Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Периодично: Вода с манган над нормите в села от Авренско

4
Снимка: Георги Нейков, БНР

За втори пореден път, в рамките на малко повече от месец – на 25 юли, и на 28 август, в пет села в община Аврен – Китка, Круша, Болярци, Равна гора и Добри дол има засечено превишение на максималното количество манган в питейната вода повече от нормите.

За това става ясно от писмо на Регионалната здравна инспекция във Варна, адресирано до кмета на Аврен Емануил Манолов, директорът на ВиК Веселин Русев и директорът на областната дирекция на Българската агенция по безопасност на храните (БАХБ), Костадинка Маринова.

По думите на кмета на Аврен Емануил Манолов това се случва периодично, а процедурата при подобни стойности на манган във водата е прочистване с хлор от страна на ВиК, които са отговорни за доставката и качеството на водата.

Всичките пет села са по линията на деривацията „Китка“.



Във връзка с провишените максимални стойности на манган в зона за водоснабдяване „Китка“, РЗИ Варна проведе консултации за преценка на здравния риск. Към момента сме получили становище от проф. Снежа Златева, началник на клиника „Интензивно лечение на остри отравяния и токсикоалергия“ към ВМА Варна, пише в писмото.

Заключението на експерт – клиничен токсиколог е, че „съществува значим здравен риск за населението от наличието на манган във водата над допустимите норми, поради което следва хората да бъдат уведомени да не пият от тази вода или тя да бъде пречистена чрез съответните методи до допустимите от закона нива за манган". 

Всички жители са уведомени чрез поставяне на уведомителни бележки на кметствата в селата, има и съобщение на страницата в социалните мрежи на общината.  Отделно от това, ВиК третира мрежата с повече хлорсъдържащи препарати, каквото предвижда процедурата за пречистване от манган, уточни кметът Емануил Манолов. 

В засегнатите пет села живеят около 1 000 души. Решението ни е, след тези писма да започнем да снабдяваме и тях с туби с вода, както понастоящем се прави за Аврен и Садово, където безводието е хроничен дългодишен проблем.

Все повече и повече ще има проблем с водата, категоричен е Манолов.

Причините са освен сушата, която е довела до двойно снижаване на дебита на каптажите за вода - от 12 л/с до преди две години, на 6 л/с към днешна дата. В последните две години водата изчезва. 

Старите етернитови тръби - на по над 60 и 70 години, водят до течове, замърсявания над нормите като това с превишението на максималното количество манган, и влошаване на качеството на питейната вода. В същото време инвестициите във ВиК инфраструктура остават в сферата на добрите пожелания, докато вече стотици населени места в страната страдат от безводие. 

Единственото решение за Авренско е да бъде изградено ново отклонение от "Камчийски пясъци", което да захрани селата, където водата е проблемна. 

Периодично, проблем със съдържанието на манган над нормите се появава и в други села като Приселци и Близнаци. Проблеми има и с нитратите във водата, за което трябва да се регулират нещата между земеделците, които използват торове и държавата, каза Манолов. 

В писмото на РЗИ, изпратено до кмета, ВиК и БАБХ пише още, че "приложени са научни доказателства за токсичните ефекти на манган при хронична употреба на вода с манган в ниски стойности, които се свързват с неврогенеративни заболявания като ранна деменция, Алцхаймер и Паркинсонов синдром".

И още.

"Посочено е, че манганът в питейната вода на зона "Китка" има естествен произход. Като основни мерки за намаляването му се прилагат хлориране и утаяване, и периодично почистване на съоръженията и на водопроводната мрежа от образувалите се утайки. Прилаганите мерки водят до значително намаляване на концетрациита на манган "на крана на потребителя", но същите остават над максималната стойност от 50 мг/л, т.е. дори след прилагането на съответните мероприятия съществува "остатъчен риск" за населението. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Като живота в нас и наоколо

Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..

публикувано на 25.11.24 в 17:30

В Център за настаняване във Варна мечтаят повече млади хора да се ангажират с каузата "социална грижа за деца в нужда"

Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..

публикувано на 25.11.24 в 15:10
Първа награда за 2023 г., автор Присила Махмудова 15 г.

Радио Варна с покана към рисуващите деца за конкурса „Моята Коледа”

Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..

публикувано на 25.11.24 в 10:48

Насилието над жени започва от думите

На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...

публикувано на 25.11.24 в 08:55

Честваме Св. Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..

публикувано на 25.11.24 в 07:36
РПЦ Харманли

В търсене на по-добър живот

Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..

публикувано на 24.11.24 в 10:58

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10