Варна е един от 19-те европейски града, участници в инициативата AsphaltArt на Bloomberg Philanthropies (между тях са Брюксел, Хелзинки, Мадрид, Рим, Осло и Атина), чиито улици ще придобият нов цветен облик. Проектът Reconnect The City вече е на нов етап, след като конкурсът за рисунка на асфалт, обявен от Община Варна в партньорство със сдружение VarnaSpaces / Пространствата на Варна, беше спечелен от KALKAN Graffiti Agency. На 1 юни тяхната концепция под името SEAvastopol ще преобрази района на "Севастопол" в карето между бул. “Сливница”, бул. “Княз Борис I”, ул. “Братя Миладинови” и ул. “Любен Каравелов”.
Венцислава Недялкова (VarnaSpaces): Изборът не беше никак лесен. Победителят беше излъчен от общо 13 участници след пресяване на няколко етапа с помощта на публично гласуване, като решаващата дума имаше 7-членно експертно жури.
Следващата стъпка е статистическо преброяване на участниците в движението, което тече в момента. Целта му е да се съпоставят данните преди и след артистичната намеса в градската среда, за да се проследи нейният ефект върху интензитета на трафика в района, скоростта на автомобилите и безопасността на движението.
Дебора Тодорова, доброволец-преброител : За мен е много вълнуващо да бъда част от този проект и е крайно удовлетворяващо да видиш колко много са пешеходците в сравнение с автомобилите. Днес в рамките на 10 минути от сградата на Общината към "Севастопол" преминаха 250 пешеходци, 13 велосипедисти, 6 водачи на тротинетки и 130 автомобила.
В преброяването, освен доброволците, са включени и три камери на ТАСРУД, разположени на кръстовищата пред Община Варна, Младежкия дом и Икономическия университет. Организаторите все още имат нужда от доброволци за вторник, а освен преброяването, тогава ще се извършат и допълнителни градски изследвания по метода "Theory of Change".
Венцислава Недялкова: За целта Джулия Сичиняно, която е с богат опит в подобни проекти, ще долети специално от Италия, за да ни съдейства. Методът "Theory of Change" изследва не само как се придвижват хората в градската среда, но и тяхното поведение - къде спират, къде сядат, с какво се занимават, докато седят, в групи ли са или поединично, хранят ли се, говорят ли си... Джулия ще проведе и специална анкета с гражданите и за тази цел имаме нужда от още шестима доброволци, които владеят добре английски език. Желаещите да се включат могат да се свържат с нас на имейл: varnaspaces@gmail.com.
За да се проследи ефектът от планираните рисунки върху асфалт, е нужно да бъдат изследвани аспектите на градския живот в района преди и след реализацията. В тази връзка от сдружение VarnaSpaces приканват гражданите да отделят няколко минути за попълването на ТАЗИ АНКЕТА, която ще бъде активна до 31 май включително. Целта на проучването е да изследва начина, по който гражданите на Варна се придвижват из града, както и тяхното отношение и готовност да се включат в реализацията на временните рисунки, предвидени в проекта.
Рисунките ще бъдат положени върху асфалта в дните от 1 до 4 юни, като всеки желаещ може да се включи. А на 16 юни от 18:00 ч. финализираният проект ще бъде представен чрез парти, на което са поканени всички участници и гражданите на Варна.
Целия разговор с Венцислава Недялкова и Дебора Тодорова слушайте в прикачения звуков файл.
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..