Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Факторът "Любов" или как да обясним науката в 3 минути

След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България.
FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е една от първите страни, въвели конкурса още пре 2007 г. Понастоящем той се прави в близо 40 страни, а преминалите през FameLab, т.нар. famelab-ъри са над 40 хил. – учени, инженери, медици, и дори хора от социалните науки.
Famelab е конкурс с обучителна програма по комуникация на науката, чиято цел е да открие и развие ярки нови гласове от различни научни сфери за запомнящи се, ефективни публични представяния на научни теми пред широката публика. Участниците в конкурса представят в рамките на три минути теми от природните и социални науки, технологиите, инженерството или математиката. Предишните четири кръга в тазгодишното XVI българско издание на FameLab бяха в София, Варна, Пловдив и в българската антарктическа база на о. Ливингстън.
Финалистите ще преминат обучение в майсторски клас при британски комуникатор на науката. Националният финал тази година ще е на 11 май и ще е кулминацията на Софийския фестивал на науката, предвиждат организаторите. Той ще излъчи един победител и двама подгласници, които ще участват в международния финал на международния конкурс за комуникация на науката през ноември 2025 г. и на Челтнъмския фестивал на науката през юни.
Любов Костова e жената, на която дължим FameLab в България. Тя е била директор на международния FameLab между 2007 и 2013 г. и е създател на международния финал на FameLab.
През 2006 г. тя присъства на британският финал на конкурса, където се запознава с физика д-р Марк Луми, който печели състезанието с разказ за физиката през акустичната си рок китара. Тази година д-р Марк Луми ще бъде и гост в България. 
Колко са българските учени, инженери и изследователи, които са преминали през FameLab и защо на конкурсите по света винаги се говори за „Фактора „Любов“?



Най-важният елемент от конкурса за комуникация на науката FameLab е двудневния Майсторски клас за финалистите, които са избрани в петта подборни кръга в София, Варна, Пловдив и на остров Ливингстън. Обучението е тази събота и неделя - на 12 и 13 април, а негов водещ ще бъде едно от най-известните лица на предавания по ВВС, National Geographic, Discovery Channel и други световни медии, Далас Камбъл.
Той е лицето на някои от най-известните телевизионни предавания, базирани на фактология, като: Science of Stupid, Bang Goes the Theory, The Gadget Show, Stargazing Live, The Sky at Night, Supersized Earth, Time Scanners, City in the Sky, Egypt’s Lost Cities, The Treasure Hunters, и др. Водещ е на подкаста за история на изобретенията Patented и поредицата In-Orbit, която разглежда как космическите технологии преобразуват света ни.
Страстен посланик на STEM, Далас редовно участва в различни публични събития за наука, като младежкия проекти. Автор е на Ad Astra: An Illustrated Guide to Leaving the Planet – книга за невероятната история на космическите полети на човечеството, съавтор е на Aliens: Is There Anyone Out There? с редактор Джим Ал Халили, и на множество публикации.
През 2017 год. Далас е удостоен с престижната награда на името на Сър Артър Кларк за приноса си в популяризиране на космическите науки, и е почетен член на British Science Association.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Животът. Обяснение в любов

Честито Възкресение! Приемаме празника по различни начини. Ето още един: да почетем силата и очарованието на живота. Денят е красив. Ухание на пролет, лежерно чувство, приятни срещи с близки хора и всички хубави неща, които добавят още към това очарование. Прегръдки, топли думи, добра трапеза, препълнени сърца. Вдъхновяваме погледа си със..

публикувано на 21.04.25 в 16:45

Великденско състезание за деца се състоя в двора на храм "Свети Архангел Михаил" във Варна

Десетки деца със своите родители се включиха в празничното Великденско състезание за деца в двора на храма "Свети Архангел Михаил" във Варна. Репортаж на Даниела Стойнова: Отец Георги Стоименов -предстоятел на храма, заедно с двама аниматори, организираха състезание за намиране на скрити боядисани яйца в двора на храма, както и за..

публикувано на 21.04.25 в 14:36

Георги Господинов за папа Франциск: Озарено присъствие, което сякаш казва "няма страшно"

Папа Франциск си е отишъл, днес, на втория ден на Великден. На светъл ден, в мрачен свят. Той беше от светлата страна, благ и добър. Имах щастието да го срещна за малко. Историята е такава. Случи се да бъда на една аудиенция за 24 май. Пътувах отнякъде сам, хванах самолет от Берлин и на летището виждам един професор, теолог от Йезуитския орден,..

публикувано на 21.04.25 в 11:59

Светла седмица

На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата седмица - време, в което се прославят светите апостоли и Света Богородица.   Светлата седмица е време, в което Възкресението на Исус Христос донася просветление за всички и надежда за вечен живот. Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред..

публикувано на 21.04.25 в 09:42

В очакване къщата на Иван Драсов във Варна да върне някогашния си блясък, някой ден

В следващите редове ще стане дума за един архитектурен паметник на културата във Варна – на някогашната централна варненска улица – „Преславска“, а днес „Преслав“, за къщата на общественика Иван Драсов. Познат на всички ни от учебниците по история като един от съратниците  на Васил Левски и на Христо Ботев, член на БРЦК и участник в борбата за..

публикувано на 21.04.25 в 08:15
Ваксиниране срещу Covid-19 в Атина.

Нивата на ваксиниране у нас са близо 95 на сто

Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..

публикувано на 20.04.25 в 14:57
Провадия-Солницата от

Дават 350 хил. лв. за разкопките в "Провадия-Солницата"

2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..

публикувано на 20.04.25 в 13:20