Все повече деца у нас имат говорни нарушения. Необходимост от логопед вече има дори и при децата, които се развиват в норма. Малчуганите с подобен тип нарушения могат да имат затруднения още от ранна възраст, съответно да се демотивират и да изпитват трудност при социализация с връстниците им. Тези проблеми могат да бъдат коригирани чрез професионалната намеса на специалисти, където идва и роляката на логопеда.
Кога е необходимо да се потърси помощ от логопед и кога детето трябва да проговори? Отговорите на тези и още въпроси потърсихме от Нина Йорданова – логопед с над 35-годишен опит в сферата:
Според логопедичните параметри в България, около първия - втория месец трябва да се появят гласните звуци, наричано от родителите "гукане". След това се появяват гърлените звукове - К, Г, Х. Около шестия месец се появява т.нар. лепет. "Ба-ба-ба", "па-па-па", редубликацията на срички, които много приличат на думи.
Първите думи на дечицата се появяват между десетия и дванайсетия месец. Тогава, когато детето може да каже "ба-ба", "ма-ма", "та-та".
"На 1 година детето трябва да може да изговаря 20 думи, близки до заобикалящия го свят, както и да разпознава 40 думи. На 1.5 години трябва да може да прави фрази, а на 2 години трябва да прави изречения от 3 думи, да се опитва да разказва свой собствен преживян опит.", уточни специалистът.
По думите й използването на смарт устройства като телефони, таблети от малки деца е изключително вредно, не само заради говорното развитие, но и заради редицата негативни последици, които води след себе си.
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Изби от Североизточна България отвориха врати тази събота и неделя за всички готови да тръгнат на вино пътешествие между р. Дунав, Черно море и старите български столици. Тази година са се включили 17 винарни и 3 специални локации за дегустация на висококачествено българско вино. За пета поредна година през май винопроизводители и технолози..
Силата на Българското национално радио е в регионалната мрежа. Не само, че не трябва да бъдат закривани регионални станции, а дори тази мрежа трябва да се развива, за да присъства в живота на все повече хора. Това мнение изрази, в предаването на Радио Варна „Позиция“, Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. По повод протеста..
Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..