърт

Районната прокуратура в Стара Загора образува досъдебно производство за изясняване на причините за смъртта на Тодор Славков, внук на Тодор Живков, предаде БГНЕС. На 21 юли 2025 г. в 16,49 часа на тел. 112 е бил подаден сигнал, че в къща за гости в с. Асен, обл. Стара Загора, е починал Тодор Славков. На място са пристигнали полицейски и медицински..

публикувано на 22.07.25 в 14:16

Конкурси за директори на учебни заведения в община Балчик

Допуснати са всички шестима кандидати, подали документи за участие в конкурсите, обявени от Община Балчик, за директорски места в четири учебни заведения – Общински детски комплекс - Балчик и три детски градини - "Здравец" в Балчик и в селата Оброчище ДГ „Първи юни" и Дропла (ДГ „Добруджанче"). По един са кандидатите за директор на градините в..

публикувано на 22.07.25 в 13:57

Нова финансова измама използва името на ГДБОП

От Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) предупреждават за финансова измама, при която се злоупотребява с името на службата. Така измамниците заблуждават хора по телефона за това, че съдействат за предотвратяване на престъпление и опит за източване на банковите им сметки. В същото време, целта на процеса е тегленето на кредит или..

публикувано на 22.07.25 в 12:50

Светослава Георгиева: Община Варна не премахва "Алея на книгата", решението е на организаторите

Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..

публикувано на 22.07.25 в 12:30