Самолечение на голяма част от българското население, търсенето на антибиотици без рецепта и недоверието към здравната система, са част от проблемите, които пораждат липсата на кадри във фармацията, липсата на аптеки в малките населени места, заплащането и ред други, коментира за Радио Варна Владимир Василев, заместник-председател на Съюза на фармацевтите във Варна.
Над 500 фармацевта работят във Варненска област към днешна дата, допълни той и посочи, че към професията има интерес, за района на Варна има доста млади хора, които работят като фармацевти, има и много чужди студенти, които учат фармация в България.
Във Варна има няколко аптеки, където се извършват рецепти на място – правят се темпорални лекарства и нуждата от тях няма да отпадне с времето. Ако пациент търси такава аптека, може да попита всеки фармацевт къде има, защото колегите са длъжни да знаят, за да информират пациентите, каза още Василев.
Според него една от основните причини българите да купуват лекарства от чужбина е когато те липсват от нашия пазар, но Василев смята, че ходенето зад граница за лекарства не е масово.
„Наистина виждаме, че всички страдаме от недостиг на някой медикамент в определен период от време, но за момента успяваме да покрием нуждите на всички пациенти от лекарствена терапия.“
Професията на фармацевта постоянно се развива и е за хора, които желаят да получават постоянно нова информация и работата ги вълнува истински, каза още Владимир Василев. Неговият мотив да е фармацевт е да е в полза на обществото, да е крайъгълния камък, който да подпомага пациента. Днес все повече се говори за лични фармацевти и според Владимир Василев това ще доведе до издигане престижа на тази професия.
25-ти септември e Световният ден на фармацевта, който тази година се отбелязва под мотото „Магистър-фармацевтите укрепват здравната система“. На този ден преди 111 години, е създадена Международната федерация на фармацевтите (FIP), в която членуват 152 национални фармацевтични организации, сред които и Българският фармацевтичен съюз.
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..