Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да запечаташ Варна с любов: Стела Веселинова за децата, фотографията и пощенските картички

18
Снимка: Стела Веселинова - Фейсбук

Варна, видяна през очите на децата. Варна, заснета и усетена от най-малките. Варна - различна и неподправена. Така изглежда морската столица, изобразена в тазгодишното издание на "Малка Варна". 






20 талантливи варненски деца взеха участие в инициативата. Те снимаха в рамките на две седмици своя поглед към града, а кадрите  запечатаха пътя към дома им, сградите, около които минават, докато стигнат до училище, дърветата по улиците, алеите, гледката през прозореца на детската стая... 

Във фото работилниците децата използваха аналогови фотоапарати за еднократна употреба, с филмова лента. В момента снимките на малките фотографи са подредени в изложба на улица "Охрид" 11 до 8 октомври. Витрините са отрупани с фотосите и описанията към тях, вдъхновени и измислени от своите автори. 

Децата, участвали в "Малка Варна", са между 9 и 15-годишни. В малък бележник те трябваше да напишат своите кратки бележки към снимките. Резултатът от тяхната работа е документиран и в пощенски картички, които всеки получава като спомен от дните, прекарани в снимане. 

олям фен съм на пощенските картички още от тийнейджър - за мен това беше съвършеният момент да направя нещо такова. С всяко издание на "Малка Варна" има комплект картички със снимки от изложбата", каза Стела Веселинова, вдъхновител и автор на идеите. Тя е архитектурен дизайнер и фотограф с дългогодишен опит в организацията на творчески и образователни проекти за деца и възрастни. 

"Малка Варна" започна през 2020 г., когато се върнах от Холандия, където живеех 25 години... За мен работата с деца е изключително интересна. Те също имат вътрешен свят, техният поглед е също много важен за нас, за да разберем света. Децата са също част от този свят. А резултатите са сами по себе си винаги уникални, защото всяко дете е различно", посочи Веселинова. 

Три бяха творческите работилници, в които твориха децата през лятото. "В началото им разказвах интересни неща за фотографията, какво е това аналогова фотография, показах им и първото направено фотографско изображение", поясни Веселинова. 

Според нея с децата трябва да се говори като с възрастни, по нормален начин. "Нещата не трябва да се сдъвкват. Децата са любознателни, разбират много сложни концепции и неща, за които ние си мислим, че  не биха имали интерес", допълни тя.

Аналоговата фотография: В "Малка Варна" децата снимаха с аналогов фотоапарат за еднократна употреба. "Този фотоапарат не е сложен за работа. Снимането с него е много различно от това с дигиталния - трябва да помислиш, преди да направиш снимката. Трябва да спреш на пауза, преди да снимаш нещо. Не снимаш това забързаното, където има поток от информация и ти само приемаш и кликаш. Без да се замислиш. Моето мнение е, че фотографията не се подчинява на правила - ако се подчиняваш само на правилата, губиш от поглед това, което искаш да покажеш. То е като рисуването", каза още Веселинова. 

Текстовете: Понякога самият текст е много по-интересен от снимката. Това прави интересна комбинацията -  има много снимки, които сами по себе си не са интересни за гледане, но когато прочетеш текста, цялата картинка става жива, поясни Веселинова. Един от участниците - Пресиян, дори е написал есе - дълъг текст с неговия маршрут към дома. трашно интересно е написано! Като го четеш, вървиш по неговите стъпки. Бяха свързани нещата, които беше снимал - беше мъничко предизвикателство за мен, защото трябваше да отделя текстовете, за да ги свържа към снимките. Хареса ми много, че децата имат свободата и успяват да направят нещо оригинално, нещо неочаквано", сподели Веселинова. 





Снимането на Варна възпитава в любов към града. "Аз самата снимам Варна - винаги съм снимала градовете, в които живея. За мен градът е един организъм, който е жив. Мисля, че във всекидневието има магия, която ние не виждаме, защото сме забързани. Тези неща изчезват, защото всичко тече и се променя. Фотографията ти дава възможност да го спреш, да го оставиш, да го има, да го запазиш", каза още Стела Веселинова.

Цялото интервю с нея чуйте в звуковия файл:





По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Чуков

Владимир Чуков: Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа е заради натиска на Тръмп

Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..

публикувано на 18.01.25 в 12:00

Политологът и журналист Живко Иванов: Системните партии намериха решение на политическата криза у нас

Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов.  България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..

публикувано на 17.01.25 в 08:15

Frank Allain - The Watcher (FEN): Клишетата са наистина много внимателен акт на баланс

Интервю с Frank Allain - The Watcher (FEN) Английската атмосферична пост блек метъл група FEN идва за първи самостоятелен концерт в България по покана на „EventEase“. Датата е 26-и януари 2025 година, а мястото е малката зала на софийския клуб „Mixtape 5“. На сцената преди FEN ще се качат EMBRACE BY DARK и HISTORIAN. Със съдейстивето на..

публикувано на 17.01.25 в 07:10
Александър Кашъмов

Александър Кашъмов: С поисканите от Сарафов промени има риск от повишаване на непрозрачността

Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..

публикувано на 16.01.25 в 09:40
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 16.01.25 в 08:05

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30