Европейският конкурс за детски песни отново носи във Варна магията на музиката за малки изпълнители с големи сърца. Тази година сдружението за авторски права „Музикаутор” също застава зад проекта.
Вече единадесет години Варна е сцена на вдъхновяваща среща на децата-изпълнители - "Златни искри". Този европейски конкурс за детски песни, създадени от професионални автори, дава възможност на композитори и текстописци от Европа да стигнат със своите музикални послания до широката детска аудитория.
Историята на "Златни искри" започва през 2013-а година с идеята на продуцента Доно Цветков да се създаде форум, където композитори от различни държави да споделят своите идеи, чувства и представи за детския свят чрез музика.
Участието в "Златни искри" е истинско предизвикателство за авторите на песни и приключение за децата. Младите музикални таланти трябва да създадат нова визия на песента, която да представят пред жури от професионални музикални експерти. Този процес на създаване и изпълнение на музика развива творческите им умения и им дава възможност да изразят своята индивидуалност.
Във Варна своя премиера през годините имаха песни от 25 държави от цяла Европа. Сред участниците достойно заемат място и популярни български композитори като Любомир Денев, Румен Бояджиев, Кр. Гюлмезов, Ал. Савелиев, Хайгашот Агасян, Пепи Писарски и много други. А част от децата, които познаваме от първите сцени на „Златни искри”, сега често виждаме в музикалните формати у нас и в чужбина и дори сред финалистите на детската „Евровизия”.
За създаването и провеждането на „Златни искри“ Фондация „Откритие“ - основен организатор на конкурса, получи през 2021 наградата „ПроКултура“ на Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт за приноса към достъпа на младите хора до култура - „БАРОК 2021г.“.
Тази година конкурсът ще се проведе от 20 до 22 октомври в концертните зали на Военноморския клуб на Варна и БНР-Радио Варна. Това стана възможно с основната подкрепа на сдружението за защита на авторски права „Музикаутор” и Министерството на културата на Република България, което традиционно застава зад проекта, и частично - на Община Варна.
Културният фонд на „Музикаутор“ подкрепя българските автори в създаването на музика и насърчава развитието на музикалния бизнес в България и се финансира с отчисления от приходите на „Музикаутор“.
Наградният фонд на „Златни искри“ - 2023 за авторите на музика е в размер на 11 100 лева за музика, както и за награди за най-добър аранжимент и текст на песен. Свои награди връчват също БНР и БНР-Радио Варна.
Най-чаканият момент на конкурса отново ще е музикална галавечер, когато участниците изпълняват своите песни пред публика и журито. Тази вечер е пълна с емоции, аплодисменти и усмивки за децата, чиито мечти стават реалност.
"Златни искри" не е само състезание, но и място за създаване на приятелства и запознаване с различни култури. Участниците се срещат с хора от различни държави, общуват, споделят опит, научават нещо ново от всеки. Това обогатява тяхното разбиране за света и ги учи да ценят многобразието.
За много деца "Златни искри" е възможността за първи път да стъпят на голямата музикална сцена. Този опит ги вдъхновява да продължат да развиват своя музикален талант и да мечтаят за музикалното си бъдеще. Освен това работата през дните на конкурса им дава шанс да се научат да работят в екип, да бъдат отговорни и да учат от обратната си връзка с журито.
"Златни искри" се разраства и се развива с всяка следваща година. Организаторите се стремят постоянно да предоставят нови възможности на децата да се изразяват и да учат чрез музика. Този конкурс съчетава магията на изкуството с приятелството и обогатява душите на всички, които участват в него.
"Златни искри" вече е не просто конкурс, а истинска традиция във Варна и Европа. Той продължава да вълнува композиторите и младите музикални таланти и да ги вдъхновява да следват своите мечти в света на музиката.
С новия игрален филм "Залог" ще бъде открит 16-ият София филм фест във Варна. Лентата на Светослав Овчаров е с премиерна за Варна прожекция в зала 1 на Фестивалния и конгресен център на 21 март. Главните роли във филма са поверени на Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков и румънската актриса Офелия Попии, в актьорския екип са още Иван..
Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..