Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Самодейците от Гурково се включват в краеведска експедиция до родните места на родителите им в Румъния

2
Снимка: Албена Иванова

Самодейните колективи при Народно читалище „Свобода 1897” е. Гурково организира краеведска експедиция, включваща концерт и посещение на места, свързани с българската история в Северна Добруджа – Румъния. Тя ще се състои на 23 и 24 септември. Това ще бъде първото организирано пътуване по местата, откъдето са тръгнали корените на тези хора, общо 45 души. Председателят на читалищното настоятелство Наталия Георгиева е внесла докладна – записка за дофинансиране с 2 500 лева на програмата за читалищните дейности за 2023 г., която ще бъде разгледана от Общински съвет на сесия на 5 септември:

„Самодейните ни групи и краеведският клуб „Родна Добруджа“ при нашето читалище бяха поканени за краеведска експедиция и съвместен концерт в Северна Добруджа, Румъния, откъдето са дошли нашите сънародници и преселници, заселили се в с.Гурково след Крайовската спогодба между Царство България и Кралство Румъния от 1940 година.

Жива е част от първото поколение след самите преселници, а с нея и споменът за историческата несправедливост към българите в Северна Добруджа. Именно тези наследници, които никога не са посещавали местата, от които са тръгнали корените им, ще участват в експедицията до родните места на родителите им в Румъния.

Програмата включва концерт на самодейците ни в Дома на културата в с. Пашакъшла (Visina) съвместно с Ансамбъла за български народни танци Цветелина (Sfitilina) от същото село, посещение на гробищата и църквата в с. Караманкьой (Salcioara), посещение на Музея на ориенталското изкуство и българската църква с гробище в гр. Бабадаг“.

Краеведският клуб "Родна Добруджа“ е създаден през 2021 година, в неговата програма досега влизат филмиране и дигитализиране на спомени за родна Добруджа на YouTube канала на читалището - досега 6 епизода са заснети и качени. Продължаваме да събираме и обработваме материали, затова каним всички, които могат да разкажат за спомените, празниците, традициите и обичаите на Добруджа, да се обърнат към нас, за да ги заснемем. В програмата ни влиза и един речник, който се пише от две години от Георги Джилянов – композитор и почетен член на нашето читалище, в който се включи и Димка Кирчева – ръководил напевческата група „Преселски накит“. Идеята е този речник на добруджанския диалект да бъде илюстриран и да намери място в YouTube канала ни, както и тази експедиция – сподели Георгиева.

Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Блясък, магия и приключения – мюзикълът „Аладин“ покорява сцената на Летния театър във Варна

Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..

публикувано на 24.07.25 в 15:50

Три дни празник в Университетската ботаническа градина в Балчик

Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

обновено на 24.07.25 в 10:16

Православната църква почита света Христина

На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина.  Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир, където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали името Христина, което не било според тяхното езическо мъдруване, а по Божий промисъл, предопределил живота ѝ в служба на Бога. Момичето било невероятно красиво и..

публикувано на 24.07.25 в 09:40

11-годишният пианист Антонио Паван: За мен музиката е felicità!

Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван.  Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..

публикувано на 23.07.25 в 16:15

Фестивалното изложение "Порода - Любов" ще обедини природозащитниците на Варна

Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..

публикувано на 23.07.25 в 12:35
Модният експерт Румяна Димитрова в студиото на Радио Варна

Мока мус - цветът на 2025-а

Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...

публикувано на 23.07.25 в 10:15