Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живомир Момчев: Оптимист съм за бъдещето на българските деца

Според варненския преподавател най-важните качества на един млад учител са спокойствието и търпението

Както всяка година, на 15 септември хиляди ученици и техните учители ще прекрачат прага на родните училища. На фона на данните от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", според които учителите до 29 г. у нас са 6.5%, а общият процент на младите учители възлиза на около 15 на сто, все пак има млади българи, за които учителската професия е желана и е нещо повече от просто работа. Един от тях е Живомир Момчев - преподавател по Технологии и предприемачество и Изобразително изкуство във варненското частно училище Мечтатели. Макар да е в системата на българското образование сравнително отскоро, той е убеден, че това е професията, която иска да практикува занапред.

Усещам се много добре в ролята на учител. Общуването с децата е изключително зареждащо, макар работата с тях понякога да е изтощително занимание. Най-хубавото е, че ни напомнят, че и ние сме били деца - нещо, което ние, възрастните, често забравяме.

Живомир преподава на деца от първи до седми клас - възраст, в която дори една-две години разлика оказват огромно влияние в интересите и степента на развитие на децата.

От 7-годишните до 14-годишните разликата е много голяма. Забелязваш как дори между четвъртокласниците и петокласниците много неща са различни - това, от което се вълнуват, начинът, по който говорят, нещата, които споделят... И ти трябва да си навсякъде, да вникнеш във всяка възраст и да отговориш на техните потребности.

А какви качества трябва да притежава един млад човек, за да бъде успешен учител?

Според мен най-важното е да си спокоен и търпелив, на което така или иначе децата бързо те научават. Лично аз забелязвам, че сравнително малката възрастова разлика между мен и тях (макар че е повече от 25 години) им харесва - лесно ми се доверяват и споделят с мен всичко, което ги вълнува. Чувстват ме близък, а това е голям плюс за всеки учител - доста улеснява работния процес.

Свикнали сме да говорим за българската образователна система като тромава, ретроградна и безперспективна. Но какви са днешните методи на обучение, развива ли се в нова посока българското училище? Живомир Момчев споделя:

Развива се, да. Работи се по програма "Иновации в действие", която цели да внедри елементи на забава и игри в процеса на обучение по предмети като Физика, Химия, Математика и всички останали, които някога ни бяха досадни. Доста училища полагат усилия да бъдат иновативни, в това число и нашето. Наскоро присъствах на семинар относно иновативните начини на преподаване, където беше представен метод на обучение под формата на електронна игра - децата имат възможност сами да програмират специални устройства, чрез които в последствие възприемат новия материал. За мен това е бъдещето на преподаването - процесът ще става все по-интерактивен.

И накрая за бъдещето - на България и на нашите деца.

Определено съм оптимист за бъдещето на България. Днешните деца са много интересни млади хора, доста по-различни от това, което ние бяхме. Да, заобиколени са от безброй неща, които им крадат от вниманието - навсякъде е пренаситено от информация и развлечения, заради които на децата днес им е все по-трудно да проявят интерес към каквото и да било. Но занапред тази среда ще става още по-пренаситена и мисля, че те ще се справят с това предизвикателство. Така че спред мен ги очаква светло бъдеще.

Целия разговор с Живомир Момчев слушайте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прекаралият 70 дни в плен отец Васил Вирозуб: Руският мир е студ, глад и изтезания

Езикът ни, културата ни са важни за отстояването на украинската идентичност, за опазването на духа ни , казва отец Васил Вирозуб от Православната църква на Украйна (ПЦУ), антипод на вече забранената проруска Украинска православна църква (УПЦ). Военен капелан към 88-ми батальон, той е един от пленените на Змийския остров (о. Змийний) на 25..

публикувано на 24.02.25 в 08:10
Ангел и Веселина Ненови

Веселина Ненова: 65 артфотографии на Ангел Ненов ще станат посланици на благотворителността

Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..

публикувано на 22.02.25 в 17:11
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Ако областният управител целеше да се спази законът, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше да върне таксите за строителство за прегласуване

Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..

публикувано на 22.02.25 в 14:07

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10