Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

16 лв. за целодневен престой в синята зона на Варна, защо приложението взема 20 лв.? ОБНОВЕНА

4
Скрийншот на мобилното приложение "Варна паркинг"
Снимка: БНР-Радио Варна

Чуждестранните туристи във Варна не могат да заплатят лесно и удобно за паркиране в синята зона. Обаче те биват глобявани, заради забавяне на плащането. Затова сигнализира в редакцията на Радио Варна управителят на стаи за гости в центъра на града Магдалена Маринова. Туристите отчитат като проблем липсата на паркинг автомати на обозначените за синя зона улици. Докато българите могат да заплатят чрез СМС през местен мобилен оператор, за чужденците единствен удобен вариант остава да си изтеглят и инсталират мобилното приложение "Варна паркинг". Но, има случаи, когато и това не се случва лесно, разказа Магдалена Маринова.

 "Един от основните проблеми на приложението, колкото и да са се опитали да бъде преведено на английски, след като се направи верификация в началото, всичко останало е на български език и отнема 10-15 минути на един чужденец да се ориентира. Дори съобщенията от кредитната карта идват на български език. Проблем с приложението има, вкл. и за българите, които не са варненци. Този проблем е от м.г. и е с целодневния престой в синя зона. Вътре в приложението има един портфейл, който се зарежда с 10, 20 и 100 лв., но се оказва, че дневната цена за престой на един автомобил е 16 лв. И един човек, който идва само за един ден зарежда портфейла си за 20 лв. ползва 16 лв. и остават едни 4 лв., които никога няма да ползва", коментира още Маринова.

Младен Иванов: 150 скоби средно на ден се поставят, най-много през лятото

Много по-евтино за общинското предприятие е да постави таблет в търговски обект за плащане на таксата, отколкото да инвестира в паркинг колонка, стана ясно от коментара на управителя на Общинското предприятие "Паркинги и синя зона" Младен Иванов. Той, обаче призна, че едва 3% от таксата за паркиране се плаща в търговски обекти. 

Приложението с портфейл за зареждане с фиксираните суми беше създадено преди няколко години, а таксата за целодневен престой от 16 лв. бе въведена м.г. Това коментира управителят на Общинското предприятие "Паркинги и синя зона" Младен Иванов. На въпрос на Радио Варна защо целодневният престой не е равен на една от фиксираните суми за удобство на ползвателите, Иванов отбеляза, че размерът от 16 лв. е бил определен и гласуван от Общинския съвет. Това е въпрос на техническо решение и е възможно евентуално в портфейла да бъде въведена и фиксирана сума от 16 лв., допълни Иванов. По думите му паркинг колонките, макари разпространена, са остаряла технология и ще се разчита повече на приложения. Вероятно ще се стигне и до комуникация със сродни фирми в други европейски държави, където също има възможност за плащане на паркинг с приложение, с цел да може да се плаща чрез предплатения портфейл на приложението. 

Община Варна: Варна очаква силен туристически сезон

Близо 200 служители, повечето от тях контрольори

Младен Иванов отрече служителите на предприятието да са на бонусна система за брой поставени скоби и подчерта че са на заплата с допълнително материално стимулиране, при възможност, веднъж на няколко месеца.  

На табелите, обозначаващи синята зона липсва информация на английски език за възможността за плащане чрез приложението "Варна паркинг", а само за СМС-те и за плащане в търговски обекти, показа проверка на екипа ни (вж. снимка). Работното време на синята зона на територията на Община Варна е от 9:00 до 20:00 часа от понеделник до неделя, включително.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58