От началото на 2024 г. България трябва да въведе т.нар. глобален минимален корпоративен данък в местното законодателство. Идеята е да се постигне справедливо минимално облагане на големите международни групи в държавите, където оперират. В България ще са засегнати няколко големи местни групи с обороти над 750 милиона евро, както и дъщерни дружества на големи международни групи. Очакваните допълнителни приходи за България от този данък са около 220 милиона лева по изчисления на Министерството на финансите. Икономистът Стоян Панчев очаква новият данък да доведе до влошаване на конкурентноспособността на България като инвестиционна дестинация:
"Неприятна е тенденцията, че на една голяма група компании - около хиляда - по-големи международни ще трябва да им се увеличи корпоративния данък с 5 процентни пункта и ще стане 15%. Това означава, че започва постепенно разваляне на т.нар. плосък данък в посока на увеличаване на неговата стойност. Очаквам част от тези международни компании да започнат да разглеждат България като по-малко атрактивна дестинация за откриване на дъщерни дружества."
Стоян Панчев е сигурен, че държавата няма да спре дотук и след няколко години може да обложи с по-висока ставка друга част от компаниите или от населението:
"Една дълго присъствала процедура на облагане с 10% на всички фирми в България ще бъде сменена и това може фундаментално да влоши конкурентната позиция на страната ни като инвестиционна дестинация."
Държавата можеше да се противопостави на този данък, каза икономистът и припомни, че първоначално България е имала негативно отношение към глобалния данък, но впоследствие управниците ни бързо смениха позицията си. От нея трудно можем да излезем, но не е невъзможно. Това ще изисква допълнителни дипломатически напъни, макар че виждаме как за други теми, като Шенген например, не се справяме. Така остава още един проблем, който да прехвърлим на дипломацията. Според Панчев, обаче, не е реалистично да се води тази битка.
Положителна промяна в данъчните закони за 2024 година е ефективното намаляване на данъка за потребителите, които търгуват с крипто валути. На сектора ще бъдат признати 10 % разходи, които ще доведат до ефективна данъчна ставка от 9%.
Както няма ДДС върху здравните услуги, може би не трябва да има и при лекарствата, коментира икономистът. Според него за едни сектори има логика да ползват облекчено ДДС, но за други, като например за ресторантьорите, такава няма и от Министерството на финансите са прави да искат връщане на пълния данък за бранша.
Стоян Панчев определи като странна идея да се получава отстъпка от 0.5% от платения ДДС при регистрация в НАП на касови бележки за купени стоки и услуги през годината:
"Предполагам, че в НАП няма да са много доволни от въвеждането на тази мярка. Това означава още по-голяма форма на бумащина и бюрокрация. Не е добре премислена тази идея във формата, в която ни се представя."
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..