Поредица от информационни срещи, в които се разясняват моментите от българската административна и социална действителност, организират от създадената от бежанци от войната организация "Ми разом" ("Ние сме заедно". Зад "Ми разом" стоят пет дами от общността на бесарабските българи, които след началото на войната на Русия срещу Украйна на 24 февруари 2022 г. се оказаха в България.
Организацията беше в основата на създаването на украински ресторант във Варна преди година, в който работят бежанци от Украйна. "Ми разом" вече повече от година и няколко месеца са ангажирани с това да помагат на бежанците за интеграцията им, да им помогне да се издържат и да продължат живота си у нас.
Даваме консултации за това как могат да кандидастват за гражданство, ако са от бесарабските българи. Какви документи и процедури има при вадене на шофьорска книжка, при покупка на кола или имот, за тези, които вече са решили да се установят в България, как да си запишат децата на детска градина или в училище. Работим и с юридическа кантора и хората вече ни се доверяват, пояснява Марина Генова.
Целият разговор с Кристина Вер и Марина Генова може да чуете в звуковия файл.
На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..