Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Динята - полезна от кората до семките

Снимка: pixabay.com

На 3 август отбелязваме Световния ден на динята. Сочният плод има над 1200 разновидности в 96 държави по света, в това число и България.

Динята е един от най-полезните плодове, който съдържа над 95% вода и действа много освежаващо през лятото като приятен начин да регулираме водния баланс на тялото си.

Най-често динята се консумира на парчета, но не са малко и хората, които предпочитат да си набавят важните витамини А и C, фибрите, калия и аминокиселините, които се съдържат в динята, под формата на фреш. В много заведения във Варна през летните месеци се предлага фреш от диня в комбинация с кафе или друга тонизираща напитка. 

"На ден приготвям стотици фрешове от диня, тъй като много хора ги обичат, особено през лятото. Особено се харесва и комбинацията от диня, малини и мента, което правим под формата на смути", сподели за Радио Варна младият Васил, който работи в едно от заведения за фреш в центъра на Варна. Там работят изцяло с български дини, тъй като по думите му са много по-вкусни от вносните.

А как се движат цените на дините на пазар "Чаталджа" във Варна, има ли български дини и как да разпознаем дали една диня е добре узряла, чуйте в звуковия файл:

Световният ден на динята се отбелязва в държавите по света с различни инициативи. Например в САЩ днес се провеждат надяждане с диня и надплюване със семки. Именно американец е рекордьор по най-далечно изплюта семка - Джейсън Шашън от Тексас, който изплюл семката на 23 метра. А най-голямата диня в света е 159-килограмов гигант от Тенеси, който от години държи първо място в рекордите на Гинес.

Съществуват спорове дали динята е плод или зеленчук, но всъщност е и двете. Според възприетата класификация на земеделските култури е плодов зеленчук. 

Кората на динята е полезна и също може да се яде, въпреки че често се озовава в кофата за смет. Китайците например я пържат, варят или най-често мариноват. Семената на динята са богати на мазнини и белтъчини и се ядат самостоятелно, добавят се в други ястия или се използват за производство на растително масло. В Китай семките от диня се продават печени и с подправки, подобно на слънчогледовите.

В България динята също има разнообразни приложения в кулинарията. У нас се прави рачел или маджун от диня, а също така можем да я консумираме и като туршия. Известно е и инжектирането на диня с мастика, което е любима комбинация на българите в летните месеци.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зов за помощ: Варненката Росица Торк се нуждае спешно от средства, за да пребори болестта

Между 500 и 600 хиляди лева са нужни на семейството на варненката Росица Торк, която се бори с тежка диагноза. Росица в момента е в турска клиника, следва лечение и в Съединените американски щати, където ѝ дават надежда за живот. Много малка част от сумата е събрана към този момент, а средствата са непосилни за близките на Росица Торк. Тя работи като..

публикувано на 16.01.25 в 17:30

Продължава кампанията за поставяне на дефибрилатори в български хижи

Втора година продължава кампанията "Спаси живот в планината" за снабдяване на хижи в България с дефибрилатори. Благодарение на инициативата през миналата година с такива уреди вече са оборудвани десет високопланински места за настаняване. Цената на един дефибрилатор заедно с обучението е около 5 000 лева. Внезапното спиране на сърцето е основната..

публикувано на 16.01.25 в 16:15

Наследниците на Ташко Костов - Салашки с дарение към Музея за нова история на Варна

Наследниците на въстаника Ташко Костов - Салашки направиха дарение на Музея за нова история на Варна. Сред дарените вещи са лични принадлежности и оборудване, предоставени от внуците Анастас Станев и Васил Василев, както и от правнука Михаил Михайлов. Те получиха благодарствени грамоти от екипа на музея в знак на признателност.  Траян Димитров,..

публикувано на 16.01.25 в 13:28

Правят ли се достатъчно проверки опасни ли са билбордовете?

Над 2000 са билбордовете на територията на община Варна. В неделя останаха с един по-малко, защото едно от съоръженията не устоя и падна. За щастие без трагични последствия. Това ни накара да се поинтересуваме какъв е редът за монтирането на билбордове. Процедурата изясни заместник-кметът Илия Коев. Предстои създаването на интерактивна карта..

публикувано на 16.01.25 в 10:37

Инфекциозните болести – новото/старо предизвикателство пред човечеството

В края на миналия век проф. д-р Ангел Ангелов написва главата "Инфекциозни болести" в учебника по клинична патология (1996 г.). Тогава публикува и една кратка статия във варненския вестник "Черно море", адресирана към широката общественост. В нея отбелязва тревожното нарастване на честота на някои инфекциозни болести и възникването на нови..

публикувано на 16.01.25 в 10:15

Ограждения и багер се появиха на плажа в Аспарухово

Какво се случва на аспаруховския плаж? Този въпрос задават варненци в местни фейсбук групи, след като там бяха публикувани снимки на обособен с метални преграждения участък от плажната ивица и наличието на багер. Нов ресторант се прави на плажа. Ще е преместваем обект, на мястото на заведение,  премахнато миналото лято. Това коментира за Радио..

публикувано на 16.01.25 в 09:05

Метални сандъци с осолен пясък поставят до спирките във Варна

Метален сандък, пълен с осолен пясък, е поставен до сп. "Нептун" във Варна, видя репортер на Радио Варна. Пясъкът е за третиране на пътното платно и около спирката при евентуално заледяване. За Варна през нощта температурите ще паднат до минус 1°, максималната температура првз деня е 5°. През нощта в Източна България ще бъде предимно облачно, без..

публикувано на 15.01.25 в 19:27