Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Периодично: Вода с манган над нормите в села от Авренско

4
Снимка: Георги Нейков, БНР

За втори пореден път, в рамките на малко повече от месец – на 25 юли, и на 28 август, в пет села в община Аврен – Китка, Круша, Болярци, Равна гора и Добри дол има засечено превишение на максималното количество манган в питейната вода повече от нормите.

За това става ясно от писмо на Регионалната здравна инспекция във Варна, адресирано до кмета на Аврен Емануил Манолов, директорът на ВиК Веселин Русев и директорът на областната дирекция на Българската агенция по безопасност на храните (БАХБ), Костадинка Маринова.

По думите на кмета на Аврен Емануил Манолов това се случва периодично, а процедурата при подобни стойности на манган във водата е прочистване с хлор от страна на ВиК, които са отговорни за доставката и качеството на водата.

Всичките пет села са по линията на деривацията „Китка“.



Във връзка с провишените максимални стойности на манган в зона за водоснабдяване „Китка“, РЗИ Варна проведе консултации за преценка на здравния риск. Към момента сме получили становище от проф. Снежа Златева, началник на клиника „Интензивно лечение на остри отравяния и токсикоалергия“ към ВМА Варна, пише в писмото.

Заключението на експерт – клиничен токсиколог е, че „съществува значим здравен риск за населението от наличието на манган във водата над допустимите норми, поради което следва хората да бъдат уведомени да не пият от тази вода или тя да бъде пречистена чрез съответните методи до допустимите от закона нива за манган". 

Всички жители са уведомени чрез поставяне на уведомителни бележки на кметствата в селата, има и съобщение на страницата в социалните мрежи на общината.  Отделно от това, ВиК третира мрежата с повече хлорсъдържащи препарати, каквото предвижда процедурата за пречистване от манган, уточни кметът Емануил Манолов. 

В засегнатите пет села живеят около 1 000 души. Решението ни е, след тези писма да започнем да снабдяваме и тях с туби с вода, както понастоящем се прави за Аврен и Садово, където безводието е хроничен дългодишен проблем.

Все повече и повече ще има проблем с водата, категоричен е Манолов.

Причините са освен сушата, която е довела до двойно снижаване на дебита на каптажите за вода - от 12 л/с до преди две години, на 6 л/с към днешна дата. В последните две години водата изчезва. 

Старите етернитови тръби - на по над 60 и 70 години, водят до течове, замърсявания над нормите като това с превишението на максималното количество манган, и влошаване на качеството на питейната вода. В същото време инвестициите във ВиК инфраструктура остават в сферата на добрите пожелания, докато вече стотици населени места в страната страдат от безводие. 

Единственото решение за Авренско е да бъде изградено ново отклонение от "Камчийски пясъци", което да захрани селата, където водата е проблемна. 

Периодично, проблем със съдържанието на манган над нормите се появава и в други села като Приселци и Близнаци. Проблеми има и с нитратите във водата, за което трябва да се регулират нещата между земеделците, които използват торове и държавата, каза Манолов. 

В писмото на РЗИ, изпратено до кмета, ВиК и БАБХ пише още, че "приложени са научни доказателства за токсичните ефекти на манган при хронична употреба на вода с манган в ниски стойности, които се свързват с неврогенеративни заболявания като ранна деменция, Алцхаймер и Паркинсонов синдром".

И още.

"Посочено е, че манганът в питейната вода на зона "Китка" има естествен произход. Като основни мерки за намаляването му се прилагат хлориране и утаяване, и периодично почистване на съоръженията и на водопроводната мрежа от образувалите се утайки. Прилаганите мерки водят до значително намаляване на концетрациита на манган "на крана на потребителя", но същите остават над максималната стойност от 50 мг/л, т.е. дори след прилагането на съответните мероприятия съществува "остатъчен риск" за населението. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Парадът на лалетата в Балчик е в своя пик

Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета.  Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..

публикувано на 06.04.25 в 12:45
Снимката е илюстративна

Изследвания върху множествената склероза печелят "Оскар за наука"

Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..

публикувано на 06.04.25 в 11:40

Чешката бира е на път да бъде включена в списъка на ЮНЕСКО

Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул.  Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..

публикувано на 06.04.25 в 10:34

Проливен дъжд примесен с градушка се изля в центъра на Варна (ВИДЕО)

Проливен дъжд  се изля в центъра на Варна около 14.30 часа днес. Малко след началото на валежа едрите капки преминаха в градушка с размер на зърна леща и се разви гръмотевична дейност, видя репортер на Радио Варна. Внезапният дъжд принуди десетки варненци, излезли на разходка по ларгото и в Морската градина да потърсят подслон под най-близката..

публикувано на 05.04.25 в 14:34
Социална тревожност - снимката е илюстративна.

Проучване: 56% от използващите Тик Ток в Гърция са в депресия

“55,7 % от използващите Тик Ток имат симптоми на депресия, а 31,5 % - симптоми на прекомерна тревожност“.  Това каза Аглая Кацирумпа, докторант в катедрата по сестрински грижи. Според нея Тик Ток служи като „убежище“ за хората, които се опитват да избягат от ежедневието си. Първото проучване на пристрастяването към тик Ток в Гърция, проведено от..

публикувано на 05.04.25 в 10:05

Учебни заведения от Варненска и Добричка област - сред училищата за пример на програмата "Заедно в час"

Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори.  Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..

публикувано на 04.04.25 в 10:26
Ани Пилибосян

4 април - Ден на психолога в България

Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април".  Професията   на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..

публикувано на 04.04.25 в 09:10