Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПОТЕНЦИАЛ - изложба с фотографии на Даниел Шарбанов

Даниел - дързък, провокативен, вдъхновяващ, дълбок, истински. Едно име - присъствие с отсъствието си. Един живот - съдържание с творчеството си. Той обичаше живота. Всеки връх беше като първо стъпало. Жаден, уверен, вярващ, искрен. Всяко вдишване и издишване имаше смисъл, цел и стремеж. Дан, както се наричаше, обичаше живота. Изискваше от себе си, перфекционист до крайност. Приятелите бяха всичко, семейството бе храм. Душа - чиста, дълбока. Любеше смело, работеше честно, говореше мъдро. Цел - режисьор, сценарист, а защо не и продуцент в даден момент. Път - фотографии, изложби, разкази, стихове… и книги. План, който следваше. В свят, пълен с претенции, плитки повърхности, лесна любов, той беше себе си. Талант, докосващ с усет. Творчество, събуждащо човечност. Име - вдъхновение. Кауза, стартираща от първия му звезден рожден ден с послание към всички нас: Нищо не е загубено! Имаме шанс!

С тези думи Тодорка Шарбанова, майка на Даниел Шарбанов, и неговите приятели, отправят покана към всеки, който през фотографията иска да се докосне до душевността на Даниел, да посети изложбата ПОТЕНЦИАЛ. Откриването е на 17 юли от 18:00 ч. в танцовото училище The Center World (Варна, ул. "Шипка" 4). Изложбата съдържа фотографии, направени от Даниел през последните три години от живота му, както и видео прожекции на танцови продукции с негово участие, и ще може да бъде разгледана до края на месеца.

Даниел Шарбанов си отива от този свят преди шест месеца, твърде млад. Едно момче, успяло да докосне всеки, с когото се е срещнал по пътя си, и да го зарази с енергията и с искрения си интерес към най-различни сфери на изкуството, науката и живота изобщо. Една от тях са танците, които, случайно или не, го отвеждат до вратата на The Center и Даниел бързо се превръща в част от голямото семейство на танцовата школа. Това е и причината изложбата да бъде представена именно там.

Тодорка Шарбанова и Георги Енчев-Гоош, създател на The Center, разкриват яркия образ на Дани, който пазят в съзнанието си, и споделят подробности около изложбата ПОТЕНЦИАЛ.

Кой е Даниел Шарбанов?

ТШ: Даниел е моето дете. Моето всичко, моят смисъл на живот. Едно момче, което през целия си път запази чистотата, искреността, откровеността. Знаеше какво иска и се бореше за него, без по никакъв начин да се натрапва с поведението си. За крехката си възраст той беше изключително осъзнат. Още когато беше много малък, аз започнах да се уча от него и винаги съм се стремяла да дам всичко, за да стане по-добър от мен. И той наистина е по-добър от мен. Интересуваше се от абсолютно всичко. Завърши авиоинженерство в Глазгоу, а в Лондон - дигитална фотография. Мечтата му беше да прави филми като режисьор и сценарист и до последно стриктно я преследваше.

Г: Дани на първо място беше приятел - мой и на всички останали, с които танцувахме в онези години. Интересното е, че когато стъпи в залата, се появи един човек, който беше по-различен от другите. Той чуваше музиката по различен начин, тялото му се държеше по различен начин от тези на другите танцьори, изобщо този напредък, който той показваше в другите области на живота, се случваше и в танците. И много бързо Дани стана титуляр - имаше танци, които гравитираха изцяло около него. Освен аура, той притежаваше много специални качества, които тогава приемахме за даденост, но сега, мислейки за него, осъзнавам, че именно те са в основата на бързото му развитие.

Когато Дани замина за чужбина, въпреки, че вече не можехме да го включваме физически в нашите танцови проекти, продължавахме да поддържаме връзка. Интересите му в областта на киното кореспондираха в голяма степен с моите увлечения и той беше един от малкото хора, с които можехме да си говорим както за музикални видеоклипове и танцови продукции, така и за режисьори като Паоло Сорентино и Ясуджиро Озу. Той наистина беше световен в интересите и познанията си. И въпреки че Дани беше от сравнително мълчаливите, след всяка среща с него аз си тръгвах пълен с информация и емоции, обогатен.


Как се роди идеята за изложбата?

ТШ: Когато разбрах, че детето ми физически вече не е до мен, знаех, че трябва да го направя - да покажа на хората света през неговите очи. Казах си, че това име трябва да продължи да живее - заради всичко това, което Дани е правил и продължава да прави, заради начина, по който въздейства върху хората. Тази изложба е само началото на нещата, които искам да направя, тъй като освен фотографиите, които е правил през годините, той има писани сценарии, разкази, които също се надявам да покажа след време.

Какво други включва изложбата ПОТЕНЦИАЛ освен фотографиите?

Г: Тъй като в рамките на 3-4 години Дани беше значима част от видео продукциите, които създавахме, разполагаме с доста материал, който си припомняме през последните месеци. Така че през цялото време на изложбата на екран ще бъдат показвани видеа с всички продукции, в които е участвал. Когато Тодорка ми предложи изложбата да се състои в The Center World, аз ѝ отговорих, че просто няма къде другаде да се случи - години наред това беше неговото място и ние бяхме неговото семейство. И той все още е там с нас.

Защо изложбата е озаглавена ПОТЕНЦИАЛ?

ТШ: "Потенциал" е думата, която водеше Дани напред. Това е неговата пътеводна светлина и тази дума съдържа много информация за него.

Целия разговор с Тодорка Шарбанова и Даниел Енчев-Гоош слушайте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58