Първата изложба в рамките на Фестивала "Август в изкуството" отваря врати в галерия A&G Art Meeting на ул.“Любен Каравелов“ 8 от 18 часа тази вечер.
Калина Мародиева представя живопис под мотото „По билото“.
Художничката показва няколко серии картини, разработвани последователно през последните години. Чрез тях размишлява колко важни са процесът на съзерцание и кратките моменти, в които мечтаем.
Изложбата ще бъде открита от проф. Станислав Памукчиев.
"В сериите „По билото“ и „След себе си“ отсъства човешки образ. Той съпреживява видяното. Картините представят погледа му/ми, загледан в розово-синьо небе или гледката, когато върви по билото на планината. За мен тези картини са тихи и усамотени. Какъвто е и вътрешният свят на човека. Те са един път в търсене на щастието и красотата", споделя авторката.
Образите, които тя създава, са свързани със срещи с хора и места или усещането и за тези срещи. Често в творчеството си пресъздава спомени, които иска да преживее отново. Понякога избледнели и дори променени от времето, но определящи при формирането на възприятията й.
"Автентичността на преживяното и влиянието на образа върху мен засилва творческата ми сетивност по време на работа. Това ми помага да бъда максимално откровена със зрителя", допълва Мавродиева.
Калина Мавродиева е родена през 1988 г. в Троян. В момента живее и работи в София. През 2014 г. завършва магистърска степен по живопис в Националната художествена академия - София. През 2012 г. специализира живопис в Академията за изящни изкуства Брера в Милано, Италия.
От 2011 г. насам тя представя работата си в самостоятелни и съвместни изложби и участва в кураторски проекти. През 2015 г. Калина Мавродиева е носител на Награда на колекционерите в конкурса ESSL ART AWARD CEE 2015, като участва в изложбата Diversity of Voices в Музей за съвременно изкуство ESSL в Австрия. През същата година по покана на кураторите Ев-гения Кикодзе и Антонио Джеуза участва в международната изложба Softnorm в галерия Artplay, Москва. Следват изложбите: Внимание: прясна боя!, куратори: Мария Василева, Даниела Радева и Владия Михайлова, СГХГ, 2015; Арт старт, куратори: Весела Ножарова, Даниела Радева и Стефка Цанева, галерия Credo Bonum, София, 2018; Образ и подобие, На-ционална художествена галерия, София и Музей за съвременно изкуство „Зураб Церетели“, Тбилиси, 2019 г. и други.
През последната година представя изложбите След себе си в галерия Васка Емануилова/СГХГ и Крачки в паметта в галерия Капанa/ГХГ Пловдив.
С Калина Мавродиева разговаря Светлана Вълкова:
След 8-годишно прекъсване във Варна предстои Десето юбилейно издание на Фестивала на визуалните изкуства “Август в изкуството”. То ще протече под мотото “Истина и симулация”.
От 22 юни до 2 август близо 90 художници от 8 страни ще представят свои творби в Градската художествена галерия на Варна и в още 9 галерии в морския град.
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..