Генадий Воробьов е инициатор на кампанията "България за Украйна", в която се включиха Доротея Николова и Румен Сарандев. Проектът цели събирането и предаването на офис техника, която не се използва в офисите, за да може да се даде нов живот за образователния процес в украинските села и градовете, населени с българи. Даренията се предоставиха на различни училища в района.
В рамките на кампанията за месец бяха събрани повече от 300 компютри, монитори, лаптопи, книги и издания за българска история и подобни други. Зад проекта застана и Изпълнителната агенция на българите в чужбина.
Идеята се ражда през 2019 г. "Оттогава започнах да се занимавам с помощ на бесарабските села", подчерта Генадий.
Той допълни, че мисията им е да рекламират Бесарабия, бесарабските българи и българите в Украйна. "Да покажем цялото българско наследство в Украйна, което са оставили в последните 220 години", каза още той. По думите му, това е допълнителен повод хората от България да видят, че има българска общност в Украйна.
Родното село на Генадий Воробьов - Владичен, е основано през 1804 г. "Чета само историята и това, което ми разказват роднини, комшии... Тук беше пустош, която беше изключително тежка за обработване, а българите сами си организираха целия бит", допълни Генади Воробьов.
В България има много ученици и студенти, които са в района по програма на българското министерство за образованието. "Тези, които са с български корени и български произход няма да излъжа, ако кажа, че са няколко десетки хиляди", допълни Генади.
Целия разговор с него чуйте в прикачения звуков файл:
Новата инициатива на „Международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..
Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..
На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година. В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..
Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..
„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..
Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..