Колко често казваме: „Лесна работа“? Да се чувстваме победители преди състезание. Да си мислим, че ще нарисуваме картина, по-завладяваща от тази, която разглеждаме на изложба. Да обявим на всеослушание, че несъмнено ще се представим по-добре от човека, който в момента прави нещо... Отстрани всичко е лесна работа. Особено, когато не си подхващал въпросното нещо никога през живота си, а на думи е толкова кристално ясно и осъществимо за минути.
Лесна работа!
С този кратък и категоричен коментар можем да слагаме точка на всяка новина, на всяка житейска история, на абсолютно всеки и всичко, което е имало неблагоразумието да се изпречи пред критичния ни поглед. И защо да не е лесна работа, когато не сме в обувките на другия, нямаме идея за обстоятелствата, тревогите, колебанията, възможностите и невъзможностите му? Отсичаме по едно претенциозно: „Лесна работа!“ и наперено продължаваме напред: да опустошим останалите „бездарни“ неща и хора, които се пречкат по пътя ни. Колко нелепо всъщност...
Възхищавам се на хората, за които лесна работа е всичко, истински насочено от тях към другите... Онова, което човек е способен да даде, да сътвори с ума и дарбата си, да изработи с ръцете си, да бъде полезен, да помогне, да надгради. Така постъпват свестните хора. И вярвам, че това е част от условието да си щастлив. Да правиш нещата, да мислиш градивно, да работиш.
Другият случай е много тъжен. В него „Лесна работа“ остава параван - само думи, които преместват фокуса от собствената празнота към обезценяването на другите. Думи, които нараняват. Просто едно надменно изявление, което ако беше честно, щеше да звучи така: „Ех, че е хубаво! Да можех и аз да го направя!“. Това не е случаят на щастливите хора.
Едва ли има правило, но вярвам, че човек е щастлив, когато се занимава с нещата, които обича и се фокусира върху правилни, здравословни цели. Тогава всичко се получава все по-добре. И не мисля, че има равенство между лесен живот и щастлив живот.
Винаги, когато минавам покрай Него, се питам: „Какво ли е да си Щастливец?“... Да стоиш там, небрежно облегнат на стълба на лампата на централната улица в държавата, хладно метален, вперил замечтан поглед някъде много далеч в бъдещето, за вечни времена. А в краката ти – куфар. Сякаш всеки момент ще го грабнеш и ще потеглиш на поредното пътешествие: да наблюдаваш разни хора с разни идеали, после талантливо да редиш впечатления от видяното в шедьоври, които ще надживеят дори бронзовата ти фигура на централната улица в държавата.
Сякаш посрещаш чужденците, които излизат от метрото и тръгват на своята първа експедиция сред нови образи, сгради и кафенета.
Сякаш пожелаваш хубав ден и още по-хубав живот на децата, които се втурват към теб откъм парка - леки и свободни като водата във фонтаните, ярки и жизнени като цветята по алеите.
От съседната сладкарница се разнасят аромат на ванилия, детски смях и весели мелодии. Понякога младежи оставят цветя до куфарчето ти, защото щастливите хора обичат цветя, а талантливите ги заслужават.
„И цъфтят в суматохата кестени,
прецъфтяват и пак цъфтят“.
Като знак, че щастието е лесна работа, но нетрайна...
Трябва да побързаме да я разберем правилно, да я постигнем и да я ценим, докато я имаме.
С откриването на "официалния" сезон на коледните празници през декември, множество домакинства, фирми, детски и социални заведения украсяват свои елхи. Това може да се окаже опасна и сложна задача, ако коледната украса бъде закупена от съмнителни търговци. По данни на Асоциация "Активни потребители" само от началото на годината от пазара са спрени..
Комплексът за социални услуги за деца и младежи във Варна отваря коледен щанд в един от търговските центрове в града, на който ще се предлагат ръчно изработени изделия за предстоящите празници. В изработката са участвали всички деца, които умеят да творят и техните ръководители, а със събраните средства ще се покрият нужди, за които няма откъде..
За първи път бе връчена награда на името на доц. д-р Милена Кичекова – основател на „Varna Spaghetti Engineering“ За десета година Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ се превърна в център на креативността и иновативното мислене сред бъдещите инженери и архитекти, които участваха в десетото издание на международното..
Всяка година на 1 декември светът отбелязва борбата с ХИВ/СПИН . Тази година денят и свързаните с него събития преминават под обявеното от Обединената програма на ООН за СПИН (UNAIDS) мото „Да премахнем неравенствата. Да спрем СПИН. Да победим пандемиите“. За първи път този ден е отбелязан през 1988 година. Тогава Световната здравна организация ,..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ проведе днес десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Състезанието се организира от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ в Учебно-спортния комплекс на университета и представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните..
За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..