Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министърът на туризма във Варна: Няма опасност за туристическия сезон (ВИДЕО)

| обновено на 16.06.23 в 13:02
Снимка: Румен Сарандев

Няма опасност за туристическия сезон у нас заради инцидента с язовира "Нова Каховка" в Украйна, водата в акваторията на Черно море не е замърсена.

Следващите 10 дни не се очаква каквото и да е евентуално замърсяване да достигнат по море румънската граница, а и река Дунава е естествен филтър и може да го изтласка. Прогнозата за развитието на туристическия сезон е изключително положителна. Това каза министърът на туризма Зарица Динкова във Варна и допълни, че няма никаква нужда от паника. Новият ресорен министър е на посещение във Варна и ВВМУ "Никола Вапцаров", за да се запознае как точно се извършва мониторингът за чистотата на Черно море след взривяването на язовирната стена в Украйна. 

Динкова опроверга твърдението, че курортите по Черноморието ни са празни. Официалните данни не показват да има спад на резервациите, каза тя. Министърът на туризма посочи, че вече е провела срещи с представители на туристическия бранш.

Попитана дали е възможно да има намеса и хибридни атаки за разпространение на фалшиви новини за замърсяване, тя отговори, че това е очевадно и се прави умишлено. Мерки трябва да бъдат взети срещу атаките към българския туристически бизнес и опитите за насаждане на паника, каза тя.

Всеки ден се прави модел с 8-10 дневна прогноза. Няма тенденция за придвижване на водните маси на юг в актуалната прогноза, каза флотилен адмирал Боян Медникаров, началник на ВВМУ.

Припомняме в ситуации, изискващи прецизен мониторинг на Черноморския басейн, в работата по следене се включва и изграденият във Висше военноморско училище (ВВМУ) Център за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона. Той наблюдава в реално време и визуализира процесите в акваторията на Черно море, както и прогнозира посоката на движение на плаващи замърсители, разливи и петна.


По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пожарът в село Плоски

Над 50 000 декара са обхванати в от пожара в Пирин

Шест хеликоптера и два шведски самолета се включиха в гасенето на големия пожар в Пирин, който бушува шести ден, предаде БНР. Самолетите зареждат вода от езерото Керкини в Гърция. Близо 200 огнеборци продължиха да се борят на земята с огнената стихия, която превзе над 50 000 декара предимно горска територия, достигайки в опасна близост до населени..

публикувано на 30.07.25 в 19:03
Димо Алексиев

Актьорът Димо Алексиев влиза в затвора за година и половина?

Актьорът Димо Алексиев е признат за виновен на първа инстанция от Софийския районен съд. Присъдата му е 1 година и 6 месеца лишаване от свобода, глоба от 1000 лева, лишаване от право да шофира за срок от 2 години, заплащане на равностойността на автомобила за извършеното престъпление от 7500 лева и покриване на разноските по делото, предаде БНР...

публикувано на 30.07.25 в 18:11

Апелативният съд - София връща делото за акциите на Варна в Пловдивския панаир в СГС

Апелативен съд - София връща делото за акциите на Община Варна в Пловдивския панаир за разглеждане от друг състав на Софийския градски съд. Въззивната инстанция отменя решението на Софийския градски съд, с което прехвърлянето на акциите на Община Варна от Пловдивския панаир на дружеството "Пълдин Туринвест" АД бе обявено за нищожно. Припомняме,..

публикувано на 30.07.25 в 17:12

При учение във Варна: Неутрализират терористи, взели заложници (СНИМКИ)

Неутрализират терористи, взели заложници в сградата на Областна администрация във Варна, при антитерористично учение.  Антитерористичното учение е с цел повишаване на уменията и способностите на служителите на полицията, да се провери доброто взаимодействие между институциите, обясни старши комисар Красен Торимацов, директор на Областна дирекция на МВР -..

публикувано на 30.07.25 в 15:27

Прокуратурата се самосезира след публикация в интернет за схема с наеми, ощетила Община Добрич

Районната прокуратура в Добрич се самосезира по публикации в социална мрежа и образува преписка за изясняване на информация за ощетяване на бюджета на Община Добрич. Преписката ще изясни дали има данни за извършено престъпление по смисъла на Наказателния кодекс или друг вид нарушение на закона, което подлежи на административна санкция. В..

публикувано на 30.07.25 в 15:14

Агрометеоролог: Ниски добиви на слънчоглед, царевицата само за силаж

Заради сушата царевицата , която се отглежда при неполивни условия, тази година е в много лошо състояние и по-голямата част ще бъде силажирана, каза за Радио Варна аргометеорологът Мирослав Ганчев от НИМХ-Варна. Останалата част от земеделските площи с царевица ще бъдат разорани и засадени с други култури. Това важи само за посевите при..

публикувано на 30.07.25 в 13:25

Държавата отпуска 900 хил. лв. помощи за пострадали от пожарите

Правителството отпуска 900 хиляди лева помощи за пострадалите при пожарите. Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.  „Дотук хората можеше да кандидатстват за 1914 лв. Отпускаме по още 3000 лв. на семейство. Допълнително може да се кандидатства за още 2500 лв. за техника, която е била унищожена при пожарите. Общо на..

публикувано на 30.07.25 в 12:26