С идеята за нулев отпадък, опазване на околната среда и спестяване на излишни разходи, във Варна за пореден път ще се проведе традиционната вече размяна на детски играчки, книжки и настолни игри. Това съобщи за Радио Варна организаторът на проявата Наталия Николова, създател на Академия за рециклиращо изкуство.
Тази година размяната ще се проведе на ново място, ще е за по-дълго време и ще има нов регламент, подчерта тя.
Новото пространство се намира на ул. „Иван Вазов“ №2 в Трийхаус , познато на много варненци като мястото за споделено четене на детски книжки. Размяната ще се проведе от 19 май до 1 юни, тъй като е и по повод Деня на детето. Работното време ще е от 10.30 до 16.30 часа през делничните дни, а в събота от 11.00 до 13.00 часа, като неделя е почивен ден.
Според новия регламент, ако желаете да се сдобиете с нова играчка ще трябва да носите друга в замяна. Същото ще е и за книжките и настолните игри. Целта е да има за всеки от всичко, обясни Наталия Николова. Обикновено най-много хората носят детски играчки, по-малко са книжките и настолните игри. Важно условие е играчките да са здрави, а книжките запазени.
По време на размяната посетителите ще могат да се сдобият и с наръчника „Как да правим изкуство от отпадъци?“, в който има полезни съвети за това как да претворите излишните вещи в нестандартно изкуство, подходящо за интериора у дома. В допълнение Наталия създаде и над 10 видеа youtube канала на асоциацията с практични съвети за рециклиране на отпадъци.
Много често след като размяната свърши остават играчки и книжки, каза още Наталия. Всяка година ги даряваме на деца в нужда от социални домове или рискови групи. Тази година приемат предложения къде могат да дарят, допълни още тя.
С големите християнски празници и църквите стават по-посещавани. Да запалим свещ, да се помолим, изповядаме, за прошка. Тези ритуали са свързани с паленето на свещ. През 15 век Свети Симеон Солунски казва, че „чиститият восък означава чистотата и незлобивостта на хората, които го принасят в църква. Той се принася в знак на нашето разкаяние за..
За осма поредна година кампанията „Споделен хляб“ помага на стотици нуждаещи се в област Добрич да посрещнат коледните и новогодишни празници с храна на трапезата. Благотворителната инициатива се организира от Фондация „Милостиво сърце“ и Клуба за народни танци „Жътвари“ и е подпомогната от десетки дарители. В събирането на средствата участие вземат..
Николай Александров бе отличен с наградата на Община Варна за най-хубава коледна украса. Неговата градинка зад блока се превърна в празнично вълшебство, привличайки погледите на малки и големи. Николай споделя, че поддържа градинката си целогодишно, като я украсява с особено старание всяка Коледа. „Това ми е хоби. Обичам да я поддържам и..
Къде и кога пристигат подаръците от Дядо Коледа? Едва ли има по-важен въпрос тези дни. Истината е, че истинският, а не кой да е Дядо Коледа има способностите да дарява по всяко време на годината. Как е възможо това разбираме в предаването за приключения и пътешествия "Хоризонти" с автор и водещ Иван Симеонов. Тайната могат да научат малки и големи,..
Работилница за стъклени елхови играчки радва малки и големи у нас и тази година. Тя се ръководи от човек, който прилича досущ на Дядо Коледа. Казва се Мирослав Димитров и е с ведра усмивка, дълга брада и несъмнено носи коледния дух. И то не само на Рождество. Домът на Мирослав целогодишно е украсен с коледните играчки, които по една или друга причина..
В очакване на Коледа. Тази нагласа прави всичко по-сияйно, тържествено и желано. Дори с най-досадните делнични задачи се справяме мотивирани и с повече лекота. Дали причината е в светлинките, които празнично танцуват по прозорците наоколо, в блестящата украса на коледните елхи, в списъците с подаръци, в магията на песните, към които отново се..
107 са децата, отглеждани в приемни семейства във Варна, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане за месец ноември тази година. Това нарежда Варна на първо място според статистиката за броя на приемните семейства в България. В Хасково децата, отглеждани в приемни семейства, са 93, най-малко са те в общините Ямбол и Силистра, съответно 12 и..