55 костенурки имат нужда от помощ. Те са настанени в единствения спасителен център за костенурки в България, който от години работи в несебърското село Баня. Предстои обаче зима. Влечугите все още не могат сами да се грижат за себе си. Необходима им е храна и топлина, споделя Ива Лаловска, която се грижи за тях в момента.
Тези 55 костенурки в продължение на години са гледани в апартамент във Враца. Проблемът е, че от липсата на достатъчно светлина заболяват.
Една костенурка, за да формира правилно черупката си, се нужда е от ултrавиолетови лъчи за усвояване на витамин Д, който помага за усвояването и на калций, обясни Лаловска. Тези костенурки са нямали този късмет да получат всички необходими вещества, живели са на тъмно и влажно, поради което развиват рахит. Сега се затрудняват да копаят дупки, каза още тя.
Така те се нуждаят от изкуствена ултравиолетова светлина, калциеви добавки и топлина. И защото няма как да се заровят, няма да спят зимен сън, продължава Ива Лаловска, която в момента ръководи спасителният център в село Баня.
Сега предстои да бъдат върнати в лечебницата, а следващата пролет отново ще ги пуснем навън, каза още Лаловска. Надеждите й са да се възстановят до няколко години, за да могат да бъдат върнати в природата.
Тези костенурки са типични за България. Те са от вида шипоопашата костенурка.
За съжаление в резултат от заболяването черупката е деформирана и видът трудно може да се разпознае.
За отглеждането им са необходими средства, за плащане на тока през зимата, както и за храната. На три дни тези 55 костенурки изяждат 60 марули, имат нужда и от калциеви добавки.
Спасителният център в Баня, обаче, е изправен пред проблема да спре работата си, осветлява ситуацията Ива Лаловска.
След смъртта на управителя на фондацията, който е партньор на Лаловска в живота и в каузата за спасяване на костенурки, фондацията остава без управление, тъй като те нямат брак, а клауза в устава определя като наследници децата му. Решението е обжалвано и е върнато за ново разглеждане. Ива Лаловска чака съдът да се произнесе отново.
Ако решението на съда е отново отрицателно, спасителният център е заплашен от закриване. Ива Лаловска е категорична, че веднага ще започне регистрация на нова организация. Но и за това трябва време. А предстои зима и животът на над 200 костенурки, които не могат да се грижат сами за себе си, е застрашен.
Чуйте повече в репортажа на Мартин Николов:
10 % ръст на австрийските туристи, посетили Варна, са отчетени през изминалата година. Очаква се през лято 2025-а интересът на гостите от Австрия, посетили Варна с цел туризъм, да бъде засилен. Директните полети до австрийската столица са една от предпоставките за успех в това отношение, а от месец април още една авиолиния дава възможност за директни..
Близо 200 ученици от Професионалната гимназия по туризъм участваха в срещи за рисковете от употребата на наркотици при младежите. Инициативата „Децата и наркотиците: истина и легенди“ на Варненския апелативен съд и сдружение „Отвори очи“ гостува на Професионалната гимназия по туризъм. В две последователни срещи наказателният съдия Светослава Колева..
Автомобил, спрял до знак "Stop" на паркинга пред сградата на Регионалната здравна инспекция, възпрепятства преминаването на линейки към Спешна помощ, видя репортер на Радио Варна. Подаден е сигнал до органите на реда, неправилно паркираната кола ще бъде репатрирана.
С пресъздаване на народния обичай и тази година в Каварна беше отбелязан Бабинден. Новосъздадената фолклорна група "Шевица" изпълни ритуала по измиване на ръцете на акушерката Иванка Бабадалева. Певческа фолклорна група "Жарава" и акордеонистът Христо Маринов се включиха със свои изпълнения в празника. Акушерката Светлана Емилова и нейните колежки..
Цената остава 15 лева за възрастни, но учащите и пенсионерите ще плащат с левче повече спрямо предходната година, по 7 лева. Безплатно остава посещението за деца под 4 години и за хората с увреждания. За малките посетители от 4 до 7 години ще се плаща по 3 лева вход. Семейният пакет (родители с деца до 18 год.) е без промяна – 30,00 лв. Зимното..
108 бебета, от които четири двойки близнаци, са се родили от началото на годината в Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение "Проф. д-р Димитър Стаматов" във Варна. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" главната акушерка в лечебното заведение Светлана Радева. Отбелязваме Бабинден по стар стил 21..
На 21 януари по стар стил отбелязваме празника на родилната помощ, който е по-известен като Бабинден. На този ден изказваме благодарност на лекарите и акушерите, които посрещат в ръцете си новия живот, а също и на бабите и възрастните жени, които са помагали на родилките. Празникът е обявен официално за "Ден на родилната помощ” през 1951..