Социализацията на децата с увреждания е един от най-важните фактори за тяхното личностно и социално развитие. Проблемът, пред който се изправя този процес, е ограничената възможност за общуване. Все още е рядко срещано деца със специални нужди да посещават учебни и културни организации наравно с останалите. Оказва се, обаче, че общуването е полезно и двете посоки. За децата с увреждания от емоционална гледна точка, за децата в норма, както ги определят, за изграждане и засилване на емпатията.
Георги Дюлгеров е психолог. Доброволец е в сдружение „Фенкис“ във Варна. Когато се среща с децата, които участват в театралната трупа, води и сина си Дариан.
Не забелязвам да има по-специално поведение. Той има по-малък брат, който му влизаше в личното пространство, но сега е много по-толерантен, каза психологът. Сега проявява повече разбиране и това го прави доста по-широко скроен, доколкото може да бъде едно 8-годишно дете, каза той.
Ясно е, че контактът с тези деца, би променил светогледа не само на по-малките, но и на възрастните, убеден е Дюлгеров.
Децата не се чувстват по-различни в своята компания, споделя наблюденията си психологът Георги Дюлгеров. Дариан, както стана ясно, е на 8 години. Или, както самият той мъдро казва, ще ги навърши на 18 октомври, но не се интересува от дните, а повече от това да прекарва времето си в игри.
Общуването с децата със специални потребности го кара да достига до изводи, нетипични за 8 годишните. Мисля че им е необходима помощ, за да овладеят света и да могат да се справят, казва той.
Дариан не прави разлика, споделя баща му Георги Дюлгеров.
Децата със специални образователни потребности се нуждаят от много малко. Една усмивка им е достатъчна, за да се почувстват по-добре, казва Георги Дюлгеров. Общуването с тях учи на емпатия, разширява светоусещанията и примерът е 8 годишния Дариан.
Чуйте репортажа на Мартин Николов:Общинският Зоопарк във Варна напомня за своята дългогодишна инициатива „Второ приложение на коледните и новогодишни дръвчета” и призовава гражданите, които са използвали живи дръвчета за украса да ги дарят за храна на животните. Кампанията се провежда за единадесета поредна година и е с цел да намери най-подходящото и полезно приложение на елхичките,..
18 768 варненци празнуват на Ивановден, сочи справка на дирекция "Информационно и административно обслужване" към Община Варна. Името Иван носят 5743 варненци, а 2043 дами са с името Иванка. Сред празнуващите имен ден са още: с името Ивайло – 2582 души, Калоян – 1707, Ивелина – 1603, Йоана – 999, Ивелин – 776, Ваня – 750, Йоанна – 379, Ивайла – 342..
Варненският зевзек Росен Марков с поредна нестандартна форма на протест. Този път недоволството на варненеца е провокирано от връщането на 20% Данък общ доход върху хляба, както и поскъпването на тока и природния газ. Председателят на партията на българските мъже заяви, че в знак на протест ще татуира мъжкото си достойнство или казано с латинското му..
Кризата в управлението на централно ниво и липсата на приет Закон за държавния бюджет водят до нестабилност за общините. В това са категорични мнозина от кметовете. Минималната финансова рамка за нашата община я имаме, но докато няма приет Закон за държавния бюджет, няма как да пристъпим към каквито и да е действия. Дисбалансът идва и от факта, че..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозират от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година. През 2025 г. традиционните дестинации ще останат Гърция, Турция, Италия, но има и..
На 7 януари Българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, наречен още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Снимка В България Ивановден е един от най-тачените празници от древността до днес. Иван означава „Божия благодат”, но за българите това е името..
Здравейте в първия понеделник от годината и в първото за 2025 година издание на рубриката "Лесна работа"! Януари е чудесен. Празникът в него се разтяга и разтяга, продължава още и още. След шампанското в полунощ идват следващи празници, имени дни, радостни поводи. Стари приятели се завръщат от далечни места, нови приятели предлагат следващи..