Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Авторът на "Диви лебеди" и победител в "Сол за живите": Нека по-често гледаме нагоре, а не надолу!



Нека по-често гледаме нагоре, а не надолу! С тези думи Петя Цонева от Габрово – носителка на първата поетична награда в националния конкурс „Сол за живите“ в памет на поета от балчишкото село Гурково Йордан Кръчмаров, прие отличието за стихотворението си „Диви лебеди“. То е вдъхновено от Северното Черноморие, където авторката предпочита да летува, и спечели сред 353 творби от 129 автори, повечето от които изявени. Освен парична награда от 800 лева тя получи статуетката „Сеячът на словото“, изработена от добричкия скулптор Димитър Янков. Той е автор и на монумента на Йордан Кръчмаров, откриването на който съпътстваше награждаването на лауреатите в първото издание на конкурса в навечерието на 75-ата година от рождението на поета, която се навършва днес – 24 юли. 

Петя Цонева е родена през 1980 г. в Габрово. Завършва специалностите Приложна лингвистика (с английски и френски език), Конферентен превод и Британистика във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, където работи като преподавател. Там тя защитава докторантура и доцентура в областта на английската литература, като през 2018 г. издателство „Кеймбридж Сколарс“ публикува англоезичната ѝ монография. Има четири издадени стихосбирки – „С крило на земята“ (2010 г.), „Дори да няма врата“ (2019 г.), „Белият час“ (2021 г.), удостоена с наградата „Дамян Дамянов“, и „Спасителна песен“ (2022 г.). Публикува в национални издания и е лауреат на множество национални конкурси, сред които „В полите на Витоша“, „Дора Габе“, „Добромир Тонев“, „Яворови дни – Поморие“, „Жената – любима и майка“. Носител е на Славейковата награда за 2021 г. и на наградата „Ивайло Балабанов“ през 2022 г.

„Много се вълнувам, че мога да бъде сред вас и да се поклоня пред паметта на големия български поет Йордан Кръчмаров. Да благодаря на организаторите и всички, участвали в почитане на паметта му именно в това мото „Сол за живите“. Той ни е оставил сол, която трябва да бъде стопена – в сълза, в море, във вятър, защото само когато солта се стопи, тя може да стане извор на живот... Мъчно ми е, че вече съм носител на втора награда на поет, с когото не мога да се запозная и да му стисна ръката. Но вярвам, че Йордан Кръчмаров е тук сред нас и ни благославя по един специален начин, което ме кара да се чувствам смирена пред него и пред вас“ – сподели победителката преди да прочете стихотворението си.

То е породено от картина, която вижда на северното море - с. Крапец, където идва често на почивка. „Северното море е изключително, тук можеш да усетиш свободата на вятъра, слънчогледите, морето. Тук видях първите си делфини, първото ято бели лебеди, които отнесох в себе си в планината. В един момент то реши да прелети в стихотворението, което ще ви прочета“ – обърна се тя към хората, събрали се на церемонията по награждаването в Гурково.

Диви лебеди 

Първа награда в НПК "Сол за живите"

Над смолисти блата и потънали в пламъци ниви

(слънчогледов пожар е запален по цялата шир),

в унисон с вечността, ято лебеди, приказно диви,

махат с бели крила сякаш мерят небето с аршин.

Мерят мъката, стара и прясна, дълбока и мъртва,

радостта – тази лека дантела от плетен памук.

А под тях на земята е почнала лятната жътва

и мирише на хляб. И на мляко. На дом и на юг.

Нощем чувам как пеят криле и над моята къща,

и се сбира над покрива облак от бяла мъгла.

Може би са косите на баба, която се връща

да довърши тъй многото свои човешки дела.

Може би сънен вятър по път се е спрял да попее

на сърцето ми, будно под своя мълчащ небосвод.

Като летния плод на земята в гърдите едрее

все по-бързо и жадно единият кратък живот.

И навярно над цялата радост и скръб многолика

бели ангели някъде много високо летят.

А когато е тихо, запяват и живите викат

да погледнат нагоре, където се ражда денят.

Конкурсът "Сол за живите" поставя началото на един много сериозен прочит на поезията на Йордан Кръчмаров, написана простичко, но и толкова философски и мъдро“, вярва Сашо Серафимов – член на журито на литературния конкурс. Неговото мнение е, че поезията, провокирана от творчеството му, доста широко отваря вътрешния поглед на авторите. 

„Сол за живите“ остава запазена марка на село Гурково, която превръща малката общност в една авторитетна платформа за изява и популяризиране на съвременни български поети. Конкурсът ще се проведе отново след пет години.

"Заради изключително високото ниво на конкурса, подчертано нееднократно от председателя на журито Недялко Йорданов, читалището ни ще издаде сборник алманах с около 80 творби, подбрани от журито, което ще стане и своеобразната поощрителна награда на Читалище „Свобода“ в с.Гурково като организатор на конкурса“ – съобщи председателят на настоятелството Наталия Георгиева. Освен избрани творби, ще бъдат публикувани и творческите визитки на селектираните автори. Тя честити на всички лауреати и носители на специални и поощрителни награди и пожела чудни вдъхновения и нови хоризонти.

Втората награда от конкурса е за стихотворението „Преди да изрека „Амин“ - Валентина Йотова (София)

Трета награда си поделиха трима души – Нели Станева (Сливен), Милчо Петров (София), Ваня Велева (Ямбол).

Три специални награди: На кмета на Община Балчик - Мария Андреева (Ямбол); специалната награда на семейството на поета  - Петрана Петрова от Враца; На организаторите от НЧ „Свобода – 1897 г.“ - Васил Славов, който от над три десетилетия живее в Питсбърг, Пенсилвания, САЩ, и през септември ще дойде, за да получи лично наградата си.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 10.02.25 в 08:45

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48