Напоследък се заговори за преяждането с власт, намесиха се актуални жанрове от типа на политическа гротеска. Искрите, които прескачат, стават все по-ярки и по-видими: вече не си ги прехвърлят кротичко под масата с вечерното питие, а ги размятат по всяко време и на всяко място. Личи си, че е септември и интересното започва. Лошото на интересните сюжети е, че обикновено се отразяват зле върху всички, само че колкото по-далеч си от главните герои, толкова по-болезнен е отзвукът. Но това е друга тема и не сме се събрали, за да откриваме топлата вода, при все че отдавна й се наслаждаваме.
И така: преяждането.
Това е нещо дълбоко неправилно, независимо в коя област го практикуваме: дали се тъпчем с крекери, с луксозни стоки или с повече възможности да тропаме по масата и да внушаваме на хората колко сме по-големи, по-красиви, по-умни, по-богати, по-съвършени и по-влиятелни от тях.
В този план на мислене преяждането с власт е като преяждането с френска селска торта. Защо избрах точно този десерт? Защото от една страна хората го харесват и са склонни да злоупотребяват с хапването му, а от друга страна рецептата е българска. Сериозно. Разровете се в дебелите кулинарни книги и ще установите, че точно във френската селска торта няма нищо френско селско! Звучи малко като в политиката, нали? Заглавието едно, посланието – друго, а съдържанието – прескочило през няколко огради и докато го търсиш, не можеш да се ориентираш и да се начудиш: „А! Всъщност това ли трябваше да получа? Едно очаквах, друго обещаха, трето се случва, а четвърти отделен въпрос е дали изобщо нещо се случва в набелязаната посока“. Такива ми ти работи с преяждането с власт и френски селски торти.
Преяждането води до хронична умора и вечен глад. Искаш още и още от същото, без значение дали е шоколад, недвижими имоти, или контрол над хора и ресурси. Нещо като реактивна хипогликемия в общочовешки и общожитейски план. Чувал си, че трябва често да похапваш, търсиш нещо сладко, това изстрелва глюкозата нагоре. А всъщност при по-малки скокове, следват и по-малки спадове.
Иначе казано: преяждането с власт и други сладки неща, те кара все по-често и все повече да забиваш юмрук в масата, изисквайки подчинение и пълен контрол над ситуацията. И още, и още, и повече, и повече.
Хубавото е, че всяко подобно състояние е обратимо, стига разбира се, да бъде осъзнато и човек да има волята да работи и да го променя.
Как? С изравняване на глюкозната крива. Вместо пастички, хапваш салата, вместо: „Аз съм велик, ще правите каквото кажа, защото така“..., започваш с изречението: „Благодаря ти за вниманието! Ти какво мислиш по този въпрос? Какво предлагаш?“. Това изравнява глюкозната крива и всички покачвания и спадове се усещат по-леко, спокойно и не толкова драматично. Всяка разумна промяна на хранителния режим дава шанс нещата да вървят плавно, балансирано и здравословно.
Ами, хора, започвайте със салата! Добавете към храната протеини, мазнини и фибри и оставете десерта за финал!
Не може непрекъснато да се тъпчем с френска селска торта в трапезно, политическо и във всяко друго отношение. Така вместо понякога да се наслаждаваме на чудесен десерт, го превръщаме в зависимост и правим от ефекта дефект. Обратното звучи по-добре и по-здравословно, нали?
Толкова за преяждането с власт, храна, предмети, имоти и каквото там си пожелаете. Всъщност поддържането на баланс е лесна работа. Освен това много помага и дава прекрасни резултати.
На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..
Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на Арменската православна общност във Варна. Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..
Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..
Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..
В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..
На 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж. Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я..
Времето захладня, зимата вече чука на вратата, а сезонът на "Къде ще сме на Нова година" вече е официално открит. Всъщност, офертите за екскурзии и почивки в чужбина за коледните и новогодишни празници бяха активирани още в края на лятото и началото на есента. Тази година обаче се забелязва спад на интереса към ранните записвания, каза за Радио Варна..