Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга за крайморските добруджанци - скоро на бял свят

Книга първа „Балчик и Крайморска Добруджа – недоразказаното минало“ на проф.д-р Ангел Ангелов скоро се очаква да излезе на бял свят. Тя събира част от резултатите от многогодишни проучвания на автора върху миналото на Балчик и Крайморска Добруджа за времето от ХІХ век до края на 50-те години на ХХ век. Разглежданият период е време драматично, наситено със събития – войни, резки социално-политически обрати и природни бедствия. Крайморска Добруджа с център Балчик, като кааза по време на османското владичество, а след това околийски град са играли ключова роля в развитието на цялата област. Тази територия отначало само с един единствен град – Балчик,  а по късно с още два - Каварна (от 1906 г.) и Шабла (от 1959 г.) в миналото с хинтерланд от над 90 села, досега не е била обект на насочени и независими проучвания в нейната цялост. Това е място, където в прегръдка се срещат благословената от бога земя кърмилница с морската стихия, но и където е кипял стопански и културен живот с периоди на разцвет и падения. Прието е, че един период от 50 – 100 години назад във времето е достатъчен за безпристрастно и неутрално оценъчно краеведско и историческо изследване. Събраната и анализирана информация от исторически документи, литературни източници, интервюта с очевидци и лични спомени е обособена в няколко части.
Защо е необходима тази книга?
Последните около два века се характеризират с един все по-бързо променящ се и противоречив свят изпълнен с предизвикателства. Все по-малко остават хората, които помнят „Стария Балчик” и крайбрежието, а и живота в него от края на ХІХ и първата половина на ХХ век, обяснява авторът защо е необходима тази книга и продължава: "Свидетели сме как „близкото” минало, бавно, но сигурно изчезва в мъглата на отлитащото време и в праха на спомените. Затова е необходимо да направим усилия да съхраним за поколенията, това, което все още е останало в колективната и индивидуална памет. Защото паметта за „Миналото» изчезва заради безгрижието на младите и мълчанието на старите. Неслучайно един от най-влиятелните български интелектуалци, Петър Увалиев – дипломат, писател и университетски преподавател, отбелязва, че «Български недъг е забравата”. А историкът и почетен гражданин на Балчик акад. Георги Марков в своите встъпителни думи за книгата „Из миналото на Добруджа” казва: «Забравата е най-опасната ръжда в историята, разяждаща подмолно народната памет."
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Facebook/Master of Art Film Festival

Филмовият фестивал "Master of Art" започва във Варна

14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..

публикувано на 13.02.25 в 18:40

43-ма дариха кръв за кампанията "Капка любов" във Варна

43-ма души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“. Инициативата се провежда съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в кампанията в зала "Пленарна" на Община Варна. Процедурата..

публикувано на 13.02.25 в 17:20

С официално зарязване на лозите и дегустация в Балчик отбелязват 14 февруари

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По по­вод тра­ди­цион­но­то..

публикувано на 13.02.25 в 14:09

Варненската I ЕГ е големият победител в конкурса "Млад благотворител"

Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции...

публикувано на 13.02.25 в 09:50

Учени дискутират промените в климата на форум във Варна

Климатът във Варна, в страната и Черно море ще дискутират днес специалисти от различни институции в първия научен форум, организиран от новосъздадената платформа "Площад НАУКА". Събитието ще се проведе в Световния ден на радиото, тъй като тази година той е посветен именно на климатичните промени и тяхното отражение върху нас. Отбелязваме..

публикувано на 13.02.25 в 07:58

Отбелязваме Международния ден на радиото

На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път,  Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..

публикувано на 13.02.25 в 07:55

Германец - джипи у нас, и бесарабска българка - ветеринарка, си казват "да" на 3 март във Варна

Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...

публикувано на 12.02.25 в 19:25