Петнайсет емблематични места на Варна – сред тях: Драматичният театър, Археологическият музей, Градският часовник, централният плаж… Можете да разказвате за тях, да ги рисувате, да ги снимате и сигурно го правите. Но вече имате възможност и да ги подредите като...пъзел. Частите му са дървени, формите нестандартни – овални, правоъгълни, причудливи. Идеята е на варненеца Деян Василев, който работи в сферата на рекламата.
Пъзелът с варненски забележителности е на родния пазар от края на миналата година. Идеята е хрумнала на Деян Василев, докато дъщеря му е растяла пред очите му:
"Навлизането на технологиите, най-вече в живота на децата и забързаното всекидневие на родителите, които в стремежа си да имат повече възможности, не им остава много време за децата, а те са толкова любопитни за всичко заобикалящо ги," казва Василев.
Децата са и една от причините пъзелите да са дървени. Материалът е тактилен, помага за развитието на фина моторика, а частите се усещат, имат тежест, въртят се лесно между пръстите и може да се правят различни форми. А как самите пъзели разказват историята на конкретното емблематично място? По съвременен начин, разбира се, чрез QR-код, който се сканира, след като подредим отделните части.
"Който е четим на всяко смарт устройство. Там се отваря страница, която разказва история за съответното изображение, как се е случило то, любопитни факти," обяснява Василев.
Любопитни факти може да откриете и за Сефарадската синагога - първият еврейски молитвен дом във Варна, открит през 1890 г. За времето си е бил една от най-красивите сгради в нашия град. Деян подчертава арабското влияние в нейния архитектурен облик – нещо много рядко срещано:
"Аз искам да покажа, че Варна има много богато мултикултурно наследство, което, за съжаление, гостите на града не го виждат. Почти в 99.9 процента са супер изненадани, че тази сграда се намира в град Варна. Тя им изглежда като нещо от Йордания," допълва Деян Василев.
В момента екипът работи над нови идеи. Съвсем скоро ще се появи пъзел с катедралата „Свето Успение Богородично“ и цяла серия за други храмове и манастири в града. Освен Деян Василев по проекта работят Николай Боев и художникът Светлин Велинов.
Огромен успех за тях е, че ще участват в едно от най-големите световни изложения за комикси и игри в Лука, Италия. От 1 до 5 ноември там се очакват от 300 до 370 хиляди посетители.
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..