Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учудващо рано пристигнаха първите пасажи от дребен сафрид

Снимка: Снимка: Боян Драгомиров 14 г., ОДК Варна

За рибарите по Българското и Румънското Черноморие пролетният сафрид дойде по-рано от обичайното. Причината е топлата зима и високите градуси на водата, които обикновено са около 2-4 градуса, но през тази температурата не е падала под 8-10 градуса, обяснява си ситуацията морският вълк Виктор Лучиянов от Балчик, известен в рибарската гилдия като Професора и Фишмастера заради легендарните му улови в Андаманско море с лодката му Fishmaster.

„Учудващо рано пристигнаха първите пасажи от дребен сафрид – граца. Между тях вече има и по-едри екземпляри, дори последните сведения от нос Емине, южно от Варна, че е започнал и едрият сафрид да преобладава. Това е нетипично рано – по нашия район, край Калиакра и Варна, тази риба идва след 24 май, но сега малко по-рано. Водата е студена, но сафридът е тук. Има най-различни обяснения – от чисто прагматични и до много екзотични“, смята морският вълк.

Според някои нетипичната ситуация е вследствие на войната в Украйна и пуснатите мощни локатори, които плашат рибата от другата част на Черно море да идва тук. По-логичното според него, въпреки хладната пролет, е топлата зима да е причината.

През пролетта морето дава традиционно попчета, калкан (който е в забрана от 15 април до 15 юни), карагьоз, цаца, хамсия (чатал куйрук). Очакват се първите пасажи на чернокоп. Риболовът през пролетта е оскъден и рибата не притежава вкусовите качества, каквито има в късното лято и през есента – казва професионалистът, но правилото е хубавата риба да е прясната. „Неслучайно по целия свят струва много повече от замразената“, твърди мореплавателят.

„Бих препоръчал пролетните, по-сухи риби да се приготвят в много горещо олио, без карагьоза, който е мазен и може на скара. Запържете хубави попчета, изпържете цаца, хамсия и гостите ви ще останат доволни“ – препоръчва балчиклията на съгражданите си, които ще посрещнат близки и приятели за събора на града на 24 май.

„Да можем наесен да се преброим в същия състав. Господ да ни пази и свети Никола!“, е пожеланието му към колегите, отчитайки трагичния инцидент край Приморско.

Подробностите чуйте в звуковия файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Топ уютни и стилни визии за есента и зимата

Студените месеци не са причина да жертваме стила си в името на комфорта. Съвременната мъжка мода предлага многобройни възможности за създаване на визии, които съчетават функционалност, топлина и естетика. Ключът към успешния зимен гардероб се крие в избора на качествени базови елементи и умелото им комбиниране. Независимо дали..

публикувано на 26.11.25 в 16:04

Обучават 20 ученици от Варна да разпознават рисково поведение сред връстниците си

20 ученици-доброволци към дирекция „Превенции“ в Община Варна, започнаха двудневно обучение на тема „Ролята на връстниците в разпознаването и превенцията на рисково поведение: Независими в мрежата“. То е в изпълнение на Програмата за дейността на Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ) – Варна  за 2025 г., Раздел III „Обучение и квалификация..

публикувано на 26.11.25 в 15:47

По пътя на ракията във Варненско

Понякога най-интересните истории се раждат далеч от големия шум — в малките села, където традициите още дишат, а хората говорят като от стари книги. Именно към такива места поемаме и ние, по следите на един занаят, който мирише на огън, плод и памет. Каня ви на едно пътешествие, в което дъждовна Варна ни изпраща по пътя на ракията през селата..

публикувано на 26.11.25 в 15:45

С проект за с. Аспарухово ученици от Хуманитарната гимназия завоюваха пореден научен успех

Училищният изследователски екип на Средното училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" във Варна спечели първа награда на 12-ата научна сесия на Ученическия институт на Българската академия на науките. Проектът "Истории с карта" впечатли журито в секция "Обществени науки и изкуство" и беше отличен сред 110 проекта,..

публикувано на 26.11.25 в 14:40
Дъждовна Варна

Експерт: Централните улици във Варна след лятото са пусти, усеща се пауза след сезона

Пусти изглеждат централните пространства в центъра на Варна след летния туристически сезон. Това мнение изрази за Радио Варна и предаването "Новият ден" гл. ас. д-р Красимира Янчева от Икономическия университет и член на Варненската туристическа камара. По думите ѝ на туристите са необходими повече възможности за преживявания през зимните месеци, а..

публикувано на 26.11.25 в 11:15

26 ноември - свети Стилиан Детепазител

На 26 ноември Църквата възпоменава свети Стилиан Пафлагонийски, преподобни Алипий Стълпник и преподобни Яков Отшелник. Св. Стилиан Пафлагонийские почитан като покровител, пазител и лечител на децата и техен застъпник пред Бога. Живял в областта Пафлагония (Мала Азия) в края на IV и началото на V век. Още от младини се отличавал с чистота на душата,..

публикувано на 26.11.25 в 08:25

Организацията на Съюза на инвалидите в Балчик с благотворителен концерт и изложба-базар

По повод Седмицата на правата на хората с увреждания, от 1 до 5 декември, общинската организация на Съюза на инвалидите в България – Балчик, организира на 3 декември от 17.30 часа благотворителен концерт в читалище "Васил Левски". Събитието ще бъде съпроводено и от изложба-базар под мотото "И аз мога", съобщи председателят на организацията Деспина..

публикувано на 25.11.25 в 15:20