От дълги години агресията в училище е проблем, с който обществото ни се сблъсква.
Наскоро от УНИЦЕФ разпространиха данни, които са меко казано тревожни и показват, че всяко второ дете в България до 18 години е преживяло някаква форма на насилие. Това са около 47% от подрастващите. Най-често това насилие се наблюдава в училищна среда. Поради тази причина, от синдикат „Образование“ към КТ Подкрепа предложиха връщането на една стара и забравена практика от времето на социализма – оценката за дисциплина като мярка срещу покачващата се агресия сред учениците. От учителския синдикат настояват и за наказания на родители.
Според образователния експерт Александър Ангелов от Центъра за творческо обучение, въвеждането на оценка за дисциплина няма да промени нищо и би била важна само ако задейства механизми за преодоляване на агресията. Той даде пример с Финландия, където се справят с подобни проблеми с много работа с учениците, в която се включват дори и родители. Оценки няма. Според Ангелов, същият модел може да бъде приложен и у нас.
Психологът Добринка Тотева-Горанова е на мнение, че един от основните проблеми е "прехвърлянето на топката" и отговорността между учители и родители. По думите й, трябва да има и повече педагогически съветници в училищата.
Образователният министър Галин Цоков също поиска да има повече психолози и ментори в училищата и градините и да се работи повече с родителите. На този етап обаче всичко е в сферата на предложенията. А дали максимата, че всяко нещо ново е добре забравеното старо ще има успех в справянето с агресията в училище – отговорът и на този въпрос на засега остава неясен.
Повечето от учениците в България дори не са и чували за оценки за дисциплина. И питат „какво е това“? Други пък не само, че знаят за тези оценки, но и подкрепят подобна мярка.
Сред учители и родители мненията са също разнопосочни.
Чуйте повече в звуковия файл
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г. Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..